Współczesny facet nie ma lekkiego życia. Siłownia, dieta, kosmetyczka...

Czytaj dalej
Bartosz Wojsa

Współczesny facet nie ma lekkiego życia. Siłownia, dieta, kosmetyczka...

Bartosz Wojsa

Kilkanaście lat temu dbanie o siebie w wydaniu męskim to było zachowanie higieny osobistej i siłownia. Dziś dbamy o strój, zamawiamy wizyty u barbera czy u kosmetyczki. Ile to kosztuje i po co to wszystko?

Nowoczesny, dbający o siebie mężczyzna zna się na modzie, wie, czym jest poszetka, do barbera chodzi przynajmniej raz w miesiącu, a kosmetyczki się nie boi. Zwraca uwagę na to, co je. Mężczyzna w starym dresie, taki, który kosmetyki podbiera dziewczynie i ubiera się w co popadnie, to dziś zjawisko rzadkie. Widać to chociażby na ulicach.

– Jest zdecydowanie lepiej, ale czasy, kiedy mężczyzna chodził w źle dopasowanych ubraniach, jeszcze nie minęły – mówi Tatiana Szczęch, stylistka z Gliwic.

Dieta pudełkowa i rewia mody na blogach dla facetów
– Współcześni mężczyźni są zadbani – uważa Mateusz Biel, model z Będzina, Mister Elegancji 2015 i trener, który pomaga mężczyznom nie tylko w wypracowaniu wymarzonej sylwetki na siłowni, ale doradza im też, jak modnie się ubrać i zdrowo jeść. Prawdziwa walka zaczyna się bowiem wtedy, gdy wykroczymy poza mury siłowni i zajrzymy na sklepowe półki.

Tam, jak na zawołanie, ma-my wiele specjalnych produktów dla facetów, i to ćwiczących - wysokobiałkowe serki czy jogurty. To odpowiedź na rosnącą świadomość mężczyzn. Już wiedzą, że siłownia to jedynie niewielka część pracy nad sobą.

– Treningi to 30 proc. sukcesu, a pozostałe 70 to odpowiednie odżywianie, dobrze zbilansowana dieta i skrupulatne jej przestrzeganie – mówi Mateusz Biel. – Ja gotuję dla siebie sam od siedmiu lat. Zwykle robiłem 4-5 posiłków każdego wieczoru, by nazajutrz mieć wszystko gotowe. Myślę, że wielu mężczyzn tak robi – dodaje.

Furorę robi „dieta pudełkowa”, która już nie jest domeną kobiet, jak mogłoby się wydawać.

– Dietę pudełkową stosuje chyba każdy facet, który trenuje na siłowni i dużo pracuje. Większość moich podopiecznych zabiera ze sobą pudełka z jedzeniem – mówi Biel. Podobne spostrzeżenia mają dietetycy. Gdy panowie zaczynają dietę, trzymają się jej nawet bardziej rygorystycznie niż panie.

Współczesny facet nie ma lekkiego życia. Siłownia, dieta, kosmetyczka...
Ewa Szymańska Mateusz Biel to model z Będzina, Mister Elegancji 2015 i trener

– Zazwyczaj są też bardziej zmotywowani ­– mówi Anna Falisz, dietetyk kliniczny z Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu w Świętochłowicach.

Sama dieta to oczywiście nie wszystko. Gdy już wypracujemy wymarzoną sylwetkę, musimy wiedzieć, w co się ubrać. Stare ubrania czy wymięty T-shirt nie przejdą. Współcześni mężczyźni bardziej zwracają uwagę na to, jak wyglądają, choć idealnie jeszcze nie jest.

– Niektórzy panowie mają stare przyzwyczajenia, na przykład dotyczące zbyt długich rękawów w koszulach – mówi Tatiana Szczęch. – Najbardziej razi mnie jednak szaroburość w męskich garderobach. Panowie zwykle noszą się w niebieskościach, szarościach i czerni. Zupełnie zapominają, że można inaczej – dodaje. – Istotne są dodatki do naszych strojów. Wracamy też do mody lat 20. i 30., więc wolniutko odchodzimy od wąskich nogawek w spodniach, a na salony wkroczą spodnie szersze z zakładkami, nawet podwójnymi, koniecznie z mankietami – mówi. Kolor 2018 roku? Fiolet.

W dalszej części:

 • Ile czasu spędzić trzeba u barbera
 • Co faceci robią u kosmetyczki i kiedy przychodzą
 • Czy dbanie o siebie jest niemęskie
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Wojsa

Z Dziennikiem Zachodnim związany jestem od 16. roku życia, czyli już od 8 lat. Na początku pracowałem w rybnickim oddziale redakcji, później w oddziale Śląsk, w Wydarzeniach, a teraz - w Newsroomie. Na co dzień zajmuję się m.in. tematami związanymi z górnictwem, edukacją i sprawami społecznymi. Piszę też o sprawach lifestylowych, kryminalnych, a także tych związanych ze zwierzętami. Do tego wszystkiego prowadzę program wideo TyDZień, który jest podsumowaniem wydarzeń każdego minionego tygodnia. Urodziłem się w Jastrzębiu-Zdroju, ale obecnie mieszkam w Katowicach. Jestem dumnym opiekunem 1,5-rocznego psa Atreusa, szpica miniaturowego. W wolnych chwilach gram na pianinie i spędzam czas z najbliższymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.