Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bogusław Kwiecień

Wyciągnęli z szuflady plany budowy kopalni Przeciszów. To efekt Programu dla Śląska premiera Mateusza Morawieckiego

Branża górnicza nie zrezygnowała ze swoich planów w Przeciszowie. Teraz może liczyć na poparcie rządu, który wrócił do nich w „Programie dla Śląska” Fot. 123rf Branża górnicza nie zrezygnowała ze swoich planów w Przeciszowie. Teraz może liczyć na poparcie rządu, który wrócił do nich w „Programie dla Śląska”
Bogusław Kwiecień

Powrócił temat kopalni Przeciszów. Projekt budowy spółki Kopex Ex-Coal znalazł się w ogłoszonym niedawno przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programie dla Śląska”. Wśród mieszkańców Przeciszowa pomysł też ma wielu zwolenników.

Blisko dwa lata temu plany budowy kopalni Przeciszów trafiły do szuflady. Teraz wracają po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programu dla Śląska”, w którym znalazł się m.in. właśnie projekt nowego zakładu wydobywczego w Przeciszowie. Wśród mieszkańców gminy ciągle jest wielu zwolenników tej inwestycji. - To jest szansa na prawdziwy rozwój naszej gminy i dobrze płatną pracę na miejscu - uważa Maciej Kowalczyk, jeden z mieszkańców.

W regionie wielu ludzi zatrudnionych jest w górnictwie, ale do pracy muszą dojeżdżać.

W pobliskim Zatorze jest duży pracodawca - park rozrywki Energylandia, który planuje na terenie Przeciszowa budowę nowych atrakcji na obszarze 40 hektarów, ale praca jest tu tylko w sezonie.

- Na rozbudowie Energylandii w tej chwili koncentruje się nasza uwaga - mówi Bogdan Cuber, wójt Przeciszowa. - Poza zapowiedziami premiera Morawieckiego o powrocie do pomysłu budowy kopalni nic na razie więcej nie wiemy - dodaje wójt.

O tym, że branża górnicza nie zrezygnowała jednak tutaj ze swoich planów, może świadczyć fakt, że w samym centrum gminy wciąż istnieje siedziba spółki Kopex Ex-Coal, która kontynuuje prace nad projektem. Wydawało się, że plany budowy kopalni w Przeciszowie pod Oświęcimiem upadły ostatecznie prawie dwa lata temu, gdy spółka popadła w tarapaty finansowe. W końcu czerwca ubiegłego roku większość jej akcji kupiła inna firma ze Śląska - Famur.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jaką opinię o pomyśle mają młodzi ludzie?
 • jakie zagrożenia mogą płynąć z budowy kopalni?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.