Wprawdzie Nierzym to nie Rzym, ale i tak wart jest odwiedzenia

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Wprawdzie Nierzym to nie Rzym, ale i tak wart jest odwiedzenia

Jarosław Miłkowski

W upalny weekend przyjeżdża tutaj nawet ponad tysiąc plażowiczów. Dla tych, którzy zdecydują się nad nim zostać, będzie doskonałą bazą na wycieczki do parku krajobrazowego.

Jezioro Nierzym to jeden z kilku akwenów znajdujących się o rzut kamieniem od Gorzowa Wlkp. Nie jest rozległe, zajmuje powierzchnię niespełna 19 hektarów. W najgłębszym miejscu ma 8,2 m., natomiast średnia głębokość wynosi 3,5 metra. Nad jego wschodnim brzegiem usytuowana jest piaszczysta plaża o długości 125 metrów. Trzy razy dłuższa od tej jest w innym popularnym kąpielisku w pobliskiej Kłodawie. Podobnie plaża nad jeziorem Marwicko (300 m), ale tam dojazd jest utrudniony.

Dojedziemy bez problemu

Dojazd nad jezioro Nierzym nie powinien nikomu nastręczyć żadnego problemu. Znajduje się ono ok. 10 km od Gorzowa, niemal przy drodze krajowej nr 22 do Gdańska. Jadąc z północnej stolicy województwa trzeba minąć wieś Różanki, dojeżdżając z drugiej strony drogi, należy z kolei minąć miejscowość Zdroisko. Nad jezioro można także dojechać rowerem. Wreszcie do kąpieliska można dotrzeć autobusem. W ciepłe dni kursuje bowiem bus Miejskiego Zakładu Komunikacji. Rozkład jazdy znajdziecie na www.mzkgorzow.com.pl. Z obliczeń MZK wynika, że w upalny wakacyjny weekend nad jezioro przyjeżdża nawet do 1,3 tys. osób. Dojedziecie komunikacją publiczną na wielki parking, z którego piechotą na administrowaną przez Ośrodek Sportu i Rekreacji plażę dojdziecie w około 10 minut.

Plaża jak nad morzem

Plaża ma wymieniony kilka lat temu pomost, w sezonie funkcjonuje przebieralnia. Jest spory sklep z lodami i ciepłymi przekąskami, a do dyspozycji plażowiczów - za darmo - jest siłownia pod chmurką i plac zabaw. Obok - dodatkowo - boiska. Do piłki nożnej i do plażowej siatkówki. Kąpielisko składa się z trzech części, a każda z nich przeznaczona jest dla osób o innych umiejętnościach pływackich. Dwie pierwsze, dla tych, którzy dopiero uczą się pływać lub doskonalą tę sztukę, znajdują się przed drewnianym pomostem. Głębokość jeziora w tamtym miejscu nie przekracza jednak 2 metrów. Niewiele głębiej jest w części kąpieliska znajdującej się za pomostem. Kto lubi wypoczywać aktywnie, może wypożyczyć rower wodny za 8 zł za godzinę albo kajak za 6 zł za godzinę. Wstęp na plażę OSiR-u jest płatny. W 2018 roku dorośli płacili 3 zł, a młodsi 2 zł.

Można zostać na dłużej

Nad Nierzym wcale nie trzeba przyjeżdżać na chwilę czy raptem na jeden dzień. Znajduje się tam ponad 20 miejsc noclegowych, które mogą także posłużyć za doskonałą bazę wypadową do wypraw w pobliskie trzy rezerwaty przyrody. Dwa z nich znajdują się na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Wędkarze bez zachwytów

Wędkarze nie przepadają za tym akwenem. Jest zbyt głośno. Wśród tych, którzy decydują się jednak na wędkowanie, jezioro słynie z dużych okazów leszcza, amura i lina.

