Wójt gminy Gubin, Zbigniew Barski: Nie zamkniemy szkół przez reformę

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Wójt gminy Gubin, Zbigniew Barski: Nie zamkniemy szkół przez reformę

Łukasz Koleśnik

Reforma oświaty spadła na samorządy. Szykują się zmiany. Jedni mają lepiej, inni gorzej. Do tych drugich należy gmina Gubin.

Na terenie gminy wiejskiej Gubin działa sześć placówek oświatowych: w Starosiedlu, Bieżycach, Strzegowie, Chlebo wie, Grabicach oraz Czarnowicach.

Wydaje się, że przy takiej liczbie szkół, sporo będzie musiało się pozmieniać. Wystarczy spojrzeć chociażby na sytuację w gminie Bobrowice, gdzie są tylko dwie szkoły. Jedna z nich, znajdująca się w Dychowie, będzie musiała zostać rozbudowana, ponieważ osiem klas tam się nie pomieści. Gmina będzie musiała włożyć w to zadanie dużo pieniędzy.

Dlatego nieciekawie rysuje się przyszłość szkół w gminie Gubin. Kiedyś mówiło się o likwidacji mniejszych placówek, jednak przez cały czas udawało się tego uniknąć. Czy teraz, po reformie oświaty, będzie to możliwe?_Zapytaliśmy o to wójta Zbigniewa Barskiego.

- Jeśli ktoś spodziewa się wielkich rewolucji, to na pewno ich nie będzie. Na pewno nie zamkniemy żadnej szkoły - zapowiada wójt gminy wiejskiej Gubin.

Szczegółów co do planów związanych z reformą jeszcze nie zdradza.

- Odbyliśmy ostatnio spotkanie z dyrektorami szkół. Zaprosiliśmy również kuratora oświaty. Przedstawiliśmy pewną koncepcję. Chcemy wybrać jak najlepsze rozwiązanie, zarówno dla nauczycieli, a przede wszystkim dla uczniów - podkreśla Barski.

Po tym jak dyrektorzy przedstawią plany urzędu radom pedagogicznym, odbędzie się kolejne spotkanie, na którym zostanie wybrana koncepcja reorganizacji szkół.

- Chcemy zachować strukturę oświatową, jaką mamy obecnie. Najważniejsze to ochronić etaty nauczycielskie oraz sprawić, żeby uczeń miał jak najlepszy dostęp do placówek - wyjaśnia Z. Barski.

Zdołaliśmy dowiedzieć się, że zmiany właściwie nie dotkną ośrodków w Grabicach oraz Chlebowie.

- Tam cykl kształcenia będzie przebiegał jak dotychczas - mówi wójt.

Największe zmiany mogą dotknąć Zespołu Szkół w Czarnowicach.

- To największy kłopot organizacyjny, ale tylko częściowy. Nie powinno być większych problemów, ponieważ jeszcze przed poprzednią reformą ośmioklasowe szkoły działały zarówno w Bieżycach jak i Czarnowicach - zauważa Zbigniew Barski.
Jak jednak każda gmina, także gubińska nie uniknie dodatkowych wkładów finansowych, związanych z modernizacją szkół.

- W niektórych przypadkach są one konieczne. „Uciekło” nam kilka pomieszczeń, które wcześniej były wykorzystywane jako klasy. Doszły m.in. oddziały przedszkolne, jeszcze wcześniej obowiązkowe sale komputerowe - wymienia Barski.
- Nie możemy odtworzyć w Czarnowicach pełnej szkoły z dodatkowymi oddziałami przedszkolnymi, bo to jest fizycznie niemożliwe. Planujemy dostosować obwody szkolne - opowiada wójt.

Szczegóły dotyczące reformy poznamy wkrótce.

Wójt Zbigniew Barski
Łukasz Koleśnik Wójt Zbigniew Barski przyznaje, że najtrudniejsze wyzwanie stanowi Zespół Szkół w Czarnowicach.
Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.