Wolontariuszu, uważaj na siebie [poradnik]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Anna Stasiewicz

Wolontariuszu, uważaj na siebie [poradnik]

Anna Stasiewicz

W niedzielę WOŚP. Policjanci radzą, jak być bezpiecznym pomagając innym.

Ulica Pomorska w Bydgoszczy. Do jednego z wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podchodzi mężczyzna i żąda oddania puszki wraz z jej zawartością. Chłopiec oddaje puszkę, w której jest około 50 złotych...

Co prawda z roku na rok jest coraz mniej podobnych zdarzeń, policjanci jednak radzą, by dmuchać na zimne. W tym roku nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich wolontariuszy o ostrożność i rozsądek podczas kwestowania.

- Szczególnie powinniśmy unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery - radzi podinspektor Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. - Nie chodźmy tam zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu.

Co jeszcze radzą policjanci wolontariuszom WOŚP?Nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób. Kiedy jednak staniemy się ofiarą napadu, nie starajmy się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki. - Pamiętajmy, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną - stwierdza Monika Chlebicz. - Jeśli to możliwe, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę.

Ważne jest też, by jak najszybciej powiadomić policjantów o popełnionym przestępstwie. Kiedy mamy jakiekolwiek podejrzenia, nie wahać się, natychmiast powiadamiać policję, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Funkcjonariusze apelują też do dorosłych, by szczególnie zwrócili na najmłodszych wolontariuszy zbierających pieniądze do puszek.

- Zwróćmy uwagę, czy nie dzieje się im krzywda. Najlepiej jednak, by dzieci kwestowały pod opieką dorosłych - dodaje rzeczniczka.

Z myślą o osobach starszych policjanci uruchomią w najbliższa niedzielę specjalne punkty informacyjne. Pokażą na przykład, jak powinien wyglądać wolontariusz WOŚP (identyfikator, prawidłowe banderole na puszce), tak by w trakcie zbiórki nie doszło do oszustw bądź wyłudzeń pieniędzy.

Przypominamy, że podczas najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszyscy wolontariusze mogą podróżować komunikacją miejską w Bydgoszczy za darmo.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.