Piotr Sobierajski

Wojkowice: oto nowy komisariat policji. Oficjalnie otwarcie w styczniu 2020 roku ZDJĘCIA

Tak prezentuje się nowy komisariat policji w Wojkowicach Fot. Piotr Sobierajski Tak prezentuje się nowy komisariat policji w Wojkowicach
Piotr Sobierajski

Od stycznia 2020 roku policjanci w Wojkowicach będą pracować w lepszych warunkach. Przeniosą się wtedy do nowego komisariatu, który został wybudowany przy ul. Proletariatu 7.

Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku i teraz zmierza do końca. - Obecnie w budynku trwają ostatnie prace wykończeniowe. Prawie wszystko jest już gotowe na przyjęcie całej załogi wojkowickiego komisariatu – mówi Magdalena Tołpa, inżynier budowy z Zakładu Budowlano-Handlowego Andrzej Muc z Siemianowic Śląskich, który odpowiedzialny jest za tę inwestycję. Ta kosztowała według szacunków ponad 5 mln 360 tysięcy złotych, ale koszty te ostatecznie mogą być wyższe. Pieniądze pochodziły z budżetu policji na lata 2017-2020 w ramach Programu standaryzacji komend i komisariatów, który realizowany jest w całej Polsce.

- Komisariat powstał na działce przekazanej w trwały zarząd Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach przez burmistrza Wojkowic. Wartość tej działki oszacowana została na 140 tys. złotych. Nowy budynek zapewni oczywiście znacznie lepsze warunki pracy policjantom, którzy dotychczas dzielili swoją siedzibę przy ulicy Sobieskiego 125 z pracownikami MOPS-u – mówi komisarz Paweł Łotocki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

W nowym komisariacie będzie pracowało w sumie 35 policjantów. Będą to komendant wraz z zastępcą, siedmiu policjantów pionu kryminalnego oraz 26 policjantów prewencji, w tym sześciu dzielnicowych. Co na nich czeka? Na parterze nowego obiektu mieścić się będzie m.in. dyżurka, pomieszczenie pierwszego kontaktu, pomieszczenia socjalne, pokój zatrzymań oraz garaże.

- Pierwsze piętro to z kolei m.in. gabinety komendanta i jego zastępcy, sekretariat oraz pokoje dla policjantów pionu kryminalnego. Na drugim piętrze swoje miejsce znajdą m.in. dzielnicowi. Tam też powstała siłownia, szatnie oraz strefa socjalna – wylicza Magdalena Tołpa.

Policjanci w Wojkowicach pojawili się w latach 80-ych minionego wieku, kiedy to mieli swoją siedzibę w budynku przy ulicy Morcinka. W 2000 roku przenieśli się do obecnego budynku przy jednej z głównych ulic miasta, Sobieskiego. Ten budynek został przekazany policjantom przez Urząd Miasta. Jak wspominaliśmy wcześniej stróże prawa zajmowali część pomieszczeń. W drugiej części swoją siedzibę ma dziś Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Władze miasta nie kryją zadowolenia z nowej inwestycji, która przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w Wojkowicach. - Będzie to najnowocześniejszy komisariat w regionie, z czego się cieszymy. Warto podkreślić, że w 2015 roku pojawiły się plany likwidacji naszego komisariatu, ale uznaliśmy, że musimy zrobić wszystko, by jednak u nas pozostał. Mamy w mieście jeden z większych w kraju zakładów karnych, przyjeżdżają do nas konwojenci, więc taki komisariat jest wręcz niezbędny – mówi Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic. - Dlatego szukałem wsparcia wśród parlamentarzystów. Pomoc przyszła ze strony poseł Ewy Malik, dzięki czemu policjanci do dziś są w naszym mieście. Mieszczacy się obok Zakład Opieki Zdrowotnej będzie wkrótce termomodernizowany, wyremontowana zostanie droga, dzięki czemu stworzy się w tym miejscu swoiste centrum usług dla mieszkańców, bo obok jest też Miejski Żłobek "Figielkowo" - dodaje.

A co stanie się z budynkiem przy ul. Sobieskiego 125 po wyprowadzce policjantów? Miasto ma już konkretne plany. - Chcemy zamienić się budynkami z właścicielem Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego Madison przy ul. Morcinka. Jest zainteresowany taką operacją, za dopłatą ze strony Urzędu Miasta. Wtedy w obiekcie przy ul. Morcinka mogłoby powstać swoiste centrum kultury z salą widowiskową i kinową – mówi Tomasz Szczerba.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.