Wybory 2014 Katowice: debata wyborcza Krupy i Sośnierza [NA ŻYWO, LIVE, TWITTER, WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
LOTA

Wybory 2014 Katowice: debata wyborcza Krupy i Sośnierza [NA ŻYWO, LIVE, TWITTER, WIDEO, ZDJĘCIA]

LOTA

Wielka debata kandydatów na prezydenta Katowic - Marcin Krupa kontra Andrzej Sośnierz w Oku Miasta - zakończona! U nas relacja LIVE, relacja Twitter, ZDJĘCIA, WIDEO. Kto Waszym zdaniem wygrał debatę? Skomentujcie!

ZOBACZ WIDEO Z DEBATY:
Katowice II tura wyborów: Krupa i Sośnierz po debacie w Oku Miasta [WIDEO]

Tutaj relacja LIVE z debaty na Twitterze! [KLIKNIJ F5]

Debata DZ oficjalnie zakończona, co prawda w Oku Miasta nadal tłumy, ale zebrani powoli się rozchodzą. Przypominamy, że relację ze spotkania wyborczego kandydatów na prezydenta Katowic, przeczytacie w piątek w papierowym wydaniu Dziennika Zachodniego.

Kto wygrał debatę wyborczą w Katowicach?

ZOBACZ KONIECZNIE:
Katowice II tura wyborów: Krupa i Sośnierz po debacie w Oku Miasta [WIDEO]

ZAGŁOSUJ W NASZYM PLEBISCYCIE!
Wybierz prezydenta Katowic. Kto powinien wygrać drugą turę wyborów prezydenckich? [GŁOSUJ]

[AKTUALIZACJA GODZ. 19.36]

Na finał debaty czas na autopromocję kandydatów, każdy może wychwalać się pod niebiosa...

Sośnierz: Ja rozwiązuję problemy. Dyskusja, jak ma wyglądać katowicki rynek, trwała i trwała, stworzono przestrzeń, która chyba nie spełnia oczekiwań, to nie jest miejsce tworzące atmosferę centrum jak w Krakowie. Chciałbym zadeklarować, że będę prezydentem, który podejmuje szybko decyzje, ale nie pochopnie, jeśli coś wymaga analizy, trzeba to przeprowadzić. Oferuje państwu swoją umiejętność kierowania dużymi przedsięwzięciami, swoją innowacyjność.

Krupa: Ja chciałbym prosić, aby państwo poszli na wybory, to nasze prawo i obowiązek. Jak zagłosujecie na Marcina Krupę będę wdzięczny. Będę realizował punkt po punkcie program, którzy przedstawiłem, to kierowanie się w stronę państwa i zaproszenie do współzarządzania miastem. Proponuję zwiększenie budżetu obywatelskiego o 100 proc., aby mogliście więcej inwestycji w Waszych dzielnicach zrealizować. Znam wiele problemów tego miasta, jestem stąd, tu się urodziłem, tu mieszkam, tu pracuję, jestem katowiczaninem. Nie jestem uwikłany w żadne partie polityczne, nie będę traktował fotela prezydenta jako trampoliny, aby wybić się na wyższe przestrzenie.

[AKTUALIZACJA GODZ. 19.26]

Co za panów kadencji będzie wyróżniała Katowice na świecie?

Krupa: Katowice już wyróżnia młodość, która zdobywa nagrody. Jesteśmy kreatywnym miastem. Mamy MCK, mamy NOSPR. Czas na sprowadzanie kolejnych dużych graczy do Katowic. Gdy do Katowic został sprowadzony IBM, to atrakcyjność naszego miasta pod względem inwestycyjnym wzrosła kilkunastokrotnie, takie inwestycje wpływają na rozpoznawalność miasta. Teraz taką inwestycją, jest jak mówi NOSPR.

Sośnierz: aby miasto było znane w Europie i świecie, musi wiele się zmienić, nie wystarczy zorganizować imprezy nawet bardzo dobrej. Nie wiem, ile z państwa zna festiwal im. Gorczyckiego i na ile jest on znany w Polsce i Europie. Zdaniem kandydata, to kultura promuje miasto.

