Wojewoda śląski zdekomunizował rondo Ryszarda Dziopaka, dyrektora FSM w Bielsku-Białej. Radni się postawili. Chcą kasacji wyroku

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Wojewoda śląski zdekomunizował rondo Ryszarda Dziopaka, dyrektora FSM w Bielsku-Białej. Radni się postawili. Chcą kasacji wyroku

Łukasz Klimaniec

Miasto nie składa broni i walczy o nazwanie ronda imieniem Ryszarda Dziopaka, byłego dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Rada Miejska podjęła uchwałę o wniesieniu skargi kasacyjnej do NSA w Warszawie.

Trwa impas w sprawie nadania rondu u zbiegu ulic Komorowickiej, Bestwińskiej, Barkowskiej i Ignacego Daszyńskiego w Bielsku-Białej imienia Ryszarda Dziopaka, założyciela i pierwszego dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej.

Po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego, który uchylił uchwałę bielskiej rady ustanawiającej Ryszarda Dziopaka patronem ronda, miasto zdecydowało się teraz wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie od tego wyroku.

Czy Ryszard Dziopak powinien być patronem ronda w Bielsku-Białej?

Uchwałę o wniesieniu kasacji do NSA w Warszawie podjęli na grudniowej sesji bielscy radni. Wskazują, że Dziopak nigdy nie był współpracownikiem służb bezpieczeństwa PRL, nie można też uznać go za osobę symbolizującą represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy lat 1944-89 w Polsce.

- Ryszard Dziopak był natomiast cenionym menadżerem, twórcą największego w Bielsku-Białej i jednego z największych w Polsce zakładu przemysłowego - Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Przynależność do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie czyni z Ryszarda Dziopaka, tak jak i z wielu innych ludzi, w tym i obecnych parlamentarzystów, osoby symbolizującej ustrój totalitarny - podkreślają radni.

W dalszej części:

 • Czy Dziopak był przychylny "Solidarności"
 • Na jakiej opinii opierał się wojewoda
 • Co o tej opinii sądzą radni
Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.