Wybory 2014 w Katowicach: kandydaci na prezydenta o biletach, mieszkaniach i... [DEBATA CZ. 2]

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Wybory 2014 w Katowicach: kandydaci na prezydenta o biletach, mieszkaniach i... [DEBATA CZ. 2]

Justyna Przybytek

Wybory 2014 w Katowicach: we wtorek czworo z ośmiu kandydatów na prezydenta Katowic wzięło udział w debacie wyborczej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bona Fides. Społeczników pytano m.in. o ich plany względem budowy w stolicy aglomeracji parku wodnego oraz nowego stadionu piłkarskiego przy ulicy Dębowej, ale też co sądzą o bezpłatnej komunikacji, czy jak chcą zachęcić młodych do osiedlania się w Katowicach.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
ZOBACZ SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

ZOBACZ KONIECZNIE:
SERWIS WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

Kandydaci na prezydenta Katowic - Arkadiusz Godlewski, Marcin Krupa, Marek Szczerbowski i Jerzy Ziętek - opowiadali, jak planują zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, co sądzą o bezpłatnej komunikacji, co poprawić w budżecie obywatelskim w perspektywie kolejnych czterech lat, czy jak zadbać o dzielnice Katowic oraz poprawić współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Wybory 2014 w Katowicach: Kandydaci na prezydenta Katowic o stadionie GieKSy i aquaparku DEBATA CZ.1

Współpraca z organizacjami i budżet obywatelskii

W tej ostatniej kwestii panowie są zgodni, że organizacje to bogactwo miasta, ale tylko nie którzy odpowiadali na pytanie konkretnie i bezpośrednio. Szczerbowski zaproponował wprowadzenie platformy dialogu społecznego, która będzie wymuszała przeprowadzanie konsultacji przed przystąpieniem do dużych inwestycji. Krupa – stworzenie centrum, skupiają organizacje, częstsze spotkania z urzędnikami. Podobnie Godlewski – centrum dla organizacji, plus współpraca, partnerstwo i zaufanie na linii samorząd – organizacje.

KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ:
Kto prezydentem, kto burmistrzem? Prawybory z Dziennikiem Zachodnim [WYBORY 2014]

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

W temacie budżetu obywatelskiego panowie nieco się różnili. Szczerbowski i Godlewski chcą zwiększyć frekwencję osób głosujących na wybrane projekty, m.in. poprzez głosowanie internetowe. Przeciw był Krupa. - Nie zgadzam się, że trzeba uprościć zasady głosowania, mamy w mieszkańcach wytworzyć ptrzebę głosowania w danym miejscu, zgadzam się jednak, że punktów do głosowania powinno być więcej – mówił.

Ziętek chce stawiać na większą edukację. - W poszczególnych dzielnicach, gdzie rodzą się pomysły na inwestycje. Nie wolno też zostawiać mieszkańców samych sobie, często inwestycje są niedoszacowane lub przeszacowanego, trzeba im pomóc w przygotowaniu projektów – przekonywał.

Godlewski chce wyłączenia z grona beneficjentów BO podmiotów publicznych. - W pierwszej edycji największym beneficjentem jest Miejska Biblioteka Publiczna, chwała za to, że jest tak sprawnie zarządzaną instytucją, ale powinna być finansowana przez samorząd – wyjaśnił.

Bezpłatna komunikacja publiczna?

W temacie zachęcania mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej zamiast samochodu kandydaci byli zgodni: trzeba wykorzystać najbliższą perspektywę unijną na inwestycje związane z rozwojem transportu publicznego.

- Żeby ludzie przesiedli się do komunikacji publicznej, muszą mieć blisko do przystanku, mieć gwarancję, że w ciągu kilku minut środek transportu przyjedzie, że będzie czysty, zadbany i na przykład, jak w Tychach, będzie miał wi-fi – oceniał Godlewski, który stawia na rowój tramwaju, autobusu i transportu rowerowego.

Szczerbowski też chce inwestycji w transport, zmiany funkcjonowania KZK GOP. - Musimy zadbać o transport z centrum na południe, centra przesiadkowe i system autostrad rowerowych połączonych ze ścieżkami rowerowymi – mówił.

Krupa nie wspomniał o pomyśle na kolejkę linową. - Stawiam na integrację wszystkich możliwych środków transportu, budowę centrów park&ride – co się już dzieje – próbę rozwiązania problemów komunikacyjnych na południu. Wiem, że dobrze nie jest, wiem, że jest też źle, na ponad 260 autobusów PKM 40 to ikarusy, ale startujemy z projektem zakupu hybryd – wyjaśnił.