Odwiedź Buki Zdroiskie

Buki Zdroiskie to rezerwat o powierzchni 46,3 hektarów. Został utworzony w 1982 r. Obszar chroniony rozciąga się wzdłuż rzeki Santocznej i leży na terenie dwóch nadleśnictw. Rzeka płynie zakolami w przepięknym, głębokim miejscami na kilkadziesiąt metrów wąwozie. Chcąc odwiedzić rezerwat, najlepiej zostawić auto przed mostkiem nad Santoczną i kierować się wzdłuż rzeki na południowy wschód. Będziemy wtedy szli szczytem wąwozu, z którego będzie się roztaczał piękny widok na płynącą u jego stóp rzekę. Miejscami będziemy maszerowali na wysokości koron rosnących w dole wąwozu drzew. To właśnie przede wszystkim z powodu rzeki, wąwozu i porastającej go roślinności utworzono tu rezerwat. Na końcu ścieżki jest ławka. Dojście do niej nie powinno zająć więcej niż 40 minut. To też chyba najpiękniejsze miejsce w rezerwacie. Bardziej wytrwali wędrowcy spacerowicze mogą iść od tego miejsca dalej, wzdłuż rzeki. Czeka nas kilka odkryć, jak chociażby pamiątkowe głazy, lapidarium czy też ślady po przemysłowych tradycjach.

Znajdziesz kilka jezior

Nie brakuje jezior w okolicy. Tuż obok znajduje się jezioro Ostrowite. Ma ledwie 25,9 ha powierzchni. A tak na marginesie. Czy wiecie, że w Polsce jest aż 14 jezior o tej nazwie, w tym jedno w powiecie strzelecko-drezdeneckim? Nieco dalej znajdziemy jezioro odpływowe Jezierzyce zwane także Jerzyce o powierzchni 21,14. A jezior w okolicy jest prawdziwy dostatek. Tylko w gminie Kłodawa akwenów przyzwoitej wielkości naliczono 26. Przez jej teren przepływają też rzeki Kłodawka, Santoczna, Kanał Kłodawski, Marwica, Pełcz a Srebrna, Przyłęg, Grabinka biorą swój początek i płyną tylko w gminie.

Przyrodnicze perełki.

Warto wybrać się do trzech pobliskich rezerwatów przyrody. Dwa z nich znajdują się na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Najbliżej jeziora Nierzym znajduje się rezerwat Rzeka Przyłężek, który utworzono na jej odcinku. Otoczona ponadstuletnimi bukami czysta woda sprzyja rozwojowi ryb łososiowatych. Można tu natknąć się nawet na pstrąga potokowego.
Kilka kilometrów dalej na północ znajduje się natomiast rezerwat Wilanów. Położone obok zacisznej wsi miejsce to las bukowo-dębowy, w którego runie spotkać można m. in. konwalię majową, zawilca czy fiołka leśnego. W pobliżu jeziora Nierzym, ale już poza terenem parku, ulokował się także najbardziej malowniczy z tej trójki, czyli rezerwat Zdroiskie Buki. Uroku temu miejscu dodaje malownicze położenie nad rzeczką Santoczną oraz pofałdowany teren pochylony ku nurtowi rzeki. Przez rezerwat przebiega szlak rowerowy z Santoka. Na jego końcu, już w Zdroisku, znajduje się symboliczny cmentarz niemieckich żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

Tutaj była huta

Około roku 1770 młyn nad Santoczną został przekształcony w hutę żelaza. W latach 1767– 1870 huta „Zanzthal” wyrabiała narzędzia, druty, gwoździe, igły. Do dziś pozostał pamiątkowy kamień, kawałki stopionego żelaza oraz sztaba i skobel wejściowych drzwi. W 1782 roku została tutaj założona z polecenia Fryderyka II druga huta o nazwie Zanzhammer – Sącznik Zdroisko. Produkowała amunicję artyleryjską do armat 3-6-12 funtowych.

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń.

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.