Wybierzmy dobry grzejnik

Czytaj dalej
Fot. 123RF (jackf)
Sławomir Bobbe [email protected]

Wybierzmy dobry grzejnik

Sławomir Bobbe [email protected]

Nieocieplone domy, nieszczelne okna to główne przyczyny chłodu w mieszkaniu. Zanim włączą ogrzewanie, pomóc nam mogą przenośne grzejniki.

W wielu wypadkach grzejniki są uzupełnieniem dla centralnego ogrzewania tam gdzie go nie ma, stanowić też mogą podstawowe źródło ciepła. Szczególnie w takim przypadku trzeba przemyśleć zakup urządzeń, jeśli srogą zimą rachunki za prąd nie mają zjeść domowego budżetu. Wśród wielu rodzajów grzejników najpopularniejsze są grzejniki olejowe i konwektorowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, lepiej poznać je przed zakupem.

Olejowy z rozgrzewką

Grzejniki olejowe kształtem przypominają tradycyjne kaloryfery, z tym, że są zaopatrzone w koła, dzięki którym łatwiej je przemieszczać wewnątrz pomieszczenia. Łatwość transportu jest bardzo ważna, gdyż konstrukcje te - zwłaszcza wśród modeli liczących więcej niż dziesięć żeberek - mogą ważyć kilkanaście kilogramów.

Wady i zalety grzejników olejowych pochodzą od oleju właśnie - czynnika, który poprzez zasilaną prądem grzałkę nagrzewa się i akumuluje ciepło. Co to oznacza? To, że grzejnik olejowy dość długo się nagrzewa - żeby zaczął skutecznie działać, trzeba odczekać nawet kilka godzin, które przyjdzie spędzić w chłodnym pomieszczeniu. Może być to problematyczne dla tych lokatorów, którzy spędzają cały dzień w pracy i wracają wieczorem do wyziębionego mieszkania. Jednocześnie jednak olej gromadzony w grzejniku akumuluje ciepło i oddaje je przez dłuższy czas. Można więc próbować „ładować” grzejnik w 2. taryfie tak, by oddawał ciepło w czasie obowiązywania taryfy 1. W zależności od modelu, olejowy grzejnik może oddawać ciepło od kilkudziesięciu minut do około 2 godzin.

Grzejniki zaopatrzone są w termostat, który - po osiągnięciu zadanej temperatury przez grzejnik - odcina prąd i przywraca zasilanie, gdy temperatura grzejnika spadnie. Powoduje to oszczędności, bo urządzenie nie musi być przez cały czas zasilane prądem. Przy zakupie warto sprawdzić, czy grzejnik wyposażony jest w taki termostat oraz czy ma timer. Dzięki niemu grzejnik włączy się sam na przykład na 2 godziny przed powrotem właściciela do domu, by ten wszedł już do ogrzanego pomieszczenia. Do zalet grzejników olejowych należy też cicha praca oraz fakt, że nie powodują ruchu powietrza (a więc i kurzu).

Szybko dzięki grzejnikowi konwektorowemu

Grzejniki konwektorowe przydadzą się wszędzie tam, gdzie ciepło potrzebne jest niemal natychmiast. Po ich włączeniu gorące powietrze tłoczone jest do pomieszczenia natychmiast i również natychmiast jest odczuwalne. Ma to związek z jego budową - w obudowie znajduje się grzałka przez którą - od dołu, wykorzystując zjawisko konwekcji - tłoczone jest chłodne powietrze, które ulatuje górą - już ogrzane. W ten sposób szybko można docieplić spore pomieszczenie, ale wraz z wyłączeniem grzejnika temperatura wewnątrz gwałtownie spada. To nie jedyna wada grzejników konwektorowych, inne to wysuszanie powietrza i związane z wymuszonym ruchem powietrza wzbijanie kurzu.

Jaka moc grzejnika?

Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy mieszkania trzeba zabezpieczyć od 100 do 200 watów mocy (w przypadku nieocieplonych budynków w starym budownictwie). Żeby ogrzać kawalerkę o powierzchni 40 m, trzeba więc zakupić grzejniki o minimalnej mocy 4 kW. To oznacza konieczność nabycia przynajmniej dwóch grzejników olejowych lub konwektorowych.

Te pierwsze są droższe, modele o mocy 2000 wat kosztują około 200-400 zł. Konwektory są dużo tańsze, grzejniki z trzystopniową regulacją siły nadmuchu kosztują mniej niż 100 zł. Dużo wyższe będą jednak koszty ogrzewania. Dwa włączone urządzenia działające z pełną mocą, kosztować będą około 2 zł. za każdą godzinę.


Czy można zaoszczędzić na opłatach za czynsz, wodę i ogrzewanie?

(źródło: Dzień Dobry TVN/x-news)

Autor: Sławomir Bobbe

Sławomir Bobbe [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.