Wojnie mówią: Nie! I jadą na Ukrainę

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wojnie mówią: Nie! I jadą na Ukrainę

Leszek Kalinowski

Młodzież z trzech zielonogórskich szkół będzie uczestniczyć w spotkaniu ph. „Dzieci świata przeciwko wojnie”. Tarnopol wysłał zaproszenie...

Naszym rówieśnikom na Ukrainie na pewno nie jest łatwo - mówi Patrycja Ziemba z Zespołu Szkół Technicznych. - Cieszę się, że jedziemy do nich i wspólnie będziemy spędzać czas. Jestem optymistycznie nastawiona i chciałabym trochę tej radości im przekazać. Zdaniem Pauliny Bartoszewskiej z VII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych - nie do końca znamy sytuację na Ukrainie. Dlatego dobrze będzie na miejscu porozmawiać z młodymi mieszkańcami. Myślę, że jeśli my i uczniowie z innych krajów spędzą z nimi czas, to poczują, że nie są sami. Że tworzymy wspólnotę.

- Udział z wieloma przedstawicielami Europy w forum „Dzieci świata przeciwko wojnie” spowoduje, że nasz głos sprzeciwu na pewno będzie słyszalny - podkreśla Natalia Filipowicz z ZSOiS. - Pojedynczy głos się nie przebije, ale tak dużej, międzynarodowej grupy na pewno. Karolina Lotek z ZST dodaje, że w szkole są klasy o profilu wojskowym. Uczniowie interesują się tym, co dzieje się na wschodzie Ukrainy. Dlatego przedstawicieli tej szkoły nie mogło zabraknąć w tak ważnym wydarzeniu, jakim jest Międzynarodowy Dzień Dziecka w Tarnopolu.

Natalia Filipowicz i Paulina Bartoszewska z VII LOw ZSOiS oraz Karolina Lotek i Patrycja Ziemba z Zespołu Szkół Technicznych.
Leszek Kalinowski Natalia Filipowicz i Paulina Bartoszewska z VII LOw ZSOiS oraz Karolina Lotek i Patrycja Ziemba z Zespołu Szkół Technicznych.

Miasto to współpracuje z województwem lubuskim. Jak przypomina Stefania Jawornicka z honorowego konsulatu w Zielonej Górze, dzieci, które straciły podczas wojny na wschodzie jednego lub dwóch rodziców, zostały zaproszone do Drzonkowa. Próbowaliśmy zrobić wszystko, by choć na chwilę zapomniały o tragedii. Podkreśla też, że w okolicach Zielonej Góry zamieszkali Polacy, którzy kiedyś żyli na Ukrainie, wiele rodzin było mieszanych polsko-ukraińskich. Część z nich została na wschodzie, część przesiedlono do naszego regionu. Współpraca była więc naturalna. Na początku to korespondencje, potem odwiedziny, wymiany młodzieży...

Odbyło się 16 miesięcznych turnusów polsko-niemiecko-ukraińskich. Współpracują teatry i inne placówki kultury. - Jedzie także młodzież z Gimnazjum nr 6, gdzie od 1972 roku można uczyć się ukraińskiego - dodaje S. Jawornicka, nauczycielka tego języka.

Dyrektor ZSOiS Beata Joksz-Skibińska mówi, że na mistrzostwa przyjeżdżają młodzi Ukraińcy, liczy, że wyjazd na forum zapoczątkuje inny rodzaj współpracy. Podobnie wypowiada się dyr. ZST Jacek Prońko. - Ważnym elementem czterodniowego wyjazdu będzie też zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicza, Lwowa, Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich - zauważa psycholog Roman Romanowski. - Dla niektórych uczniów będzie do powrót do korzeni. Dla wszystkich nauka wspólnej historii.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.