Wybory samorządowe 2018: Jaśkowiak zyskuje w sondażu, a Zyska popierają seniorzy

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Rafał Cieśla

Wybory samorządowe 2018: Jaśkowiak zyskuje w sondażu, a Zyska popierają seniorzy

Rafał Cieśla

Zdecydowana większość osób głosujących na Dorotę Bonk–Hammermeister to kobiety, z kolei kandydat PiS – Tadeusz Zysk – cieszy się największym poparciem wśród osób powyżej 60 lat. Co jeszcze wynika z naszych najnowszych sondaży?

Kobiety za kobietą

Wyjątkiem, co nie może dziwić, jest jedyna przedstawicielka płci pięknej, która startuje w wyborach na prezydenta Poznania, czyli Dorota Bonk-Hammermeister. W jej przypadku jedynie co piąta osoba, która w sondażu chce na nią

oddać głos, to mężczyzna.
Jeśli chodzi o poparcie dla kandydatów w poszczególnych grupach wiekowych, to wśród seniorów najwięcej głosów oddano na Tadeusza Zyska.

Łącznie prawie 40 procent jego wyborców to osoby powyżej sześćdziesiątki. Z kolei najmniejszą grupę jego zwolenników – na co wskazuje nasz sondaż – stanowią osoby w przedziale wieku 18 – 29 lat.

Wśród deklarujących w sondażu poparcie dla obecnego prezydenta najwięcej jest osób w wieku od 30 do 44 lat. Z kolei analizując sondażowe wyniki Jarosława Pucka i Tomasza Lewandowskiego można wskazać, że ich wyborcy nie są w zdecydowanej większości przedstawicielami wyłącznie jednej grupy wiekowej.

Faworyci umacniają się na prowadzeniu

Porównując ten sondaż z poprzednim, który został przeprowadzony w maju, to znacznie lepszy wynik (wzrost o 9 proc.) notuje Jacek Jaśkowiak, który jest popierany przez Koalicję Obywatelską. Nieco zyskał też kandydat PiS. Pozostali zaś stracili. Jedni, jak Tomasz Lewandowski popierany przez poznańską Lewicę, niewiele. Z kolei w przypadku Jarosława Pucka spadek poparcia jest już bardziej wyraźny (o ponad 5 proc.).

Sondaż wyborczy maj 2018:

Wyniki sondażu, który aktualnie publikujemy, są odmienne od tych, które ostatnio przedstawił dziennik „Rzeczpospolita”. – W badaniu IBRiS prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak może liczyć na 51 proc. poparcia – informowała „Rz” 20 września. Z kolei wynik kandydata PiS na prezydenta stolicy Wielkopolski jest zbliżony: zarówno nasz sondaż, jak i ten przygotowany na zlecenie „Rz” pokazuje, że może on liczyć na poparcie powyżej 22 proc.

Rafał Cieśla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.