Wybory samorządowe 2018. Dr. Maciej Białous: Frekwencja na pewno miała znaczenie

Czytaj dalej
Marta Gawina

Wybory samorządowe 2018. Dr. Maciej Białous: Frekwencja na pewno miała znaczenie

Marta Gawina

Tadeusz Truskolaski był faworytem - przypomina dr Maciej Białous, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

Pierwsze powyborcze sondaże wskazują na to, że w Białymstoku nie będzie drugiej tury wyborów prezydenckich. Jest Pan zaskoczony?

Nie do końca. Sondaże w czasie kampanii były niejednoznaczne. Niektóre dawały Tadeuszowi Truskolaskiemu zwycięstwo już w pierwszej turze. Wiadomo, że był to zdecydowany faworyt w wyścigu do fotela prezydenta miasta. Mogło o tym zdecydować wiele czynników. Kwestia frekwencji na pewno miała tu znaczenie. Jednym z czynników, które sprawiły, że tej drugiej tury nie będzie była względna słabość głównego kontrkandydata, czyli kandydata PiS Jacka Żalka. Jeżeli porównamy sondaże i wyniki Jacka Żalka z wyborami sprzed czterech lat i rezultatem senatora Jana Dobrzyńskiego, to widać ewidentnie, że jest jakieś tonięcie. Prawdopodobnie nie wszyscy zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości udali się do urn albo nie wszyscy zagłosowali na Jacka Żalka. Niewykluczone, że gdyby PiS wystawiło innego kandydata, być może nie skończyłoby się to na pierwszej turze.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.