Wodzisław Śląski: pałac Dietrichsteinów odzyska dawny blask, ale ślubów w nim nie będzie [WIZUALIZACJE]

Czytaj dalej
Fot. Wizuzalizacje/UM Wodzisław
Arkadiusz Biernat

Wodzisław Śląski: pałac Dietrichsteinów odzyska dawny blask, ale ślubów w nim nie będzie [WIZUALIZACJE]

Arkadiusz Biernat

Prawie 12 mln zł kosztować będzie remont pałacu Dietrichsteinów z XVIII wieku. To ulubione miejsce w regionie młodych par. Ale po remoncie śluby w zabytku nie będą mogły być udzielane. Dlaczego?

Znajdujący się w centrum Wodzisławia Śląskiego pałac Dietrichsteinów doczeka się remontu. Miasto po wielu latach starań otrzyma dofinansowanie na kosztowną inwestycję. Obecna siedziba Muzeum i Urzędu Stanu Cywilnego odzyska dawny blask.

Całkowity koszt inwestycji szacuje się na prawie 12 milionów złotych. Nieco ponad 11 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. W ramach projektu zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne pałacu Dietrichsteinów. Na ten moment od bardzo dawna czekali mieszkańcy Wodzisławia Śl. Bo budynek choć okazały, to obecnie znajduje się w fatalnym stanie. Uszkodzony dach, spękane gzymsy, odpadający tynk. To tylko niektóre widoczne usterki. Do tego obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Pałac Dietrichsteinów z XVIII wieku, to obok zespołu budynków dawnego klasztoru, najstarszy obiekt w mieście. Niestety, przez pożary i działania wojenne niewiele zostało z dawnego Wodzisławia Śląskiego. Dlatego cieszy ten remont - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl.


Władze miasta podkreślają,
że projekt ma zwiększyć atrakcyjność tego miejsca, a tym samym całego Wodzisławia Śl. - Dzięki projektowi nadamy Pałacowi nowe funkcje kulturalne oraz poprawimy jakość i rozszerzymy ofertę naszego Muzeum. Istotnym dla mnie było, żeby obiekt dostosować do potrzeb wszystkich odwiedzających, w tym potrzeb osób niepełnosprawnych. - tłumaczy Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego.

W dalszej części:

 • Dlaczego remont jest konieczny
 • Gdzie udzielane będą śluby w czasie remontu
 • Kto i dla kogo wybudował pałac
Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.