Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wybory samorządowe to wybory, których ceną jest wolność każdego z nas

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Agata Pustułka

Wybory samorządowe to wybory, których ceną jest wolność każdego z nas

Agata Pustułka

My budowaliśmy „orliki”, a PiS chciało strzelnice. Taka jest między nami różnica. 21 października odbędzie się decydujące starcie o wolność samorządów w Polsce - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Panie marszałku, dlaczego warczy pan na rząd, na prezesa Kaczyńskiego. Jeśli Koalicja Obywatelska wygra wybory, to województwo śląskie nie dostanie pieniędzy. Prezes wyraźnie powiedział, że warczącym samorządom nic nie da.
PiS ustami swoich liderów szantażuje wyborców. Nikt na Śląsku nie warczy. Chcemy rozmawiać, ale druga strona nie ma ochoty na żaden dialog. - Jeśli nas nie poprzecie, to nie dostaniecie pieniędzy - taki przekaz dnia idzie do ludzi. Chciałbym przypomnieć, że większość pieniędzy przychodzi do regionów z tak nielubianej przez polityków PiS Unii Europejskiej. Oni tak jej nie lubią, że większość z nich tylko się rwie, żeby wystartować w eurowyborach i wreszcie pojechać do tej „okropnej” Brukseli i zarabiać po 10 tysięcy euro miesięcznie. To obrzydliwa hipokryzja. Nie można jej tolerować. Ostatnio pan premier powiedział lekceważąco, że Unia daje „na chodniki”. Proszę przejechać się po Polsce, panie premierze, po komfortowych drogach województwa śląskiego. To są te pana „chodniki” za grube miliony euro.

Jakie widzi pan zagrożenia dla samorządu? To brak pieniędzy czy może jednak próba centralizacji władzy przez obecnie rządzącą partię?
To drugie zagrożenie jest realne. To już się dzieje poprzez odbieranie samorządom po cząstce ich kompetencji. To nie są jakieś spektakularne, widoczne dla każdego działania, ale takie wyciąganie kawałek po kawałeczku różnych spraw, środków, zadań, decyzji. W Polsce tradycje samorządowe nie są długie, choć dziś tak nam się wydaje, ale przecież tak naprawdę samorządność narodziła się po 1989 roku. Kluczowe reformy, w tym samorządowa, odbyły się w 1998 roku. Dlatego musimy ten samorząd wzmacniać, a nie osłabiać go, niszczyć, kompromitować. Nikt w Warszawie, w rządzie nie wie lepiej od lokalnych polityków, jakie są największe potrzeby mieszkańców. Tymczasem mamy do czynienia z próbą powrotu do PRL-owskiego rozdawnictwa „po uważaniu” „dla swoich”. Cofamy się do tamtych czasów. Nie wiem, może nadszedł ten moment, aby ktoś prezesowi Kaczyńskiemu powiedział, że mamy 2018 rok? Największym przełomem w polskiej, młodej - powtórzmy to jeszcze raz - samorządności, były bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów. Każdy poczuł, że jego głos jest ważny, ma znaczenie. To było bezcenne doświadczenie. Pierwsze wybory bezpośrednie odbyły się przecież dopiero w 2002 roku!

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.