Wspólny projekt trzech gmin: Wybudowaliśmy ponad 100 km sieci kanalizacji!

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Jakub Nowak

Wspólny projekt trzech gmin: Wybudowaliśmy ponad 100 km sieci kanalizacji!

Jakub Nowak

Potężna inwestycja, związana z budową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie trzech gmin, została już zakończona.

Trwający niemal dekadę projekt, związany z budową nowych sieci na terenie Nowej Soli, Otynia oraz gminy wiejskiej Nowa Sól został niedawno oficjalnie zakończony. - Po ponad dziesięciu latach ciężkiej pracy bardzo wielu ludzi dobiliśmy do celu - przyznaje wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski.

Wielka modernizacja prowadzona przez Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej pozwoliła na lata zabezpieczyć mieszkańców przed kłopotami, wynikającymi ze... starych rur.

Kłopoty z kanalizacją nie powinny już nam grozić, a nowa sieć niemal całkowicie wyeliminowała także problem, związany z szambami na terenie wspomnianych gmin - dziś ludzie mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które nie zatruwają środowiska.

Droga do celu nie była łatwa

Jak opisywaliśmy już wielokrotnie na naszych łamach, część osób, nawet po wybudowaniu nowej sieci, niezbyt chętnie chciała się do niej podłączać. A to oznaczało kłopoty dla wszystkich, ponieważ brak nowych przyłączy groził nam nie spełnieniem tzw. „efektu ekologicznego”, co z kolei mogło oznaczać nawet milionowe kary z Unii Europejskiej. Ostatecznie, po licznych apelach i skrupulatnych kontrolach strażników miejskich i gminnych udało się tego uniknąć, i kilka tygodniu temu ogłoszono pełny sukces - inwestycja została już rozliczona, a żadne kary nam nie grożą.

Wspólny projekt trzech gmin: Wybudowaliśmy ponad 100 km sieci kanalizacji!

Co więc mówią o niej sami mieszkańcy?

- Na problemy z wodą na razie nie narzekam, chociaż pamiętam, że kilka lat temu, chyba jak rozpoczynali te prace, albo w ich trakcie, były jakieś awarie, nie można było pić wody. Później było już jednak spokojnie. Zresztą ja się nie boję, często piję wodę z kranu - mówi nam m.in. pan Zygmunt, mieszkaniec Pleszówka. Sporo osób wciąż pamięta także rozkopy w centrum, związane z budową kanalizacji. - Długo to robili. No, ale chyba było warto - kwituje pani Natalia.

Wszyscy, którzy chcą podłączyć się do nowej sieci kanalizacyjnej, np. po wybudowaniu domu, powinni udać się bezpośrednio do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Nowej Soli (siedziba znajduje się na terenie strefy ekonomicznej). Z kolei w razie awarii można dzwonić na numer pogotowia wodno-kanalizacyjnego: 504 18 77 36.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.