Wybory parlamentarne: Sondaż wyborczy DZ: będzie rządzić PiS, ale nie samo [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Sławomir Cichy

Wybory parlamentarne: Sondaż wyborczy DZ: będzie rządzić PiS, ale nie samo [INFOGRAFIKA]

Sławomir Cichy

Drugi sondaż wyborczy „Dziennika Zachodniego”: w woj. śląskim PiS pewnie idzie po zwycięstwo, PO ze sporą stratą. Lewica trzecią siłą w woj. śląskim. Największa ciekawostka: Mnejszość Niemiecka partią chłopską.

Na 17 dni przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość jest niekwestionowanym liderem notowań sondażowych. Tak wynika z naszego badania, przeprowadzonego w dniach 1-5 października przez 18 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Polska Press Grupy, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia.

Sondaż ogólnopolski wykonano na reprezentatywnej próbie 8000 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). W Śląskiem próba wynosiła 500. Panoramę partyjnych preferencji sporządzono w oparciu o deklaracje tych respondentów, którzy na pytanie, czy wezmą udział w wyborach, odpowiedzieli „zdecydowanie tak” i „raczej tak” .

Copy: Sondaż wyborów parlamentarnych 2015 | Create your own infographics

PiS zdecydowanie prowadzi. PO nie zyskuje
PiS może liczyć na 38,2 proc. głosów, to jest spadek zaledwie 1 proc. w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni. Platforma Obywatelska stoi w miejscu. Chce na nią głosować 25,8 proc. badanych, czyli zaledwie o 0,1 proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Wzrost mieści się w granicach błędu. Na trzecim miejscu bez zmian plasuje się Kukiz’15. Komitet może liczyć na 9,2 proc. poparcia - to spadek o 0,6 proc.

Jak wynika z naszej prognozy, do Sejmu wejdą jeszcze trzy formacje: Zjednoczona Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowoczesna Ryszarda Peru. Jeśli sondaż się potwierdzi, Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie ma szans na zbudowanie autonomicznych rządów. Beata Szydło, aby zostać premierem, będzie potrzebowała koalicjanta z co najmniej 9 głosami w Sejmie. Większość stworzy z pewnością z posłami startującymi z list komitetu Kukiz’15 albo... PSL, który przecież nie wyklucza koalicji zarówno z PO, jak i PiS.

Poparcie dla partii w regionach i rozkłąd sił politycznych w Sejmie
Dziennik Zachodni Poparcie dla partii w regionach i rozkłąd sił politycznych w Sejmie

Platforma, aby nadal rządzić, potrzebowałaby koalicjanta mogącego dostarczyć 95 głosów w Sejmie. To prawie niemożliwa do osiągnięcia sytuacja. Koalicji PO, PSL, Zjednoczonej Lewicy i Nowoczesnej i tak zabrakłoby 36 głosów, by mieć większość w Sejmie, a na Kukiza politycy Platformy raczej nie mogą liczyć.

Podział mandatów w Sejmie
Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, a ich wyniki były zgodne z naszym sondażem, podział 460 mandatów w nowym Sejmie wyglądałby w następujący sposób: PiS - 222 (wzrost w stosunku do poprzedniego badania o 32) ; PO - 139 (wzrost o 13 mandatów); Kukiz’15 - 42 (spadek o 6 mandatów); Zjednoczona Lewica - 31 (spadek o 7 mandatów); Nowoczesna - 13 (spadek o 16 mandatów), PSL - 12 (spadek o 17 mandatów). Do Sejmu nie dostałyby się: KORWiN i Partia Razem. Jeden mandat uzyskałaby mniejszość niemiecka.

55 mandatów w Śląskiem dla kogo?
Opierając się na wynikach sondażu, przeprowadziliśmy symulację podziału mandatów. Uzyskaliśmy taki wynik dla województwa śląskiego: PiS - 23 mandaty, PO - 18 mandatów, Kukiz’15 - 6 mandatów, Zjednoczona Lewica - 6 mandatów, Nowoczesna Ryszarda Petru - 2 mandaty, PSL i Zjednoczeni dla Śląska nie uzyskaliby mandatów.

