Wszystkich Świętych 2019: Gliniane znicze i własnoręcznie robione stroiki. Zobacz, jak uczcić 1 listopada zgodnie z ideą less waste

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Agnieszka Nguyen

Wszystkich Świętych 2019: Gliniane znicze i własnoręcznie robione stroiki. Zobacz, jak uczcić 1 listopada zgodnie z ideą less waste

Agnieszka Nguyen

Zbliża się święto Wszystkich Świętych, w sklepach pojawiają się setki plastikowych kwiatów, podkładki pod znicze, znicze z plastikowymi wieczkami i plastikowe wkłady. Wszystkie te ozdoby po 1 listopada wylądują w koszu na odpady, a następnie będą rozkładały się przez setki lat na wysypiskach śmieci. Co zrobić, by nie generować niepotrzebnych odpadów i mimo to uczcić pamięć o naszych zmarłych? Prezentujemy kilka pomysłów na święto Wszystkich Świętych zgodne z ideą „less waste”.

W świecie coraz bardziej świadomym szkodliwego wpływu plastiku i ciągle powiększającej się ilości odpadów, popularny staje się styl życia less waste i zero waste, który zachęca ludzi do ograniczania ilość produkowanych przez nas śmieci i korzystania z plastiku.

Warto zrezygnować ze zniczy, które mają plastikowe podstawki i osłonki. Znicze gliniane są ładną ozdobą i nie szkodzą środowisku.
Pixbay Kwiaty w doniczkach możemy dostać nie tylko w markecie, gdzie pakowane są w foliowe osłonki, ale też w sklepach ogrodniczych, które sprzedają je bez dokładania kolejnych śmieci na wysypiska.

Czytaj też: Zero Waste w Poznaniu. Gdzie oddać za darmo jedzenie, ubrania i inne rzeczy?

Przy okazji święta Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze i przyozdabiamy groby naszych bliskich zniczami i kwiatami, które bardzo często składają się z plastikowych elementów. Od jakiegoś czasu zarówno duże markety jak i małe sklepy przy cmentarzach oprócz tradycyjnych zniczy oferują też bardziej ekologiczne rozwiązanie, jakim są gliniane znicze.

- Wybieram gliniane znicze, bo nie mają plastikowych kapturków, które będą się rozkładały setki lat. Ich dodatkowym atutem jest też to, że ładnie wyglądają

- mówi 22-letnia Klaudia.

Natura zamiast plastiku

Zamiast kwiatów doniczkowych, które kupujemy w marketach w plastikowych osłonkach i kolejnych sztucznych kwiatów, możemy udać się po świeże kwiaty do kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego. Żywe rośliny wyglądają zdecydowanie lepiej i nie dokładają kolejnych ton plastiku na wysypiska. Jeśli rzadko odwiedzamy groby i obawiamy się, jak kwiaty będą wyglądały po jakimś czasie, możemy do wazonu włożyć gałązki np. cisu, które na długo pozostaną zielone.

Warto zrezygnować ze zniczy, które mają plastikowe podstawki i osłonki. Znicze gliniane są ładną ozdobą i nie szkodzą środowisku.
Ewa Kleban Plastikowe stroiki można zastąpić własnoręcznie przygotowanymi stroikami, które bardzo często da się wykonać za darmo. Wystarczą do tego liście, szyszki, gałązka i sznurek. Możemy też wykorzystać to, co zalega nam w domu.

Plastikowe stroiki można zastąpić własnoręcznie przygotowanymi stroikami, które bardzo często da się wykonać za darmo. Wystarczą do tego liście, szyszki, gałązka i sznurek. Możemy też wykorzystać to, co zalega nam w domu. Przykład takiego stroika znajdziecie w galerii.

- Stary koszyczek na pieczywo plus coś tam z lasu i stroik na grób gotowy. Taki debiut przeciwko zniczom, plastikowym kwiatkom

- reklamuje swój stroik Ewa Kleban.

Czytaj też: Na zakupy do Carrefoura i Auchan z własnymi opakowaniami. Markety stawiają na ekologię i promują ideę "less waste"

Wszystkich Świętych na miarę XXI wieku

Ciekawe pomysły znajdziemy też w internecie. Na stronie Wieczna Pamięć możemy za darmo zapalić wirtualny znicz. Wpisujemy dla kogo go zapalamy, dodajemy krótką modlitwę lub wspomnienie i swoje imię. Po zaakceptowaniu nasz znicz pojawi się na stronie.

Innym pomysłem jest prowadzona na Facebooku akcja „Nie kupię Znicza, wrzucam 5 na Fundację”. Jeśli decydujemy się na udział, nie kupujemy znicza, a zaoszczędzone pieniądze wpłacamy na wybraną fundację.

- Zamiast kupować kolejne rzeczy na grób, które i tak w końcu wylądują na śmietniku, zachęcamy do wsparcia dowolnej fundacji. Tym samym, w imieniu bliskiej nam osoby, czynimy dobro i nie generujemy śmieci

- zachęcają twórcy akcji.

Podziel się zniczem

Ostatni z prezentowanych przez nas pomysłów wymaga współpracy z zarządcami cmentarza. W kilku miejscowościach w Polsce powstały już regały na używane znicze. Jednym z nich pochwaliła się członkini grupy Zero Waste Polska, jego zdjęcia znajdziecie w galerii.

- O jednym z takich rozwiązań, czyli o zniczodzielni dowiedziałam się w zeszłym sezonie z grupy zero waste na Facebooku. Przedstawiłam pomysł wujkowi, który hobbystycznie zajmuje się stolarką i poprosiłam go o pomoc. Późnym latem ustaliliśmy wszystkie szczegóły i regał zaczął nabierać kształtów - mówi Milena Pisarska.

Czytaj też: Zero Waste: Jak ze swojego życia wyeliminować plastik?

Autorka regału dodaje też, że zależało jej, by w odróżnieniu od innych, które widziała w internecie, był zbudowany z materiałów naturalnych. Jego drewniana konstrukcja wpasowała się też w okolicę, czyli otulinę Kampinoskiego Parku Narodowego, w której zlokalizowany jest cmentarz parafii Matki Boskiej Radosnej Opiekunki Przyrody.

Regał zarówno w internecie, jak i na miejscu, cieszył się sporym zainteresowaniem, co pokazuje, że coraz chętniej włączamy się w akcje ochrony środowiska.

Agnieszka Nguyen

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.