Wodzionka, czyli zupa z wody według przepisu Marka Szołtyska

Czytaj dalej
Fot. Marek Szołtysek
Marek Szołtysek

Wodzionka, czyli zupa z wody według przepisu Marka Szołtyska

Marek Szołtysek

Przepis na śląskie danie według Marka Szołtyska (www.szoltysek.pl), autora książek o Śląsku, m.in. „Kuchni śląskiej“. Kuchnia śląska nie pobije swą różnorodnością francuskiej czy włoskiej – mówi Szołtysek – ale jest w niej coś, co idealnie pasuje do kultury Ślązoków. Bez znajomości i skosztowania śląskiego jedzenia trudno mówić, że rozumie się ten region.

Niektórzy może pomyślą, że proponowanie przepisu kulinarnego na zupę z wody to jakiś żart. Absolutnie nie. Zupa ta idealnie pasuje do skromności i oszczędności, czy wprost ascetycznego trybu życia dawnych Ślązoków. A do zrobienia tej wodzionki potrzebny jest chleb, gorąca woda, masło, sól, czosnek i jakaś przyprawa typu „magi”. Zamiast masła może też być smalec, łój albo oliwa.

Otóż najpierw rozdrabniamy kawałek chleba na talerzu oraz jeden ząbek świeżego czosnku. (Odważni i samotni dają nawet trzy lub cztery takie ząbki!).

Potem kładziemy na talerz łyżkę masła albo innego tłuszczu i do tego trochę przyprawy typu „magi” do smaku. Można też dać sól, pieprz lub inną ulubioną przyprawę. I wreszcie ostatnim elementem robienia zupy jest zalanie wszystkich produktów wrzącą wodą. Należy to zrobić dosłownie na kilka sekund przed rozpoczęciem jedzenia. Smacznego!

Marek Szołtysek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.