Nasze sondaże
Przedstawione dziś wyniki sondażu to drugie z zaplanowanego cyklu trzech badań preferencji wyborczych. Ostatnie przedwyborcze prognozy opublikujemy na łamach „Dziennika Zachodniego” i portalu dziennikzachodni.pl 23 października, a więc w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą.

Przypominamy, że poprzedni prezydent RP Bronisław Komorowski wyznaczył termin wyborów do Sejmu i Senatu na 25 października.

Poparcie dla partii w regionach i rozkłąd sił politycznych w Sejmie
Dziennik Zachodni Poparcie dla partii w regionach i rozkłąd sił politycznych w Sejmie

PRAWYBORY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
Kliknij i głosuj na swojego kandydata do Sejmu

PRAWYBORY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
Kliknij i głosuj na swojego kandydata do Senatu


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Sławomir Cichy

Komentarze

22
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

prawda

koniec PartiiOszustow i klamcow. Ewa Rozpacz OUT!!!!!!!!!

PP

Jak zwykle KORWIN jest dołowany w sondażach mimo, że znam masę osób, które na niego będą głosować. Politycy i opłacane przez nich media panicznie boją się utraty koryta i odpowiedzialności za przestępstwa. Chociaż lud chyba też się przyzwyczaił do socjalizmu i nie wyobraża sobie innego ustroju...

Gość

PO nazywająca siebie Platformą Obywatelską naprawdę POwinna się nazywać (Partią Oszustów) ponieważ nie ma nic wspólnego z Obywatelami !!!!! ma natomiast dużo wspólnego z kłamcami,oszustami i mordercami Polski i Polaków !!!!! nadszedł więc czas aby kaci i mordercy na czele z Tuskiem,Kopaczową,Halickim i resztą bandy i wspólników z PSL odpowiedzieli przed wymiarem sprawiedliwości za krew,łzy i tragedie ludzkie jakie zafundowali Polsce i Polakom przez 8 lat nierządów

Beobachter

Dobre pytanie ale tych którzy mogli by odpowiedzieć już niema Mimo wszystko 60 .% krowy nie chciało Dzisiaj taki wynik to byłby kosmos cieżko porównywać tamte czasy z dniem dzisiejszym

Deutsch-Oberschlesier

dlaczego 40 % oszołomów zagłosowało za krową Korfantego 1921 co zdarzyło się przed 90 latami polonizacji?

Beobachter

90 lat intensywnej polonizacji fałszowania śląskiej historii zacierania niemieckiego dziedzictwa obrzydzania slaskosci przynosi owoce Duża cześć śląskich autochtonow została spolszczona i to jest elektorat oszolomow. PiS i kombinatorow z PO pozostali nie wierzą ze głosy na partie regionalne coś zmienia i nie głosują wcale Swoją cegiełkę dokłada Kk i arcypasterz Skworc swoimi "apolitycznymi kazaniami "Dlatego zmiany mentalności zachodzą bardzo powoli a wyniki RAS są jakie są

Rybniczanin-Ślonzok

ida se chodnikiem i widza plakaty na słupach PISdowców POsranców tych z SLD PSL i co widza jedne a te same pyski od wielu lat cięzko sie rozstać z korytem jak widza te wyzarte pyski to mi sie az zygac chce

.................

Czyżby Polacy nie chcieli, żeby rządzili nimi Polacy?

Deutsch-Oberschlesier

siekiera motyka deska drut
PiS wybiera ciemny lud

Katowiczanin

Jak mozna głosowac na Anty-Slaski PISdu ludzie sie jeszcze widac niczego nie nauczyli głupota i slepota rzadzi na Slasku a na wet małe dziecko wie ze PO i PIS to jedne a te same oszołomy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.