Wybierz dobry kierunek. Studiuj z najlepszymi.

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Wybierz dobry kierunek. Studiuj z najlepszymi.

Materiał informacyjny

Wciąż zastanawiasz się gdzie studiować? W ofercie edukacyjnej Politechniki Świętokrzyskiej znajdziecie nowości. Uczelnia uruchomiła nowy kierunek studiów oraz sześć nowych specjalności. W ofercie edukacyjnej znajdziecie nowości. Uczelnia uruchamia nowy kierunek studiów oraz sześć nowych specjalności. Na Wydziale Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki zostaną uruchomione studia II stopnia na kierunku Geodezja i kartografia i Odnawialne źródła energii.

Automatyka i elektrotechnika przemysłowa, nowy kierunek studiów w ofercie edukacyjnej wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki ma zachęcić kandydatów do studiowania na uczelni i zwiększyć ich szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy. Na rynku pracy widać ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tego typu – tłumaczy doktor Robert Kazała z Zakładu Urządzeń i Systemów Automatyki.

Dla studentów uczelnia uruchomi nowe specjalności: Modelowanie Informacji o Budynku (BIM) na kierunku Budownictwo (WBiA), Inżynieria proekologiczna na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (WZiMK), Teleinformatyka na kierunku Informatyka (WEAiI), Komputerowe systemy sterowania i pomiarów na kierunku Automatyka i Robotyka (WMiBM); Eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym na kierunku Transport (WMiBM), czyli przygotowanie do zarządzania inteligentną infrastrukturą drogową oraz pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi, Automatyka maszyn i procesów na kierunku Automatyka i Robotyka (WMiBM), czyli przygotowanie do modelowania maszyn i procesów i stosowania układów sterowania maszyn i procesów.

Zobacz dlaczego warto studiować na Politechnice Świętokrzyskiej

Uczelnia przyciąga nie tylko swoją renomą i osiągnięciami, ale również popularnymi kierunkami kształcenia, które odzwierciedlają potrzeby rynku pracy. Według badań prowadzonych przez uczelnię ponad 95 % absolwentów znajduje zatrudnienie już w pierwszym roku po ukończeniu studiów a przeszło 50 % studentów pracuje w zawodzie już w trakcie nauki.

Kosmiczny sukces w USA

Siłą Politechniki Świętokrzyskiej są kreatywni studenci. Tu realizują swoje pasje, angażują siły w projekty studenckich kół naukowych, zdobywają nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Niezwykle udany rok za sobą mają studenci Politechniki Świętokrzyskie zaangażowani w budowę łazika marsjańskiego. Ogromnym sukcesem zakończył się ich wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Reprezentanci wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn wygrali międzynarodowe zawody robotów mobilnych - University Rover Challenge. W zawodach, które rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS, co roku rywalizują najlepsi konstruktorzy robotów z całego świata.

Zespoły konkurują w zadaniach takich jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Muszą również zaprezentować swoje łaziki i zastosowane w nich rozwiązania technologiczne. Drużyna Impuls osiągnęła wynik 362,87 punktu pokonując dwa wyśmienite zespoły z Kanady i USA . Drugie miejsce zajął kanadyjski zespół Ryerson Rams Robotics z Ryerson University (329,5 punktu). Trzecie miejsce uzyskał Stanford Student Robotics z amerykańskiego Stanford University – 323,2 punktu. W tegorocznych zawodach wzięło udział 36 drużyn, w tym siedem zespołów z Polski.

Drużyna Impuls to czołówka światowa. Kielecka ekipa ma na koncie już wiele sukcesów. Do tej pory dwukrotnie zdobyła drugie miejsce, a w 2018 r. zwyciężyła w europejskiej edycji zawodów European Rover Challenge (ERC), które odbyły się w Starachowicach. To nie jedyna drużyna łazika marsjańskiego z PŚk, od kilku lat w ERC stratują studenci z koła naukowego Fupla. Cały czas utrzymują się w czołówce konstruktorów kosmicznych pojazdów. Ich największym osiągnieciem było zajęcia 5 miejsca w pierwszej edycji ERC w Polsce.

