Wybuch w kopalni w Stonawie: Ratownicy wznawiają akcję. Chcą wydostać ciała 9 górników

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

Wybuch w kopalni w Stonawie: Ratownicy wznawiają akcję. Chcą wydostać ciała 9 górników

Arkadiusz Biernat

W czeskiej kopalni CSM w Stonawie niedaleko Karwiny, ratownicy przystępują do akcji wydobycia ciał 9 zmarłych polskich górników. Zginęli w wybuchu metanu 20 grudnia 2018 roku.

Po prawie czterech miesiącach od katastrofy, ratownicy zamierzają kontynuować poszukiwania zaginionych górników. W środę (10 kwietnia 2019) w Domu Kultury przy kopalni CSM w Stonawie niedaleko Karwiny, odbyła się konferencja prasowa dotycząca postępów akcji wydobycia 9 polskich górników, którzy zginęli 20 grudnia 2018 roku w wyniku wybuchu metanu w czeskiej kopalni.

Ratownicy idą po górników

Do końca tygodnia służby ratownicze mają dokonać tzw. zejścia kontrolnego w zagrożony rejon, gdzie na podstawie wcześniej wykonanych pomiarów stwierdzono (zrealizowano 8 odwiertów), że pożar został ugaszony.

- Za pomocą kamer chcemy sprawdzić, w jakim stanie znajduje się chodnik po pożarze oraz zlokalizować zmarłych górników - powiedział Petr Dedek, prezes zarządu spółki ratowniczej.

Codziennie w akcji ma brać udział od 6 do 8 zastępów. Towarzyszyć ma im także lekarz. W sumie w gotowości jest 500 wyszkolonych i odpowiednio wyposażonych ratowników.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Biernat

Dziennikarz, redaktor. Na co dzień pracuję w rybnickim oddziale Dziennika Zachodniego. Zajmuję się głównie problemami (ale nie tylko) Rybnika, Wodzisławia Śl., Żor i Jastrzębia-Zdroju. Piszę teksty, robię zdjęcia, wykonuję materiały wideo. Prowadzę różnego rodzaju debaty, czasem bywam też spikerem na zawodach sportowych. Na łamach DZ z chęcią punktuję błędne lub trudno wytłumaczalne decyzje samorządowców. Denerwuje mnie, że konflikt polityczny z Warszawy przenosi się do naszych lokalnych społeczności. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Chętnie oglądam piłkę nożną i żużel. Sam jeżdżę na rowerze. Można też się ze mną zmierzyć wirtualnie w CS:GO (początkujący silver ;).

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.