Wodzisław: Już siedem osób z zarzutami propagowania nazizmu

Czytaj dalej
Fot. arc.
Jacek Bombor

Wodzisław: Już siedem osób z zarzutami propagowania nazizmu

Jacek Bombor

Wodzisław: Już siedem osób z zarzutami propagowania nazizmu

Prokurator z Gliwic przesłuchał i przedstawił zarzut siódmemu już podejrzanemu w sprawie “urodzin Hitlera”, czyli publicznego propagowania 13 maja 2017 roku na terenie Wodzisławia Śląskiego nazistowskiego ustroju państwa. To Krystian Z.

Mężczyzna zarzuty usłyszał 2 marca. - Krystianowi Z. przedstawiono zarzut publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów sto dwudziestej ósmej rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej - Adolfa Hitlera, w trakcie których pochwalano i afirmowano jego rządy - wyjaśnia nam prokurator Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, gdzie trwa śledztwo w tej bulwersującej sprawie.

Podejrzani złożyli zażalenie do sądu

Śledczy nie ujawniają ani jego wieku, ani miejsca zamieszkania. Nie wiadomo też, czy był członkiem Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

- Wobec podejrzanego zastosowano policyjny dozór, zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi w sprawie i poręczenie majątkowe. Poprzednio zatrzymani i przesłuchiwani w sprawie podejrzani złożyli zażalenia na zastosowane wobec nich środki zapobiegawcze. W dniu 28 marca 2018 r. Sąd Rejonowy w Gliwicach będzie rozpoznawał środek zaskarżenia wniesiony przez Mateusza S. - wyjaśnia prokurator Smorczewska.

Przypomnijmy, w sprawie publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa zarzuty dostało wcześniej sześć osób: Mateusz S., przewodniczący „Dumy i Nowoczesności”, a także: Adam B., Tomasz R., Dorota R., Adrian K. i Dawid K. Grozi im do 2 lat więzienia.

DiN zostanie rozwiązana?

W X Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach rozpatrywany jest wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” z Wodzisławia Śląskiego. Członkowie tej organizacji brali udział w ubiegłorocznych urodzinach Adolfa Hitlera w wodzisławskim lesie, a które wyszły na jaw po emisji materiału dziennikarzy „Superwizjera” TVN. Wniosek w tej sprawie skierował starosta, Ireneusz Serwotka.

To pokłosie jego wcześniejszych działań. Po wybuchu afery niemal natychmiast władze Powiatu Wodzisławskiego zwróciły się do zarządu stowarzyszenia o wyjaśnienia. Odpowiedź wpłynęła 12 lutego. W niej organizacja stwierdziła, iż stowarzyszenie nie było organizatorem urodzin Hitlera, nie planowało tego zdarzenia i nie wyraziło zgody na zorganizowanie takiej imprezy .

Stowarzyszenie nie potępiło działań swoich członków

Stowarzyszenie w żaden sposób nie potępiło zdarzenia. Poprzestało jedynie na stwierdzeniu, że ww. zdarzenie nie było niezgodne z prawem, gdyż nie odbyło się w miejscu publicznym. Ponadto z pisma można wywnioskować, że prywatna działalność członków stowarzyszenia, a nawet władz stowarzyszenia, nie ma żadnego znaczenia, nawet jeśli propagują treści nazistowskie - czytamy we wniosku starosty wodzisławskiego skierowanym do sądu w Gliwicach w sprawie rozwiązania stowarzyszenia. Wcześniej, był on konsultowany z gliwicką prokuraturą, która prowadzi dwa śledztwa w sprawie: publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa oraz delegalizacji stowarzyszenia.

Jacek Bombor

20-letnie doświadczenie w zawodzie. Zaczynałem jeszcze w Trybunie Śląskiej, która w 2004 roku połączyła się z Dziennikiem Zachodnim. Od początku pracuję w Rybniku, najpierw jako reporter, od ponad 12 lat jestem szefem oddziału. Najbardziej lubię opisywać sprawy kryminalne, sądowe. Dobrze czuję się w tematyce górniczej - dobrze znam specyfikę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od kilku lat uwielbiam wyciągać na światło dzienne historie dawnych fotografii miejskich Rybnika, Jastrzębia, Wodzisławia.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

stachuroth

Kompromitacja systemu NIEsprawiedliwości. Jakie zarzuty? Za co? Mogły żydowskie pachołki to przedstawienie zorganizować gdzieś na mieście, a nie w lesie. A wy debile podłapaliście ten temat jak gówniarze. Wy nieuki, nieudacznicy nie potraficie odróżnić czekolady od gówna zawiniętego w złotko.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.