Piotr Sobierajski

Wojkowice: nowy komisariat policji dla miasta i dwóch gmin

Tak prezentuje się nowy komisariat policji w Wojkowicach. Tuż obok znajduje się ośrodek zdrowia oraz miejski żłobek Figielkowo Fot. Piotr Sobierajski Tak prezentuje się nowy komisariat policji w Wojkowicach. Tuż obok znajduje się ośrodek zdrowia oraz miejski żłobek Figielkowo
Piotr Sobierajski

Oficjalnie otwarty został nowy komisariat policji w Wojkowicach, wybudowany od podstaw przy ul. Proletariatu 7. Wygląda podobnie jak ten oddany do użytku w 2018 r. w Szczyrku, a policjanci z Wojkowic będą czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców tego miasta, a także mieszkańców gmin Psary i Bobrowniki.

Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2018 r. i zakończyła w grudniu 2019 r. Kosztowała, według szacunków, ponad 5 mln 360 tysięcy zł. Pieniądze pochodziły z budżetu policji na lata 2017-2020 w ramach programu standaryzacji komend i komisariatów, który realizowany jest w całej Polsce. Komisariat powstał na działce przekazanej w trwały zarząd Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach przez burmistrza Wojkowic. Wartość tej działki oszacowana została na 140 tys. zł.

Ważny jest też profesjonalizm

Symboliczne klucze do nowego komisariatu w Wojkowicach przekazał jego komendantowi nadkomisarzowi Marcinowi Kaszubie nadinspektor Krzysztof Justyński, wojewódzki komendant policji w Katowicach. Nowy obiekt poświęcił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

- Dziękuję komendantowi głównemu policji za przekazane fundusze, a komendantowi wojewódzkiemu policji za nieocenioną pomoc, która przyczyniła się do powstania tego obiektu. Tam w godnych warunkach możliwa będzie obsługa interesantów. Zapewni on też policjantom i pracownikom właściwe warunki pracy - podkreślił inspektor Arkadiusz Więcek, komendant powiatowy policji w Będzinie. - Duże znaczenie w powstaniu komisariatu miało także zaangażowanie przedstawicieli samorządu lokalnego. Gratuluję komendantowi komisariatu i jego załodze, że będą mogli pełnić służbę w nowoczesnym obiekcie. Chcę jednak, aby zawsze pamiętali, że nowy sprzęt i nowoczesna infrastruktura są elementami, które dopiero w połączeniu z poświęceniem, profesjonalizmem i właściwym zaangażowaniem pozwalają realizować misje społeczne - dodał insp. Więcek.

Zadowolenia z nowej inwestycji nie krył burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba.

- Spełnia się moje marzenie, żeby Wojkowice były miasteczkiem pisanym przez duże „M”. W momencie, kiedy zaczynaliśmy zmianę Wojkowic, było tu dużo do zrobienia. Nasi funkcjonariusze nie mieli dobrych warunków pracy, a teraz się one zdecydowanie polepszą. Wspólnie z władzami gmin Psary i Bobrowniki zabiegaliśmy, by utrzymać komisariat w Wojkowicach, bo były plany jego likwidacji, a potem, by powstał u nas nowoczesny obiekt, który będzie służył policjantom i mieszkańcom - przyznał Tomasz Szczerba.

Mają wszystko, czego potrzeba

W nowym komisariacie w Wojkowicach będzie pracowało w sumie 35 policjantów. Będą to komendant wraz z zastępcą, siedmiu policjantów pionu kryminalnego oraz 26 policjantów prewencji, w tym sześciu dzielnicowych. Co na nich czeka? Na parterze nowego obiektu mieszczą się m.in. dyżurka, pomieszczenie pierwszego kontaktu, pomieszczenia socjalne, pokój zatrzymań oraz garaże.

- Pierwsze piętro to z kolei m.in. gabinety komendanta i jego zastępcy, sekretariat oraz pokoje dla policjantów pionu kryminalnego. Na drugim piętrze swoje miejsce znaleźli m.in. dzielnicowi. Tam też powstała siłownia, szatnie oraz strefa socjalna - wylicza Magdalena Tołpa, inżynier budowy z Zakładu Budowlano-Handlowego Andrzej Muc z Siemianowic Śląskich, który odpowiedzialny jest za tę inwestycję.

W dąbrowie górniczej komenda policji też jeszcze lśni nowością
4 lipca 2019 r. oficjalnie otwarta została po gruntownym remoncie Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej przy al. Piłsudskiego 11. Prace remontowe i przebudowa komendy rozpoczęły się pod koniec 2014 r. Obejmowały m.in. termoizolację piwnic i ocieplenie budynku, wymianę wszystkich instalacji. W ramach inwestycji wybudowane zostało nowe skrzydło i pomieszczenie recepcyjne, nadbudowana została jedna kondygnacja na części istniejącego obiektu, przebudowane zostały warsztat, garaże, parkingi. Wszystkie pomieszczenia wyposażono w nowe meble, sprzęt teleinformatyczny, sprzęt kwaterunkowy, są pomieszczenia socjalne, szatnie, natryski, siłowania, a także multimedialna sala konferencyjna, archiwum. Przebudowane zostały również pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Całość kosztowała ponad 23 mln złotych.

Piotr Sobierajski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.