Wszystko, co trzeba wiedzieć o toruńskim systemie torvelo - przeczytaj, wypożycz i jedź w trasę po mieście

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marcin Zawadzki

Wszystko, co trzeba wiedzieć o toruńskim systemie torvelo - przeczytaj, wypożycz i jedź w trasę po mieście

Marcin Zawadzki

Od dziś torunianie mogą korzystać z rowerów miejskich. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zapoznać z regulaminem systemu.

W tym roku z torvelo będzie można korzystać aż do 23 grudnia. Rowery można wypożyczać z 40 stacji - do dyspozycji torunian i turystów będzie 400 jednośladów. A już we wrześniu dołączy do nich 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat roweru miejskiego otrzymane z Miejskiego Zarządu Dróg.

Ile rowerów trafi na ulice Torunia?

Na razie stanęło 40 stacji oraz 400 rowerów. Docelowo ta liczba zmieni się, bowiem zgodnie z umową wykonawca ma dostawić 11 stacji, co oznacza 110 dodatkowych rowerów. Dodatkowe 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym pojawi się jesienią. Wszystkie rowery są wyposażone w GPS! Dzięki temu jest możliwość podglądania, jakie kierunki najchętniej wybierają rowerzyści.

Rowery, które pojawiły się w toruńskim systemie, są wielobarwne: dominuje kolor zielony, który nawiązuje do ekologii transportu. Na rowerze nie zabrakło herbu naszego miasta. Anioł pojawił się na koszyku.

Przez ile miesięcy w roku będzie można korzystać z torvelo?

W 2019 roku pojedziemy torvelo od końca lipca do 23 grudnia. W kolejnych latach 2020, 2021 oraz 2022 - od 14 lutego do 23 grudnia.

Ile będzie kosztować wypożyczenie roweru klasycznego?

Na początek trzeba uiścić jednorazową zwrotną opłatę inicjalną w wysokości 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Godzina jazdy będzie kosztować 1 zł, 61-120 minut - 3 zł, 121-180 minut - 5 zł. Każda następna godzina to koszt 7 zł, przy czym maksymalny czas wypożyczenia roweru to 12 godzin. Wprowadzona zostanie także taryfa turystyczna - jednorazowy bezzwrotny abonament to 15 zł. Maksymalny czas wypożyczenia roweru, korzystając z tej taryfy, to 24 godziny.

W jaki sposób dokonuje się opłaty za korzystanie z roweru?

Należy skorzystać z szybkich płatności internetowych, aplikacji mobilnej za pośrednictwem dobrze znanego PayU (w tym blik) oraz karty kredytowej.

Co się stanie z niewykorzystanymi środkami?

Użytkownik może w każdym momencie wystąpić z systemu. W formularzu rezygnacji wskazuje nr rachunku bankowego, na który operator BikeU zwraca w ciągu maksymalnie 30 dni (zgodnie z regulaminem, zgodnie z deklaracją Operatora BikeU w praktyce jest to zazwyczaj 14 dni) kaucję zwrotną w wysokości 10 zł, pomniejszoną o środki wykorzystane na poczet ewentualnych płatnych wypożyczeń.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zawadzki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.