Obniżenie cen biletów? - To sprawa do dyskusji. Rozmawiałem z mieszkańcami, oni nie do końca chcą bezpłatnych biletów, chcą za to godnego transportu, dobrze zorganizowanego, który jeździ czasowo, jest czysty, schludny i nie psuje się. Zatem czy bilety za darmo? Nie wydaje mi się, kwestą do dyskusji jest czy bilet jest za drogi czy nie – przekonywał Ziętek.

Godlewski uważa, że wydatki na transport powinny być większe. - Ale po stronie dotacji z samorządów, a nie partycypacji tych, którzy płacą za bilety – mówił. Dodał, że jest za wprowadzeniem strefy darmowego transportu publicznego w ścisłym centrum miasta. - To zwiększy wydatki na transport, ale zwiększy dochody z podatków – wyjaśnił.

Krupa chce natomiast zmiany algorytmu wpłat do KZK GOP – tzn. aby Katowice i pozostałe miasta aglomeracji płaciły KZK GOP za każdego mieszkańca korzystającego z komunikacji publicznej, a nie jak obecnie płaciły za każdego mieszkańca aglomeracji przekraczającego granice danego miasta. - Dziś Katowice to największy płatnik KZK GOP w aglomeracji, płacimy 85 mln zł. Może gdybyśmy funkcjonowali poza konurbacją, jako samodzielne miasto być może moglibyśmy pozwolić sobie na transport bezpłatny – mówił.

Inwestycje w dzielnicach

Jeśli chodzi o inwestycje w dzielnice, to kandydaci nie mają wątpliwości, że przez ostatnie lata były niedoinwestowane.

- Każda dzielnica ma swoją specyfikę i priorytety wymagające interwencji i inwestycji. Trzeba szukać takich funkcji, które z jednej strony będą kultywować śląskość, wpływać na aktywizację społeczności, ale i nie hamowały ich rozwoju – twierdził. Dodał, że w swoim programie ma plany wobec każdej z dzielnic.

Ziętek zapowiedział natomiast stworzenie kompleksowego programu rozwoju dzielnic, w którego powstaniu duży udział mają mieć wyposażone w większe kompetencje rady jednostek pomocniczych.

Na koniec kandydaci podjęli także temat, jak zachęcić młodych do pozostania w Katowicach. Godlewski jest za uruchomieniem specjalnego programu wynajmu mieszkań na preferencyjnych warunkach. Szczerbowski także jest za preferencyjnym wynajmem, a do tego zapowiada budowę 80 mieszkań komunalnych co roku. Krupa więcej, bo aż 100 nowych mieszkań rocznie oraz preferencyjne warunki najmu lokali użytkowych dla młodych firm. Zietek z kolei jest za centrum przedsiębiorczości dla studentów, które ułatwi im start i znalezienie pracy.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Justyna Przybytek

Komentarze

6
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

RPt8gdQNR

No quiosetn this is the place to get this info, thanks y'all.

WgUXQ6NuBnsf

Could you write about Phyicss so I can pass Science class?

wyborca

jedyny człowiek któremu się coś chce, który potrafi coś zrobić, który jest skuteczny. pewnie wielu pamięta że był dyrektorem śląskiej kasy chorych, pewnie wielu go opluje i wypomni różne g..no którym go obrzucano. ale fakty są faktami, to śląska kasa była przodująca pod każdym względem w kraju. oczywiście ten bajzel jaką jest służba zdrowia długo nie będzie jeszcze zdrowa ale to tu na śląsku ludzie dostawali leki których nigdzie indziej w kraju nie refundowano, to tu na śląsku operowani byli ci którzy gdzie indziej nie mieli szans na np. endoprotezy, i można wiele jeszcze wyliczać . nie wspominając o kartach które już warszawka zlikwidowała i zrównała do g..na średniokrajowego obiecując od 10 lat wprowadzenie nowego systemu online

Wyborca

Godlewski, Szczerbowski i Krupa chyba już mieli swój czas aby działać i zmieniać nasze miasto. Teraz snują jakieś mgliste obietnice a nie zostali rozliczeni ze swojej dotychczasowej działalności jako radni czy wiceprezydenci. Doprowadzili do tego że Katowice są zaściankiem a inne miasta nam daleko uciekły w rozwoju. Tej trójce już dziekujemy.

uczestnik debaty

Godlewski gra już poniżej pasa. Bawi się niepełnosprawnymi obiecując zatrudnienie. Ciekawe kogo chce zwolnić

mila

Taki to właśnie jest DZ... O Godlewskim dużo i dobrze, o Szczerbowskim mało i dobrze, o Krupie dużo i źle a o Ziętku mało lub w ogóle. O tym, że innych haniebnie nie zaproszono też cichutko. O pytaniach z sali nie napiszą, skoro były niewygodne dla ich faworyta Arkadiusza, który dużo reklam Parku w DZ zamawiał. Gratulacje.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.