Wokół sportu: Kto jest na pomniku, a kto czeka

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński

Wokół sportu: Kto jest na pomniku, a kto czeka

Tomasz Kuczyński

Gerard Cieślik oczekuje na ławeczkę, Kazimierz Górski na monument przy Stadionie Narodowym. A pomnikowymi postaciami za życia stali się Michael Jordan, Wayne Gretzky i Cristiano Ronaldo.

Gerard Cieślik, legenda Niebieskich, czeka na swoją ławeczkę, która ma stanąć w Chorzowie na ulicy Wolności. W niedzielę przed meczem Ruchu z Jagiellonią pierwszy raz zostanie wręczona nagroda im. Cieślika w postaci statuetki. Pan Gerard jest też patronem chorzowskiego Zespołu Szkół Sportowych nr 2. A jak uhonorowano inne ikony naszych klubów?

Najbardziej widocznym objawem docenienia wybitnych sportowców są pomniki. Jeden z nich stoi przy stadionie Polonii Bytom. Postać bramkarza, który w efektownej paradzie łapie piłkę, to Edward Szymkowiak. Pomnik niedawno został... pomalowany i nie brakuje opinii, że przez ten zabieg mniej przypomina legendarnego bramkarza Ruchu, Legii i Polonii oraz reprezentacji Polski. 5 lutego 2009 roku bytomski klub "dzięki hojności jednego ze sponsorów wszedł w posiadanie gipsowego projektu pomnika legendy niebiesko-czerwonych, bramkarza Edwarda Szymkowiaka. Zarówno gipsowy projekt, jak i betonowa rzeźba znajdująca się obok budynku klubowego przy ulicy Olimpijskiej są autorstwa znanego rzeźbiarza Tadeusza Sadowskiego" - czytamy w archiwalnych wiadomościach na stronie Polonii.

Stadion przy Olimpijskiej nosi imię Szymkowiaka, o czym przypomina tablica z wizerunkiem patrona umieszczona na klubowym budynku. Odsłonięto ją 28 stycznia 2012 roku, w 22. rocznicę śmierci Szymkowiaka, który w Bytomiu-Stolarzowicach ma też swoją ulicę. Zresztą w podobny sposób kilka dni temu uhonorowano też Gerarda Cieślika - jego imieniem nazwano rondo w Chorzowie Batorym.

Górnik Zabrze również pamięta o swej ikonie - Erneście Pohlu. Od 9 czerwca 2005 roku słynny napastnik reprezentacji Polski jest patronem stadionu przy Roosevelta, o czym przypomina tablica z podobizną Pohla, której autorem jest Stanisław Szczykutowicz, zabrzański artysta plastyk. Jednogłośną decyzję w sprawie wyboru nowego patrona zabrzańscy radni podjęli już w kwietniu 2004 roku, jednak, jak czytamy na internetowej stronie zabrze.com.pl, "wcielenie jej w życie uniemożliwiało stanowisko prawników wojewody śląskiego, którzy uznali, że podejmowanie tego typu decyzji nie należy do zadań gminy".
W Tychach pamięta się strzelca pierwszej bramki dla GKS-u w I lidze Alfreda Potrawę. Było to 18 sierpnia 1974 roku w spotkaniu z Lechem Poznań (1:1). Potrawa, który zmarł 21 maja 2006 r., jest patronem miejskiego Zespołu Boisk Piłkarskich. Tablicę z jego podobizną odsłonięto 27 czerwca 2008 r.

- Alfred Potrawa nie tylko strzelił pierwszą bramkę dla GKS-u w I lidze, grał w drużynie wicemistrzów Polski, ale potem był trenerem grup młodzieżowych, których zajęcia odbywają się właśnie na terenie tego ośrodka. Teraz, w oczekiwaniu na nowy stadion, ma tam też bazę zespół seniorów - informuje Michał Rus, rzecznik GKS-u.

Od 6 września tego roku istnieją skwer i pomnik Pięciu Olimpijczyków w Brzezinach Śląskich. Sportowcy, których upamiętniono na monumencie to Hubert Banisz (piłkarz, uczestnik igrzysk w Helsinkach w 1952 r.), Aleksander Rokosa (gimnastyk, uczestnik igrzysk w Rzymie 1960 r., Tokio 1964 r., Meksyku 1968 r.), Szymon Sobala (gimnastyk, uczestnik igrzysk w Helsinkach 1952 r.), Edward Ścigała (sztangista, uczestnik igrzysk w 1952 r.) i Paweł Świętek (gimnastyk, uczestnik igrzysk 1952 r.).

Swych sportowców uhonorował też jeden z najstarszych klubów w Polsce - Lechia 06 My-słowice. Na Promenadzie koło stadionu znajduje się pamiątkowy obelisk poświęcony poległym i zmarłym w latach 1906-1931 członkom klubu.
Za granicą nie brakuje przykładów stawiania na pomnikach nawet żyjących ikon sportu. Swoje pomniki mają koszykarz Michael Jordan (Chicago), hokeista Wayne Gretzky (Edmonton), piłkarz Thierry Henry (Londyn), David Beckham doczekał się... czterech pomników. Powstały w ramach promocyjnej kampanii bielizny reklamowanej przez angielskiego piłkarza. Srebrne podobizny Beckhama w samych bokserkach ustawiono w Nowym Jorku, San Francisco oraz aż dwa w Los Angeles.
Od 2012 roku swój pomnik ma też legendarny trener Manchesteru United sir Alex Fer-guson. Prawie trzymetrową statuę przy Old Trafford odsłoniła jego żona, a w uroczystości brał udział sam zainteresowany.

- Zwykle ludzie umierają, zanim zdążą zobaczyć swój pomnik. Można więc powiedzieć, że wygrałem ze śmiercią - stwierdził z uśmiechem Ferguson, cytowany wtedy przez stronę ma-nutd.pl.

Są też pomniki, które... czekają na postawienie. W Warszawie przed Stadionem Narodowym stanie monument trenera Kazimierza Górskiego, wykonany w Gliwicach (postać trenera ma 3,5 m, pomnik wraz z cokołem - około 5,5 m).

Odsłonięcie pomnika miało odbyć się 10 października, potem 5 listopada. Realny termin to początek 2015 roku.

- Planujemy uroczystość na początku marca przyszłego roku, w 94. rocznicę urodzin byłego szkoleniowca reprezentacji Polski, a prace budowlane związane z posadowieniem cokołu powinny zacząć się w połowie listopada - poinformował PAP prezes Fundacji Kazimierza Górskiego, Janusz Jesionek.

Cristiano Ronaldo ma już swoje muzeum, a niedługo również w jego rodzinnej miejscowości stanie trzymetrowy pomnik. 21 grudnia na głównym placu miasta Funchal na portugalskiej wyspie Madera nastąpi jego odsłonięcie.

Jesteście pod wrażeniem? No to na koniec jeszcze informacja o tym, że również w branży pomnikowej "Polak potrafi". Pierwszym żużlowcem na świecie, któremu postawiono pomnik, był Edward Jancarz. Można go podziwiać w Gorzowie Wielkopolskim od grudnia 2005 r.

Tomasz Kuczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.