Wybierając szkoły średnie już myślą o studiach i pracy. Które klasy liceów, techników i branżówek są w Rzeszowie na topie?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Beata Terczyńska

Wybierając szkoły średnie już myślą o studiach i pracy. Które klasy liceów, techników i branżówek są w Rzeszowie na topie?

Beata Terczyńska

Po wyborach konkretnych oddziałów w liceach i technikach widać, że absolwenci ósmych klas szkół podstawowych już myślą o swojej dalszej przyszłości. Decydują się na klasy biologiczno - chemiczne, bo chcą studiować kierunki medyczne, a inne profile otwierają im drogę do kierunków technicznych, ekonomicznych, informatycznych, czy związanych z lotnictwem.

Sprawdziliśmy, na przyjęciu do których klas najbardziej uczniom zależy, czyli które zaznaczyli jako numer jeden na swoich listach preferencji. A przypomnijmy, absolwent ósmej klasy może wybrać 3 szkoły, które go interesują i zaznaczyć w nich dowolną liczbę klas.

Nadal w Rzeszowie największym zainteresowaniem cieszą się licea ogólnokształcące. Które konkretnie klasy? Na przykład w I LO z rozszerzonymi przedmiotami: polski, historia, wos. W III LO: geogr-ang-wos, w IV LO: biol-chem oraz mat-geogr-ang, w VI LO: pol-hist-ang, ang-wos-geogr i hist-biol-pol, w ALO - dwujęzyczna informatyka.

W obleganym rokrocznie II LO podobnie, jak w poprzednich latach najpopularniejsze są oddziały: mat-fiz-ang, biol-chem, a także geogr-ang-mat.

- Trzeba pamiętać, że mamy jeszcze 21 dni naboru, więc zapowiada się, że obłożenie będzie znacznie większe - spodziewa się Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie. - Teraz, po egzaminach ósmoklasistów, rekrutacja zaczyna dopiero przyspieszać. Tylko wczoraj, chociaż to była niedziela, zarejestrowało się 30 osób.

Dyrektor obserwuje, że w minionym roku oblegane były klasy biologiczno - chemiczne. - Matematykę z fizyką i angielskim wybierają ci, którym marzą się później studia na uczelniach technicznych, matematykę z geografią osoby, które myślą o kierunkach ekonomicznych, a oddziały humanistyczne - wybierający się na prawo, czy historię - zauważa. - Patrzymy, czego oczekują nasze uczelnie i pod tym kątem planujemy nabór.

Andrzej Szymanek dodaje, że zmniejszył liczbę pierwszych klas - do 7.

- Tych oddziałów jest mniej, ponieważ musimy pamiętać, że wskutek reformy nauka w liceum trwa teraz cztery lata, więc istotne są warunki lokalowe. Musimy pomieścić młodzież w budynku i zadbać o komfort nauki. Planujemy roczniki 7-klasowe, czyli w sumie 28 oddziałów w liceum. Gdy szkoła była 3-letnia, robiliśmy nabór nawet do 10 oddziałów - tłumaczy.

Jeśli chodzi o oblegane licea, do czołówki przebiło się także nowe IX LO z oddziałami dwujęzycznymi i międzynarodową maturą. Szkoła powstała na bazie Gimnazjum nr 9, nazywanego "kuźnią talentów". Dużym powodzeniem cieszy się tu oddział międzynarodowy biol-chem-fiz-mat kończący się międzynarodową maturą (szkoła jako pierwsza w regionie uzyskała certyfikat z Genewy), ale też dwujęzyczne klasy: politechniczna, ekonomiczno - menedżerska, biologiczno - medyczna, czy ogólna dyplomatyczno - prawnicza.

- Choć nie prowadziliśmy specjalnej promocji, udało się nam dobrze zaistnieć na rynku i to nas bardzo cieszy - przyznaje Marian Pietryka, dyrektor IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi. - Okazuje sie, że poczta pantoflowa o jakości szkoły jest najlepsza.

Patrząc na ofertę techników widać, że wśród najpopularniejszych zawodów są m.in. technicy: ekonomista, logistyk, informatyk, programista, mechatronik, mechanik oraz t. fotografii i multimediów, reklamy, żywienia i usług gastronomicznych, lotniczych służb operacyjnych, eksploatacji portów lotniczych, pojazdów samochodowych, czy mechanik lotniczy.

Mariusz Kapica, dyr. ZS Mechanicznych w Rzeszowie mówił nam, że ma sporo chętnych na limitowane miejsca w klasach t. mechanik lotniczy i t. awionik. - Ale mamy też dość duże wymagania - zaznaczał. - Nie jest to łatwa nauka. Jako ciekawostkę, mogę podać, że tegoroczny absolwent z klasy w zawodzie technik awionik miał średnią 6,0.

O miejsca w klasach walczą nie tylko młodzi ludzie z Rzeszowa i Podkarpacia. Mają uczniów z lubelskiego, małopolskiego, śląskiego. Był moment, kiedy mieli także z dolnośląskiego, a nawet ze Szczecina, czy Radomia.

Patrząc na branżówki, tu niestety bez zmian. Zainteresowanie zerowe, albo z pojedynczymi kandydatami. Przełamują to nieznacznie zawody: kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik motocyklowy, fryzjer.

Młodzi ludzie mieli czas na wybór interesujących ich klas do 21 czerwca (z wyjątkiem oddziałów: dwujęzycznego, międzynarodowego, przygotowania wojskowego lub wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe, gdzie wnioski składane były do wczoraj).

Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca, a przyjętych i nieprzyjętych - 2 sierpnia.

Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.