Zima to trudny czas dla ptaków. Pamiętajmy, by je dokarmiać, ale w rozsądny sposób. I absolutnie nie rzucajmy im chleba.
Aż 43 zgłoszenia wpłynęły na jeden z najważniejszych i największych konkursów w woj. śląskim związanych z ochroną środowiska - Zielone Czeki. Kapituła Zielonych Czeków już wie, kto je zdobędzie, ale laureatów poznamy do końca grudnia.
W szkołach województwa śląskiego powstają kolejne Zielone Pracownie. Wyglądają rewelacyjnie, a uczniowie lubią w nich eksperymentować.
Został dokładnie miesiąc, by - zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej - zlikwidować m.in. piece węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji. Tymczasem można skorzystać z programu „Czyste Powietrze” i starać się o dopłaty do...
Nie ma już żadnych wątpliwości, że projekt restytucji raka błotnego w województwie śląskim ma szansę się udać. Dzięki temu, że w Nadleśnictwie Siewierz założono stado podstawowe.
Na rynku jest już książka „Pantera Adela i ekoferajna ”, która w przystępny sposób wyjaśnia, co tak naprawdę jest istotą ekologicznego stylu życia i zachęca najmłodszych do praktykowania go na co dzień.
Na zamówienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach policzone zostały bobry zamieszkujące nasz region. Wyniki są pozytywne! Z przeprowadzonej akcji wynika, że w naszym regionie bytuje prawie dwa tysiące bobrzych rodzin i ponad 7...
Jak możemy przeczytać na stronie Klubu Gaja - Tajemniczy Ogród, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej ma już swoich społecznych opiekunów. Młodzież z bielskich szkół wzięła udział w zajęciach łączących prace porządkowe...
Do końca listopada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjmuje prace w konkursie plastycznym na ekologiczny plakat z zakresu efektów likwidacji niskiej emisji - „Tak dla Czystego Powietrza”.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjmuje zgłoszenia w jednym z najważniejszych i największych konkursów w woj. śląskim związanym z ochroną środowiska - „Zielone czeki”. Nagrody przyznawane są corocznie z...
W szkołach województwa śląskiego powstają kolejne Zielone Pracownie. Nie da się ukryć, że ten projekt był strzałem w dziesiątkę.
W czterech dzielnicach Katowic, w ramach projektu „ZróbMy Sobie Grządki”, powstały ogrody społeczne.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego otrzymuje regularne dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizowane projekty. Dzięki temu parki krajobrazowe naszego regionu nie tylko...
Nie wszyscy wiedzą, że nowoczesne, specjalistyczne samochody zasilane gazem CNG służą już mieszkańcom Mysłowic. Niedawno wyjechały na drogi.
Znamy już wyniki drugiej edycji Zielonego Budżetu w Katowicach. W mieście zrealizowanych zostanie 89 projektów. Mieszkańcy chcą mieć zieleń w dzielnicach. I pamiętają o wsparciu dla zwierząt.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego warto przypomnieć, jak wiele inwestycji w szkołach wyższych udało się sfinalizować dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Katowice zajęły drugie miejsce w „Rankingu Elektromobilnych Miast”, przygotowanym przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Katowice zostały docenione także za transport zbiorowy oraz czyste powietrze.
Jak nauczyć dzieci troski o planetę i przemycić wiedzę o otaczającym świecie ? Z pomocą przychodzą książki takie jak ta! ,,Miron w pułapce” autorstwa Ewy Nowak to lektura adresowana do przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych . Jej bohaterką...
Dzięki staraniom leśników możemy dzisiaj oglądać głuszce, bo wystarczy wybrać się na wycieczkę do Wisły. Nadleśnictwo Wisła od prawie 20 lat prowadzi hodowlę tych pięknych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem ptaków.
Smogobus po raz kolejny wyjedzie na ulice Katowic, aby dotrzeć do mieszkańców i pomóc im w wymianie starego „kopciucha” na nowe, ekologiczne źródło ciepła. Akcja rusza 25 września.
W szkołach województwa śląskiego, wraz z początkiem roku szkolnego, uruchomione zostały kolejne Zielone Pracownie. Uczniowie mogą się uczyć w świetnie wyposażonych salach.
Nie tylko przeciętny Kowalski, ale i gminy mogą liczyć na korzyści płynące z przystąpienia do programu „Czyste Powietrze”. Jakie? Korzyści dla samorządów to m.in. do 30 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie przez rok punktu...
Od czasu do czasu warto zajrzeć na serwisy społecznościowe Lasów Państwowych. Można tam znaleźć wiele ciekawych i pożytecznych informacji na temat otaczającej nas przyrody. Jakich? Choćby takich, jak ciekawostki, o których piszemy poniżej.
13 hektarów Lasu Murckowskiego pod specjalną ochroną - na tym obszarze powstanie Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowego „Las Murckowski - Buczyna”.
Program „50 kW na start” wspiera przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców. Warto z niego skorzystać, a wnioski można składać już od 1 września.
Znana pisarka Ewa Nowak proponuje dzieciom i ich rodzicom wyprawę na kwietną łąkę. Będziecie zaskoczeni, ile się tam dzieje! Oto książka „Reginka szuka domu”.
W Pszczynie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wizyta miała charakter roboczy, a jej głównym celem było omówienie kolejnych działań związanych z...
Przed nami jeszcze kilka tygodni wakacji. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na fajne spędzenie weekendu, polecamy wycieczkę do lasu. Lasy położone w naszym regionie oferują turystom coraz ciekawsze atrakcje.
W Katowicach przybywa inwestycji realizowanych w ramach Zielonego Budżetu. Ostatnio Zakład Zieleni Miejskiej odebrał pięć zadań, które zostały zgłoszone w ubiegłorocznej edycji.
Pod hasłem „Metan, wodór oraz dwutlenek węgla. Problem, zagrożenie czy przyszłość dla świata?” odbyła się trzecia edycja ThinkEco! Forum. Organizatorem konferencji była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
Dwa tygodnie temu ruszył program „Mój elektryk”. To nowa odsłona dopłat do pojazdów zeroemisyjnych.
Pszczyna ma najwięcej spośród wszystkich gmin i powiatów naszego regionu programów zachęcających mieszkańców do walki z niską emisją. