Wojna o telewizję w klatce. Iron Warriors Team w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota/Polska Press
Sławomir Bobbe

Wojna o telewizję w klatce. Iron Warriors Team w Bydgoszczy

Sławomir Bobbe

2 września w Bydgoszczy odbędzie się finałowa gala drużynowego turnieju miast MMA. W „Łuczniczce” wystąpią sportowcy związani z pseudokibicami.

Imprezę organizuje w „Łuczniczce” niedawno powstała federacja IWT (Iron Warriors Team), a wśród zespołów zaprezentują się Fight Gym z Gdyni, ŁKS Łódź Boks, Sharke Team z Moskwy, Sportowe Zagłębie z Sosnowca, Imperium Boxing z Wałbrzycha oraz Klub Sportowy Fux z Zabrza.

IWT w Bydgoszczy. Jakie zasady?

Same zawody są bardzo brutalne i kontuzjogenne, ale przez to widowiskowe. Są też zbliżone do znanych walk kibiców rozgrywających się w systemie 5 vs 5 (5 przeciwko 5). O ile w zwykłych zawodach MMA (mieszanych sztuk walki) walczy w klatce dwóch zawodników, na galach IWT walczy ich czterech - po dwóch z każdego zespołu, przy czym każdy zawodnik może walczyć z pozostałymi zawodnikami przeciwnika za pomocą dowolnych technik (wykluczonych jest kilka najbrutalniejszych, jak wsadzanie placów w oczy, uderzanie głową, kopanie w krocze czy nerki).

Gdy walczy czterech zawodników, sytuacja jest jeszcze w miarę przejrzysta, gorzej, gdy pierwszy z zawodników przegrywa (decyduje o tym jeden z dwóch sędziów), wtedy walka z systemu 2 vs 2, przeradza się w system 2 vs 1... Ostatni z „fighterów” jest właściwie na przegranej pozycji i zwykle, po kilkunastu sekundach obijania przez dwóch przeciwników, również się poddaje.

W związku z doniesieniami o podpisaniu umowy na transmisje gali IWT ze znienawidzoną przez środowiska kibicowskie telewizją TVN, sportowa sekcja Torcidy rezygnuje z udziału w gali, tym samym solidaryzując się z chłopakami ze Sportowego Zagłębia.

Niewiele brakowało, by gala w Bydgoszczy stanęła pod znakiem zapytania. Organizator, szukając większej promocji, podpisał umowę na transmisję z TVN Turbo. To zirytowało część ekip, które zapowiedziały bojkot imprezy. Najpierw wycofanie z turnieju zapowiedzieli zawodnicy z drużyny Sportowego Zagłębia (czyli de facto fanatycznych kibiców Zagłębia Sosnowiec), parę godzin później w ich ślady poszła zabrzańska Torcida, zrzeszająca fanatyków Górnika Zabrze.

- W związku z doniesieniami o podpisaniu umowy na transmisje gali IWT ze znienawidzoną przez środowiska kibicowskie telewizją TVN, sportowa sekcja Torcidy rezygnuje z udziału w gali, tym samym solidaryzując się z chłopakami ze Sportowego Zagłębia. Nie wykluczamy udziału w gali, jeżeli będzie ona transmitowana przez inne media niż TVN. Ze sportowym pozdrowieniem, Torcida Górnik - czytamy w serwisie stadionowioprawcy.net. Szybko zareagowała IWT.

Komentarze, że „się sprzedaliśmy” są nie na miejscu, gdyż kontrakt z TVN Turbo był na zasadach bezgotówkowych.

- Chcemy odnieść się do naszej umowy ze stacją TVN - wydała oświadczenie federacja. -Zaczynając negocjacje z TVN, mieliśmy na uwadze tylko to, aby zmagania mogła zobaczyć jak największa liczba kibiców, a stacja TVN Turbo taką możliwość nam dała. Komentarze, że „się sprzedaliśmy” są nie na miejscu, gdyż kontrakt z TVN Turbo był na zasadach bezgotówkowych. Konflikt kibiców dotyczył stacji TVN, którą kierowała spółka ITI, a jak już dawno wiadomo, to Amerykanie z własnym - amerykańskim - kapitałem wykupili wszystkie udziały w stacji TVN. Stacje budują nowi kreatywni ludzie, którzy chcą zmienić jej wizerunek, nie kontynuując sporów na linii TVN - kibice.

Ostatecznie federacja, pod naciskiem zespołów i kibiców (to głównie oni stanowią widownię na galach IWT), postanowiła wycofać się ze współpracy z TVN.

Bydgoski ratusz nie ma z imprezą nic wspólnego, nikt też nie wystąpił formalnie o patronat nad galą MMA. Federacja na zasadach rynkowych wynajęła halę "Łuczniczka” na swoją imprezę – mówią w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Najtańsze bilety kosztują 59 złotych, najdroższe – przy stolikach zlokalizowanych tuż przy ringu – 5 tysięcy złotych. Wcześniejsze gale gromadziły często komplety kibiców, którzy dopingiem znanym ze stadionów zagrzewali swoich zawodników do walki.

Na ten sam temat:

Pełne oświadczenie Sportowego Zagłębia:

Jako Sportowe Zagłębie chcemy godnie reprezentować nasze miasto i region jednak w obecnej formie jest to wykluczone gdyż z telewizją TVN nigdy nie mieliśmy i nie chcemy mieć nic wspólnego. W związku z informacją podaną przez włodarzy organizacji IWT odnośnie podpisania umowy z telewizją TVN stanowczo stwierdzamy ze takowe ustalenia nie były z nami konsultowane i stanowczo się im sprzeciwiamy, owszem w rozmowach z właścicielami IWT padały obietnice transmisji telewizyjnej jednak w całkowicie innej stacji. W związku z tym apelujemy do właścicieli organizacji IWT o wycofanie się z umowy telewizyjnej z TVN i pisemne potwierdzenie tego do najbliższego piątku. Jako Sportowe Zagłębie chcemy godnie reprezentować nasze miasto i region jednak w obecnej formie jest to wykluczone gdyż z telewizją TVN nigdy nie mieliśmy i nie chcemy mieć nic wspólnego.

Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.