[AKTUALIZACJA GODZ. 19.20]

Czy któryś z panem jest w stanie zadeklarować wolę, co ze stadionem GKS Katowice?

- Trzeba zmierzyć, stadion dokroić, aby nie był za mały, ani za duży dla takiego zespołu i problem rozwiązać – mówi Sośnierz. - Deklaruje, że stadion ma być gotowy w ciagu trzech, czterech lat.

Krupa: GKS nie jest problemem, a chlubą. Musimy go wybudować, ale dyskutując z kibicami i klubem, trzeba przystąpić do realizacji, ale równolegle znaleźć inwestora, które zaopiekuje się klubem i odciąży miasto. Katowice muszą mieć stadion miejski, będzie on przy Bukowej. Kiedy? - Wciągu tej kadencji roboty na tym terenie, powinny się rozpocząć – odpowiada.

[AKTUALIZACJA GODZ. 19.18]

Co panowie myślą o ograniczeniu miejsc parkingowych i ograniczeniu wjazdu do centrum?

Sośnierz: miałem dziś problemy z zaparkowaniem w Katowicach, ale jeśli chodzi o miejsca parkingowe... Czy iść w koncepcje centrów przesiadkowych. Trzeba uwzględnić cechy Polaków, są narody bardziej zdyscyplinowane i mniej zdyscyplinowane. Polacy są indywidualistami i trzeba zwrócić uwagę na to, czy będą korzystali z centrów. Ten problem trzeba zbadać, ja nie jestem przeciwnym centrom przesiadkowym, bo trzeba uwzględnić mentalność Polaków. Nie znaczy, to że nie trzeba próbować, ale nie należy kalkować rozwiązań które sprawdzają się w innych społecznościach. Zrobiłbym rozpoznanie psychologiczne.

ZAGŁOSUJ W NASZYM PLEBISCYCIE!
Wybierz prezydenta Katowic. Kto powinien wygrać drugą turę wyborów prezydenckich? [GŁOSUJ]

Krupa: powinniśmy dążyć do ograniczenia ruchu w centrach miast, na rzecz przywrócenia centrów mieszkańcom, ruchu pieszemu. Uważam, że do centrów nie powinniśmy pchać się samochodami, zgadzam się, że nasze przyzwyczajenia są inne, ale powinniśmy zmierzać od odwrócenia tego trendu.

Kolejne pytanie, tym razem do pana Krupy, zagospodarowanie ulicy 3 Maja staje się kuriozalne, na ulicy mnożą się ciucholandy i sklepy po 4 zł, czy tak to ma wyglądać?

Oczywiście, że nie, ale nie jesteśmy w stanie wpływać na właścicieli kamienic. Co już się dzieje, miasto prowadzi projekt Lokal na Kulturę, czyli przeznaczanie lokali dla inicjatyw kulturalnych, restauracji, kawiarni. Na 3 Maja powstał w ramach projektu Teatr bez Sceny.

Pytanie do Sośnierza, co zrobi z pustostanami w mieście.

- Trzeba się starać je zapełnić, bo nic gorszego niż puste lokale, które się dekapitalizują. Różnymi metodami trzeba to będzie zrobić. Ja wielokrotnie odnoszę się partnerstwa publiczno – prywatnego. Trzeba będzie podjąć dialog z właścicielami – tłumaczy. - Partnerstwa nie trzeba się bać - dodaje. Przykład kamienica z rogu Słowackiego i Mikołowskiej, tzw. Seiferta, zdaniem Sosnierza tę sprawę można było inaczej rozwiązać, a budynku nie burzyć. - Tu muszą być wzajemne relacje.

[AKTUALIZACJA GODZ. 19.08]

Pytania od publiczności. Oprócz typowych sprawdzających wiedzę na temat Katowic, mamy prozaiczne, ale ważne.

Do pana Krupy: kiedy kobiety będą mogły chodzić w szpilkach po mieście. - Kiedy tylko będą chciały – odpowiada Krupa. - Już dawno odeszliśmy od kostki łamanej, brukowej, choć nie zawsze jest to możliwe, przy remoncie Nikiszowca konserwator zabytków nakazał wykorzystanie takiego materiału i żadnego innego. Jeśli chodzi o nowe realizacje: Mariacka, 3 Maja, rynek – tam są już duże, oszlifowane płyty granitowe stosowane – dodaje.

