Marlena Polok-Kin

Woonerf w Gliwicach. Deptak i ulica w jednym

Tak będzie wyglądała ulica Wieczorka w Gliwicach Fot. Projarch Gliwice Tak będzie wyglądała ulica Wieczorka w Gliwicach
Marlena Polok-Kin

Wiosną ul. Wieczorka w Gliwicach stanie się nową przestrzenią komunikacyjno-wypoczynkową w mieście. Czy sprawdzą się u nas łódzkie inspiracje? Woonerf w Gliwicach może się spodobać.

Położona na osi dwóch kościołów, na wyciągnięcie ręki od gliwickiego Rynku, ulica Wieczorka dziś to głównie drogowy bypass. Ma jednak potencjał - i te 250 metrów szerokiej, coraz chętniej wypełnianej przez kupców i handlowców ulicy - zmieni się za sprawą niderlandzkiego słowa woonerf.

Gliwice sięgają po sprawdzone rozwiązanie, które funkcjonuje m.in. na kilku ulicach w Łodzi. Na pomysł wpadli architekci z gliwickiej pracowni Projarch, którzy nieopodal gliwickiego Rynku mają pracownię. Zaproponowali miastu stworzenie tzw. woonerfu. - Ulica Wieczorka zostanie przekształcona w podwórzec, który będzie przestrzenią przyjazną dla wszystkich użytkowników - mówi Damian Kałdonek, właściciel gliwickiej firmy Projarch, pomysłodawca projektu.

- Największym problemem może być nauka wspólnego użytkowania przestrzeni, z której będą korzystać piesi i zmotoryzowani oraz rowerzyści. Ale mamy nadzieję, że będziemy bezpiecznie korzystać z nowego rozwiązania - dodaje Damian Kałdonek. Ta firma także będzie miała nadzór autorski nad wykonaniem.

Jak podkreśla Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, władze miasta zainteresowały się propozycją architektów i postanowiły o jej realizacji z miejskiego budżetu. W marcu ma być gotowa. Koszt to 500 tys. złotych. Przez dwa lata gliwiccy architekci, którzy mają blisko Rynku swoją pracownię, wsłuchiwali się w opinie mieszkańców, rozmawiali ze znajomymi. Spotykali się także z władzami miasta. Obserwowali ulicę, która - ich zdaniem - ma wielki i niewykorzystany potencjał.

W dalszej części:

 • Kto ma współtworzyć tę przestrzeń
 • Jakie elementy pojawią się na Wieczorka
 • Jakie rośliny tu zobaczymy
Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.