Na pełnym gazie

Kolejny rewelacyjny start zanotował zespół bolidu elektrycznego Tu Kielce Greenpower. Studenci z wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn zajęli dwa pierwsze miejsca w zawodach bolidów elektrycznych, które odbyły się na torze wyścigowym w Bydgoszczy. Na trzecim stopniu podium zameldowała się ekipa z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.

To był prawdziwy chrzest bojowy dla nowego pojazdu. Konstrukcja został znacząco zmodernizowana. Nowa rama został wykonana z elementów aluminiowych, a poszycie wykonane z tkaniny węglowej na osnowie epoksydowej. To znacznie odchudziło pojazd. Na zawodach w Bydgoszczy zwycięskie bolidy przejechały 28 i 26 okrążeń. Pojazd, który zameldował się na mecie jako pierwszy, poprawił swój wynik z zeszłego roku o 2 okrążenia.

Drużyny z Kielc zdeklasowały rywali. Zespół z UTH w Bydgoszczy, przejechał w tym samym czasie zaledwie 16 okrążeń. W zawodach liczy się efektywność bolidu i to, ile okrążeń jest w stanie przejechać pojazd, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania. Każda z drużyn używa silnika elektrycznego oraz akumulatorów samochodowych tego samego typu. Od talentu i kreatywności młodych inżynierów zależy, czy znajdą sposoby polepszenia parametrów budowanych przez siebie bolidów.

Zespół ma już w swoim dorobku pierwsze sukcesy. W zeszłym roku zwyciężyli na torze w Bydgoszczy i zajęli trzecie miejsce w Finałowym wyścigu Greenpower Polska w Poznaniu. Wywodzi się z Koła Naukowego KLAKSON i jest jego częścią. Koło to jest jednym z najstarszych kół naukowych na Politechnice Świętokrzyskiej, działa nieprzerwanie od 1976 roku na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn. Od 2017 roku w ramach KN Klakson istnieje zespół TU Kielce Greenpower, którego zadaniem jest budowa bolidu o napędzie elektrycznym startującym w formule F24+ Grenpower popularnie nazywanej formułą „student”.

Najlepsi młodzi bankierzy z Politechniki Świętokrzyskiej

Studenci kierunku ekonomia na Wydziale Zarządzania i Modelowania Komputerowego zwyciężyli w konkursie BANRISK – Liga Akademicka.

Ale nie o miejsca w rankingu chodzi – mówią organizatorzy rywalizacji. Wiedza i umiejętności, jakie studenci wynoszą z nowego dla nich doświadczenia to przede wszystkim inwestycja w siebie i swoją przyszłość. Podczas gry studenci zarządzający wirtualnymi bankami mieli okazję sprawdzić się w podejmowaniu decyzji w zmiennych warunkach i konkurencyjnym otoczeniu, a także zdobyć doświadczenie w intensywnej pracy zespołowej. W konkursie wzięło udział dwie drużyny z Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego, których opiekunem naukowym jest dr Tomasz Banasik: Bank Każdego Studenta – 1 miejsce i CK Investment – 6 miejsce.

Wśród zwycięzców znaleźli się również studenci z Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Organizatorem unikalnego na polską skalę przedsięwzięcia jest Warszawski Instytut Bankowości.

Zaprogramowani na sukces

Młodzi informatycy z Politechniki odnieśli wielki sukces podczas maratonu programistycznego Hackathon Idea Kielce. Drużyna Command Prompt Team w składzie: Mateusz Pełka, Yehor Tarkovskyi i Mateusz Karykowski zajęła drugie miejsce (koło naukowe XOR, wydział WEAiI). Na trzecim stopniu podium znalazł się zespół Politechniki Świętokrzyskiej w składzie Tomasz Kowalczyk, Dominik Klarkowski i Michał Kundera za aplikację dot. zgłaszania informacji i interwencji do odpowiednich służb.