Następne pytanie: idąc na debatę przebijałem się przez egipskie ciemności na alei Korfantego, czy miasto oszczędza. Druga kwestia: przystępność miasta i dworca dla niepełnosprawnych.

Krupa: jak państwo widzą przestrzeń od ronda do rynku jest w trakcie przebudowy. Ta przebudowa niesie za sobą pewne uciążliwości, to problemy z poruszaniem się, instalacjami podziemnymi, m.in. elektrycznymi, przepraszam za to, ale poczekajcie państwo, początek przyszłego roku te inwestycje będą zakończone. Kwestia udogodnień dla niepełnosprawnych: na dworzec jest wjazd z dwóch stron, od placu Szewczyka z jednego poziomu z automatycznie otwieranymi drzwiami, nie rozumiem dlaczego jest jakiś problem. Proszę mieć świadomość, że miasto to nie PKP, my możemy tylko nalegać, ale bardzo trudna jest dyskusja z nimi.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.58]

Pytania kandydatów do siebie nawzajem.

Krupa do Sośnierza: co pan zrobił dla Katowic. Sośnierz odpowiada: przepraszam, że pracowałem na większych arenach, ale też przyjdzie mi teraz zrobić coś dla mieszkańców Katowic.

Krupa ripostuje: szkoda, że pan na tych większych arenach nie robił więcej dla Katowic.

Sośnierz też pyta. Ja się próbuje dowiedzieć, o pana osobistych osiągnięciach, bo to że był pan wiceprezydentem jest oczywiste, za darmo się tam pieniędzy nie bierze. Ja mówiąc o sobie mówię o osiągnięciach ponadstandardowych. Prosże o swoich osiągnięcia powiedzieć, pan mówił że nadzorował budowę NOSPR, ale przecież pan nie nadzorował.

Krupa odpowiada: przez osiem lat w samorządzie, gdy dzielono środki na inwestycje, jak budowa NOSPR, nowych dróg, przebudowę rynku, remont Pałacu Młodzieży, to pracowaliśmy w zespole. To nie jest tak, że jestem ja i jestem najważniejszy. Wiele rzeczy przechodziło przez mój pion, to plany zagospodarowania, pozwolenia na budowę, plany związane z programowaniem tych inwestycji, więc proszę nie umniejszać moich dokonań. Dodatkowo pracując na uczelni, jako doktorant wypuściłem wielu magistrów i doktorantów, którzy znaleźli pracę, z którymi do tej pory mam więź. Nie czuje problemu z tym, że mam dopiero 38 lat i osiągnięć porównywalnie, albo więcej niż pan mając 63 lata.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.52]

Jaki sukces zawodowy, czy doświadczenie kandydatów będzie miał wpływ na prezydenturę w Katowicach? Co jest panów inspiracją, aby Katowice za cztery lata wyglądały lepiej, niż obecnie.

Sośnierz: umiejętność zarządzania wielkimi przedsiębiorstwami i przedsięwzięciami. Miałem w życiu okazję zarządzać wielkimi przedsiębiorcami. Kooperowanie Kasą Chorych, to było kooperowanie z 4,5 mln mieszkańców woj, śląskiego. I w sumie ci wszyscy mieszkańcy zapamiętali to dobrze.

Krupa: muszę przyznać, że wprowadzenie karty kasy chorych na Śląsku to był sukces. Pytanie stawiam, czemu nie wdrożono tego w całym kraju. Jak zarządzać miastem? Przede wszystkim wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców, tego się nauczyłem, jako nauczyciel akademicki i pogłębiłem to będąc w samorządzie, kiedy byłem radnym od 2006 do 2010, i od 2010 gdy byłem wiceprezydentem. Chciałbym się powołać na zespół ds. polityki rowerowej, to był przykład, że warto otworzyć się na pomysły mieszkańców.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.32]

Kolejne pytanie, dotyczy osoby, która pełniłaby ważną funkcje w mieście: pełnomocnik ds organizacji pozarządowych w Urzędzie. Czy taka funkcje będzie?

