Wojewoda śląski zrobił komisarycznym burmistrzem Sośnicowic żonę szkolnego kolegi. Wyborów w Sośnicowicach nie będzie

Czytaj dalej
Teresa Semik

Wojewoda śląski zrobił komisarycznym burmistrzem Sośnicowic żonę szkolnego kolegi. Wyborów w Sośnicowicach nie będzie

Teresa Semik

Wojewoda śląski uczynił komisarycznym burmistrzem Sośnicowic w powiecie gliwickim 35-letnią Ewę Waliczek, urzędniczkę bankową, żonę szkolnego kolegi. Nie posłuchał suwerena, który chciał przedterminowych wyborów.

Burmistrz Sośnicowic Marcin Stronczek zmarł 27 grudnia ub. roku. Był czas, żeby w ustawowym termie ogłosić w gminie przedterminowe wybory. Ale środowisko PiS, z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem, bało się, że te wybory przegra. Bo PiS nie jest tu żadną siłą, mandaty radnych od lat zdobywają lokalne komitety. Lepiej było, dla rządzącej partii, pogrzebać ideę samorządności, ograć mieszkańców, byle obsadzić stanowisko burmistrza swoim człowiekiem.

Prawo jest jednoznaczne: „W przypadku wygaśnięcia mandatu przed upływem kadencji, przeprowadza się wybory przedterminowe”. A mandat zmarłego burmistrza wygasł. Premier decyzji o przedterminowych wyborach nie podjął, bo to leży w jego kompetencjach, ale nie przesadzajmy, że sprawą niedużej gminy zajmował się osobiście. Od tego ma w terenie swojego urzędnika - wojewodę.

A wojewoda śląski, choć wiedział, że mieszkańcy Sośnicowic oczekują przedterminowych wyborów, wskazał na komisarycznego burmistrza nikomu nieznaną, 35-letnią Ewę Waliczek, pracownicę miejscowego Banku Spółdzielczego : referenta ds. produktów bankowych. Skończyła, jak twierdzi, Wyższą Szkołę Zarządzania w Katowicach, ale w samorządzie nigdy nie pracowała. 6 lutego br. pojawiła się urzędzie.

Sośnicowice huczą od plotek i z oburzenia, ale ludzie nie chcą ujawniać nazwisk. Ewa Waliczek jest żoną szkolnego kolegi wojewody śląskiego z technikum łączności w Gliwicach, czemu ona sama nie zaprzecza. Twierdzi jedynie, że z Jarosławem Wieczorkiem nie utrzymują bliskich relacji.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.