Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Kachel

Wojciech Jagielski: Nigdy nie miałem swojego miejsca na zawsze

Indie szalenie się zmieniły. Zadeptali ich turyści, dopadła globalizacja Fot. Archiwum Polska Press Indie szalenie się zmieniły. Zadeptali ich turyści, dopadła globalizacja
Katarzyna Kachel

Wszystko, przed czym całe życie uciekałem, dopadło mnie tam, gdzie się ukryłem - mówi hipis „Święty”, bohater najnowszej książki Wojciecha Jagielskiego „ Na wschód od zachodu”. Przed czym uciekał i czego szukał w Indiach?

Pan już znalazł swoje miejsce na ziemi?

Było kilka takich miejsc, choć wcale ich nie szukałem. Żadne jednak nie było mi dane raz na zawsze.

Nie chciał Pan w żadnym z nich zostać do końca życia?

Może i chciałem, ale to nie było możliwe. To człowiek dopasowuje się do warunków, a nie warunki do człowieka. A poczucie, że jest się u siebie, nie zawsze zależy wyłącznie od miejsca, ale od nas samych.

Pytam, bo Kamal, bohaterka Pana książki, przez cztery miesiące szukała idealnego miejsca na urodzenie dziecka, wierząc, że ono będzie determinować jego los. Rozumie Pan takie intencje?

No właśnie nie. I to był mój główny problem z dziewczyną, której pojechałem szukać w Indiach. Nie potrafiłem zrozumieć jej wyborów, nie umiałem wejść w jej skórę. Kamal porzuciła dwa fakultety, mieszkanie w Warszawie, by prowadzić życie tak odmienne od mojego, że zabrakło mi wyobraźni, by je opisać.

Miałam wrażenie, że Kamal też do końca siebie nie rozumie. Nawet kiedy pyta ją Pan, czy jest szczęśliwa, nie wie, co odpowiedzieć.

Pierwszy raz w życiu zadałem bohaterowi takie pytanie. Wynikało to z mojej bezradności. Kamal wyruszyła w drogę do Indii, bo dobrze wiedziała, co chce odrzucić, a co znaleźć. To kobieta bardzo wyczulona na niebezpieczeństwa, które zagrażają jej wolności. Dlatego żyje w ciągłym ruchu, w podróży, by „znów nie zzachodnieć”, by być jak najdalej od cywilizacji.

I dlatego mówi matce: „Boję się być w jednym miejscu, żeby nie zapomnieć, po co tu przybyłam”.

Zwykle, kiedy mówimy „jestem u siebie w domu”, czujemy spokój, błogostan. Ona nie chciała sobie na takie uczucie pozwolić. W tym zresztą przypomina wielu podobnych, którzy wybierają drogę, nie tryb osiadły. Ruch, nie stagnację.

Mówi Pan o niej, że jest z innego plemienia, tak jak i Pana żona, która jest autorką rozdziału o Kamal. Do jakiego plemienia by się Pan przypisał?

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • do jakiego plemienia przypisałby się Jagielski
 • dlaczego fenomen hipisów jest tak bliski Jagielskiemu
 • dlaczego jeden rozdział książki napisała jego żona
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.