- Oczywiście, że tak. Organizacji w mieście jest kilkanaście tysięcy. W moim programie jest kilka punktów dotyczących organizacji pozarządowych, to projekt senior, związany z wolontariatem, czy stworzeniem centrum organizacji pozarządowych, w którym można by wymieniać i doświadczenia, aby nie dublować swoich działań. Pełnomocnik jest konieczny, ale kto nim będzie o to zapytam organizacje pozarządowe, to będzie osoba z ich grona, zatrudniona w urzędzie – mówi Krupa.

Co na to Sośnierz? - Personaliów nie będę w tej chwili wskazywał, natomiast organizacje, to bardzo ważny element polityki społecznej miasta. Sam założyłem organizacje pozarządową, Fundację Zamek Chudów, dzięki niej gmina została wypromowana, ale na pomoc nie można było liczyć. Potencjał w organizacjach jest ogromy, w wielu sprawach mogą odciążyć miasto – przekonuje. I dalej wspomina doświadczenia swojej fundacji.

ZAGŁOSUJ W NASZYM PLEBISCYCIE!
Wybierz prezydenta Katowic. Kto powinien wygrać drugą turę wyborów prezydenckich? [GŁOSUJ]

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.32]

Czy panowie rozważają możliwość współpracy po 30 listopada?

Sośnierz: tak, trzeba budować i konstruować koalicje, które będą dla miasta dobre, jestem człowiekiem otwartym i żadnymi rozkazami z góry, z Warszawy nie będę się kierować. Ja panu Marcinowi sprawy transportu bym powierzył.

Krupa: w sobotę ubiegłą w tym miejscu mieliśmy konwencję rodzinną, powiedziałem: twórzmy koalicje razem dla Katowic. Jestem otwarty dla wszystkich, którzy chcą zrobić coś dobrego w Katowicach. Jaką funkcję oddałby Sośnierzowi? Korci mnie aby zarządzał służbą zdrowia, co prawda niewiele z niej zostało w Katowicach... (dwie placówki).

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.30]

Krupa ripostuje: najpierw trzeba naprawić to co wymaga naprawy, potem realizować kolejne inwestycje. To się dzieje. Nie od góry a od fundamentów.

Temat kolejny. Pewne pomysły będą realizowane, które panowie na pewno chcą kontynuować, a od których panowie się odcinają?

Sośnierz: dla mnie program Katowice. Miasto ogrodów jest niezrozumiały, może mój intelekt jest za słaby, żeby to pojąć. Ten pomysł nie będzie kontynuowany, bo nie ma sensu. Niewątpliwie mamy szereg dobrych inwestycji, choćby NOSPR to miejsce które trzeba dobrze wykorzystać, bo na tym można budować splendor miasta, ale to trzeba zrobić, nie wystarczy, żeby to było.

Krupa: inicjatywy kulturalne tak, nie zgadzam się, że Instytucje Miasto Ogrodów trzeba zlikwidować, absolutnie nie, tam jest wiele dobrych rzeczy realizowanych i z wysokiej półki i z niskiej. Następna rzecz: przyciąganie inwestorów, bo dzięki temu powstają miejsca pracy. Jeszcze wiele rzeczy można wymieniać, które warte są kontynuowania. Które definitywnie nie? Nie- budowa parku wodnego, to pomysł nie powinien być realizowany, bo to bardzo niedochodowa inwestycja, pokazują to podobne inwestycje ze świata. W zamian należy wybudować baseny miejskie dla naszych mieszkańców i rodzin, na razie trzy miejskie baseny w trzech różnych częściach miasta.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.28]

Kto na stanowisko wiceprezydenta?

- Mam kandydata, w odpowiednim czasie powiem, kto to będzie, na pewno osoba z Katowic - to chciałbym zaznaczyć.

