Wojewódzka Street. Katowickie zagłębie butików

Czytaj dalej
Katarzyna Pachelska

Wojewódzka Street. Katowickie zagłębie butików

Katarzyna Pachelska

Ulica 3 Maja w Katowicach traci prestiż. Choć ciągle jest najdroższą ulicą handlową w woj. śląskim, to otwierają się tam głównie sklepy z tanimi butami, ciuchami, kosmetykami czy książkami. Ekskluzywne butiki przeniosły się za tory. Wojewódzka zmieniła się w „ulicę Butikową”, naszą Oxford Street.

Aż 540 euro rocznie za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni handlowej trzeba było zapłacić w 2017 roku w budynkach przy ulicy 3 Maja w Katowicach. Taką kwotę podaje w dorocznym raporcie firma Cushman & Wakefield. Niewiele mniej, bo 480 euro, kosztował metr kwadratowy po sąsiedzku - przy ul. Stawowej. 3 Maja i Stawowa uplasowały się kolejno na 8. i 10. miejscu w zestawieniu najdroższych ulic handlowych w Polsce. Daleko im co prawda do warszawskiej ulicy Nowy Świat (1020 euro) czy Floriańskiej w Krakowie (900 euro), ale te kwoty i tak robią wrażenie. Być może na wysokie miejsce ulicy 3 Maja wpływa fakt, że Galeria Katowicka jest ulokowana formalnie przy tej ulicy. Fenomen Stawowej jest nieodgadniony, zwłaszcza że jedyni duzi najemcy na tej ulicy to H&M i McDonald’s.

Zamiast eleganckich butików, salonów z ekskluzywnymi przedmiotami i nowoczesnych restauracji, po 3 Maja paradują niskie ceny, pączki z jagodami i ulotki „chwilówek”. Honoru najdroższej ulicy handlowej w mieście bronią już tylko salon z obuwiem niemieckiej marki i optyk. Nawet Douglas, który przez lata funkcjonował na rogu 3 Maja i Stawowej, został zlikwidowany, bo sieć otworzyła placówkę w Galerii Katowickiej.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.