Aplikacja, którą stworzył zespół Command Prompt Team (II miejsce) ma zmniejszyć kolejki w urzędach poprzez internetowy serwis do rezerwacji miejsc. Dodatkowo aplikacja umożliwia inteligentne wyszukiwanie wniosków (z użyciem słów kluczowych i pokrewnych) wraz z asystentem, który podpowiada co dodatkowo trzeba przygotować do złożenia takiego wniosku oraz w jakim urzędzie i na jakim wydziale należy go złożyć. Serwis zawiera informacje o lokalizacji, nazwie, jednostkach wewnętrznych i godzinach otwarcia urzędu.

Trzeci zespół z PŚk „Codethesa” za aplikację ecoCK wspierającą właścicieli samochodów elektrycznych w rezerwacji stacji ładowania otrzymał wyróżnienie.

Do pierwszego miejskiego Hackathonu zarejestrowało się 55 trzyosobowych zespołów. Był to największy hackathon organizowany przez urzędy miast w Polsce. Projekt realizowany jest przez Miasto Kielce w ramach działań związanych z wdrażaniem Strategii Smart City.

Sportowcy na medal

Sportowcy z PŚk pokazali w tym roku, że są w wyśmienitej formie. Wspaniałym sukcesem sekcji wioślarzy zakończył się udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w Ergometrze Wioślarskim! Podopieczni trenera Marka Kalwata przywieźli prawdziwy worek medali – srebrny medal klasyfikacji generalnej oraz 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy w klasyfikacji uczelni technicznych!

Mężczyźni w wadze normalnej zostali drużynowymi akademickimi wicemistrzami Polski, a dodatkowo w klasyfikacji uczelni technicznych nie dali szans rywalom zdobywając złoto medale!

Indywidualnie złoto w klasyfikacji uczelni technicznych zdobył Albert Nowek, a srebro dołożył Marcin Galas. Kobiety wcale nie były gorsze, bo ich wynik w wadze lekkiej dał szóste miejsce w Polsce i brązowe medale w klasyfikacji uczelni technicznych!

Ale to nie wszystko! W Supraślu na zawodach w biegach przełajowych w kategorii Uczelni Technicznych brązowy medal zdobyła Paulina Markowska.

Grzegorz Socha wywalczył wicemistrzostwo Polski w Akademickich Mistrzostwach Polski na celność lądowania szybowcami. W zawodach reprezentował Politechnikę Świętokrzyską i Aeroklub Radomski. Na co dzień studiuje automatykę i robotykę na wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn.

W zawodach udział brało ponad 20 najlepszych szybowników z Polski. Uczelnie reprezentowały między innymi drużyny z Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i Politechniki Warszawskiej.

Zawody polegały na zatrzymaniu szybowca na wyznaczonej linii i zakończeniu lądowania naturalnym dobiegiem. O wysokim poziomie rywalizacji świadczyły niewielki różnice pomiędzy zawodnikami, w czołówce wynosiły zaledwie 2 do 4 metrów. Lądowanie przy prędkości bliskiej 100 km/h wymagało od zawodników precyzji i dobrego zaplanowania podejścia. Warto dodać, że przy zatrzymaniu w wyznaczonym miejscu nie mogli używać hamulca.

Potrójny medalistą AMP w lekkiej atletyce, które odbyły się w Łodzi, został Oleksandr Pylypchuk. Zdobył trzy medale w trzech kategoriach, w trójskoku. W kategorii OPEN – brązowy medal, w klasyfikacji generalnej AMP – srebrny medal i w klasyfikacji Uczelni technicznych – srebrny medal. To już szósty medal tego zawodnika zdobyty na AMP w lekkiej atletyce dla Naszej uczelni.

Poznaj pełną ofertę kształcenia - > www.tu.kielce.pl

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.