Wspólny bilet w metropolii z nowymi cenami już od 1 stycznia

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Marcin Zasada

Wspólny bilet w metropolii z nowymi cenami już od 1 stycznia

Marcin Zasada

Wczoraj zgromadzenie metropolii zapaliło zielone światło dla nowego planu taryfowego w komunikacji na terenie 41 miast objętych integracją. To oznacza wspólny bilet metropolitalny.

Jedna taryfa komunikacji miejskiej zamiast trzech, do tego darmowe bilety dla uczniów szkół podstawowych - to będą pierwsze realne zdobycze metropolii w 2018 roku. Wczoraj zgromadzenie związku metropolitalnego dało zielone światło dla wprowadzenia tych rozwiązań w życie, łącznie z nowymi cenami biletów, które od 1 stycznia będą obowiązywać na obszarze 41 miast. Dziś projekt ten ma uchwalić zarząd metropolii, a następnie trafi on do konsultacji społecznych.

Jego założenia? Bilet ważny na jedno miasto lub obowiązujący 20 minut będzie kosztować 3 zł 20 gr (3 zł w wersji elektronicznej). Na dwa miasta/40 minut - 3 zł 80 gr (elektroniczny: 3,60 zł), a na trzy i więcej miast/90 minut - 4 zł 80 gr (elektroniczny: 4,4 zł).

Jak oceniasz zaproponowane ceny biletów?

Wczoraj zgromadzenie niemal jednogłośnie zadecydowało też o powołaniu jednostki, która docelowo stanie się jedynym organizatorem komunikacji: to Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jego pierwszym zadaniem w 2018 roku będzie skomunikowanie obszaru metropolii z lotniskiem w Pyrzowicach.

Dziś na terenie metropolii działa trzech organizatorów transportu: to KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy. W przyszłym roku dołączy do nich czwarty - Zarząd Transportu Metropolitalnego. Tylko po to, by od roku 2019 przejąć zadania wspomnianej trójki i stać się jedyną jednostką organizującą ujednoliconą komunikację na obszarze 41 miast objętych integracją.

Darmowa komunikacja?
To jedna z kluczowych decyzji zgromadzenia metropolii, podjętych podczas wczorajszej sesji.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.