Piotr Sobierajski

Wojkowice: nowy komisariat policji dla miasta i dwóch gmin

Tak prezentuje się nowy komisariat policji w Wojkowicach. Tuż obok znajduje się ośrodek zdrowia oraz miejski żłobek Figielkowo Fot. Piotr Sobierajski Tak prezentuje się nowy komisariat policji w Wojkowicach. Tuż obok znajduje się ośrodek zdrowia oraz miejski żłobek Figielkowo
Piotr Sobierajski

Oficjalnie otwarty został nowy komisariat policji w Wojkowicach, wybudowany od podstaw przy ul. Proletariatu 7. Wygląda podobnie jak ten oddany do użytku w 2018 r. w Szczyrku, a policjanci z Wojkowic będą czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców tego miasta, a także mieszkańców gmin Psary i Bobrowniki.

Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2018 r. i zakończyła w grudniu 2019 r. Kosztowała, według szacunków, ponad 5 mln 360 tysięcy zł. Pieniądze pochodziły z budżetu policji na lata 2017-2020 w ramach programu standaryzacji komend i komisariatów, który realizowany jest w całej Polsce. Komisariat powstał na działce przekazanej w trwały zarząd Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach przez burmistrza Wojkowic. Wartość tej działki oszacowana została na 140 tys. zł.

Ważny jest też profesjonalizm

Symboliczne klucze do nowego komisariatu w Wojkowicach przekazał jego komendantowi nadkomisarzowi Marcinowi Kaszubie nadinspektor Krzysztof Justyński, wojewódzki komendant policji w Katowicach. Nowy obiekt poświęcił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

- Dziękuję komendantowi głównemu policji za przekazane fundusze, a komendantowi wojewódzkiemu policji za nieocenioną pomoc, która przyczyniła się do powstania tego obiektu. Tam w godnych warunkach możliwa będzie obsługa interesantów. Zapewni on też policjantom i pracownikom właściwe warunki pracy - podkreślił inspektor Arkadiusz Więcek, komendant powiatowy policji w Będzinie. - Duże znaczenie w powstaniu komisariatu miało także zaangażowanie przedstawicieli samorządu lokalnego. Gratuluję komendantowi komisariatu i jego załodze, że będą mogli pełnić służbę w nowoczesnym obiekcie. Chcę jednak, aby zawsze pamiętali, że nowy sprzęt i nowoczesna infrastruktura są elementami, które dopiero w połączeniu z poświęceniem, profesjonalizmem i właściwym zaangażowaniem pozwalają realizować misje społeczne - dodał insp. Więcek.

Zadowolenia z nowej inwestycji nie krył burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba.

- Spełnia się moje marzenie, żeby Wojkowice były miasteczkiem pisanym przez duże „M”. W momencie, kiedy zaczynaliśmy zmianę Wojkowic, było tu dużo do zrobienia. Nasi funkcjonariusze nie mieli dobrych warunków pracy, a teraz się one zdecydowanie polepszą. Wspólnie z władzami gmin Psary i Bobrowniki zabiegaliśmy, by utrzymać komisariat w Wojkowicach, bo były plany jego likwidacji, a potem, by powstał u nas nowoczesny obiekt, który będzie służył policjantom i mieszkańcom - przyznał Tomasz Szczerba.

Mają wszystko, czego potrzeba

W nowym komisariacie w Wojkowicach będzie pracowało w sumie 35 policjantów. Będą to komendant wraz z zastępcą, siedmiu policjantów pionu kryminalnego oraz 26 policjantów prewencji, w tym sześciu dzielnicowych. Co na nich czeka? Na parterze nowego obiektu mieszczą się m.in. dyżurka, pomieszczenie pierwszego kontaktu, pomieszczenia socjalne, pokój zatrzymań oraz garaże.

- Pierwsze piętro to z kolei m.in. gabinety komendanta i jego zastępcy, sekretariat oraz pokoje dla policjantów pionu kryminalnego. Na drugim piętrze swoje miejsce znaleźli m.in. dzielnicowi. Tam też powstała siłownia, szatnie oraz strefa socjalna - wylicza Magdalena Tołpa, inżynier budowy z Zakładu Budowlano-Handlowego Andrzej Muc z Siemianowic Śląskich, który odpowiedzialny jest za tę inwestycję.

W dąbrowie górniczej komenda policji też jeszcze lśni nowością
4 lipca 2019 r. oficjalnie otwarta została po gruntownym remoncie Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej przy al. Piłsudskiego 11. Prace remontowe i przebudowa komendy rozpoczęły się pod koniec 2014 r. Obejmowały m.in. termoizolację piwnic i ocieplenie budynku, wymianę wszystkich instalacji. W ramach inwestycji wybudowane zostało nowe skrzydło i pomieszczenie recepcyjne, nadbudowana została jedna kondygnacja na części istniejącego obiektu, przebudowane zostały warsztat, garaże, parkingi. Wszystkie pomieszczenia wyposażono w nowe meble, sprzęt teleinformatyczny, sprzęt kwaterunkowy, są pomieszczenia socjalne, szatnie, natryski, siłowania, a także multimedialna sala konferencyjna, archiwum. Przebudowane zostały również pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Całość kosztowała ponad 23 mln złotych.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.