Komunikacja miejska czy nowe drogi - kolejny temat. - Program rozwoju transportu w mieście pokaże jakimi środkami komunikacji i w jaki sposób rozwiązać problemy w mieście. Ja osobiście stawiałbym na komunikację miejską, to się już dzieje, będziemy kupować 100 nowych autobusów hybrydowych - mówi. Dodaje, że trzeba zwrócić uwagę, że doskonałym środkiem komunikacji jest rower. - Dlatego jest potrzeba budowy 150 km dróg rowerowych, aby połączyć dzielnice z centrum miasta. To nie jest mój pomysł, a pomysł społeczników, z którymi współpracuje w zespole ds. polityki rowerowej w Katowicach - opowiada Krupa. Krupa stawia na transport, w którym wykorzystywana jest kolej, autobusy, tramwaje, rowery i transport indywidualny. - Budując nowe drogi problemów komunikacyjnych nie rozwiążemy, każda droga kiedyś się zapełni, musimy stawiać na taki transport, który zminimalizuje ruch na ciągach komunikacyjnych - dodaje.

Sośnierz ironizuje. - Może helikoptery i latawce też? - pyta. - Trzeba rozwijać różne metody i różnymi sposobami rozwijać problemy komunikacyjne - przyznaje. Zarzut, że Krupa mówi o projektowaniu, konsultowaniu, a kiedy budowa? - Ja te problemy rozwiąże, którą metodą? Z użyciem wszystkich, ja nawet nie odrzucam pana kolejki linowej, tylko sensownie trzeba to zrealizować. Tylko w czym rzecz? Trzeba przystąpić do działania, a nie kolejnego studium - twierdzi Sośnierz.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.21]

Atmosfera jest napięta. Sośnierz dopiekł Krupie, mówiąc, że czas na analizy transportowe jako wiceprezydent ma. Krupa odpowiada: pana koncepcja banku jest nierealna.

Pierwsze starcie w wyborach 2014 w Katowicach ogromną przewagą wygrał Marcin Krupa, zdobywając 40 609 głosów, czyli niemal dwa razy tyle co Sośnierz (20 820). W drugim wszystko może się zdarzyć.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.10]

Debata wyborcza Dziennika Zachodniego: naprzeciw siebie Marcin Krupa i Andrzej Sośnierz, kandydaci na urząd prezydenta w Katowicach. Obaj panowie są już w restauracji Oko Miasta na Rondzie im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Emocje rosną, a ludzi przybywa. Wśród publiczności jest m.in. jedyna kobieta ubiegająca się o prezydencki fotel w Katowicach w pierwszej turze wyborów – prof. Krystyna Doktorowicz.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.00]

Zaczynamy. Debata będzie podzielona na trzy części: pytania prowadzących do kandydatów, wzajemne pytania kandydatów i te z publiczności.

Część pierwsza, temat pierwszy, czyli najgłośniejsze i najciekawsze pomysły kandydatów w wyborach prezydenckich w Katowicach. Marcin Krupa opowiada więc o kolejce linowej z Brynowa do Kostuchny.

- Nowczesne srodki transportu, jak najbardziej tak, ale czy je realizować i gdzie, to pytanie szersze, które będzie wynikało z odpowiedzi jak rozwiązać problemy komunikacyjne w różnych częściach miasta. Moja propozycja kolejki jest z różnych wzgledóww, mamy kilka przeszkód do pokonania: tory kolejowe, rezerwat przyrody i dolina Ślepiotki. Kolejka to jedno z mozliwych rozwiązań, czy to się sprawdzi, czy jest mozliwe pod względem finansowych, to się okaże, pod względem technicznym na pewno - przekonuje Krupa. Twierdzi, że odpowiedź na wątpliwości da studium rozwoju transportu miejskiego, którego przygotowanie zlecił katowicki magistrat.

Andrzej Sośnierz i bank miejski. - To nie jest nowa, w ogole w Europie, inicjatywa. Wiele maiast zachodnich ma kasy miejskie. To realne, ale w Polsce niepraktykowane, dziwie się, bo to dodatkowe źródło pieniędzy. Samorządy skupiają się, aby zebrać pieniądze, komu jeszcze co wziąć, żeby mieć więcej pieniędzy, ja myśle jak je mieć, ale nie ściągając z ludzi - tłumaczy. W banku miasto miałoby lokować pieniądze, a zyski z nich zostawałyby w mieście.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]

ZOBACZ TAKŻE:
DEBATA DZ: Po starciu kandydatów na prezydenta Katowic. Kto wypadł najlepiej? [LIVE + ZDJĘCIA]


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

LOTA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.