Mateusz Zbroja

Wyciek gazu z Nord Stream. Jak zareagowały państwa bałtyckie? "To nowa faza wojny hybrydowej"

Litwa, Łotwa i Estonia zareagowały na wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. "Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - Fot. Fot. 123rf./grazvydas Litwa, Łotwa i Estonia zareagowały na wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. "Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych Łotwy.
Mateusz Zbroja

Szefowa litewskiego parlamentu Viktorija Čmilyte-Nielsen oceniła, że wycieki z gazociągów Nord Stream można traktować jako ostrzeżenie. Z kolei szef MSZ Łotwy określił sytuację jako "nową fazę wojny hybrydowej". Jak państwa bałtyckie zareagowały na sprawę wycieków z Nord Stream 1 i 2?

Zdaniem Viktorii Čmilyte-Nielsen, szefowej litewskiego parlamentu, oczywiste jest, że wyciek gazu jest dywersją i wynikiem jakiejś akcji. Jej zdaniem incydent ten pokazuje, że infrastruktura energetyczna związana z paliwami kopalnymi nie jest bezpieczna.

- Można to interpretować jako ostrzeżenie, gdyż zbiegło się to z wizytą premier Danii w Polsce, gdzie otwarto połączenie gazowe Baltic Pipe - powiedziała w środę przewodnicząca litewskiego Sejmu w rozgłośni Żiniu Radijas.

"Wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej"

Do sprawy odniósł się również szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkeviczs. Jak napisał na Twitterze, sabotaż gazociągów Nord Stream należy zaliczyć do najpoważniejszych incydentów związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na Morzu Bałtyckim.

"Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - zwrócił uwagę minister.

[twitter]https://twitter.com/edgarsrinkevics/status/1574827793036316690[/twitter]

Jak na wyciek gazu z Nord Stream zareagowała Estonia?

Szef MSZ Estonii Urmas Reinsalu napisał z kolei w mediach społecznościowych, że wycieki gazu budzą poważne obawy i należy dowiedzieć się, co jest ich przyczyną. W tej sprawie - jego zdaniem - współpraca na poziomie Unii Europejskiej i NATO ma kluczowe znaczenie.

[twitter]https://twitter.com/UrmasReinsalu/status/1574848200615366661[/twitter]

W poniedziałek wyciek gazu z rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim rozpoznał myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

[polecane]23861149, 23860051[/polecane]

Źródło: Polskie Radio 24

Mateusz Zbroja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.