RED

Wreszcie! Wojciech Korfanty upamiętniony w stolicy

Wojciech Korfanty - pomnik w Warszawie Fot. szymon starnawski Wojciech Korfanty - pomnik w Warszawie
RED

Pomnik Wojciecha Korfantego został wczoraj uroczyście odsłonięty w Warszawie w obecności najwyższych władz państwowych.

Wreszcie nadszedł ten ważny, długo dyskutowany, ale przede wszystkim długo wyczekiwany moment - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda odsłaniając pomnik Wojciecha Korfantego wspólnie z jego wnukiem Feliksem Korfantym i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Pomnik Wojciecha Korfantego stanął w Warszawie u zbiegu ul. Agrykoli i Alei Ujazdowskich. Data jego odsłonięcia (25 października) była nieprzypadkowa - nawiązuje do przemówienia Korfantego w Reichstagu z 25 października 1918 r., w którym żądał on „własnej, jednej, złożonej z ziem trzech zaborów Polski”.

W uroczystościach wzięła udział liczna reprezentacja województwa śląskiego na czele z wojewodą i marszałkiem województwa. Był Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz mieszkańcy regionu.

- To ważna chwila, nie tylko dla rodziny, która symbolicznie domyka uczczenie pamięci ojców niepodległej Rzeczypospolitej - do Daszyńskiego, Dmowskiego, Paderewskiego i Witosa, dołączył dziś Korfanty. Last, but not least, mam nadzieję - wyznał Feliks Korfanty, wnuk słynnego działacza.

Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, podczas mszy poprzedzającej odsłonięcie pomnika, powiedział w homilii, że postawienie Korfantemu pomnika w stolicy jest wyrazem dziejowej sprawiedliwości. - Oby obok tego pomnika nikt nie przechodził bezmyślnie. To znaczy, bez pomyślenia o osobie i życiu męczeńskim Wojciecha Korfantego, ostatecznie przeżytym dla dobra Ojczyzny - powiedział.

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.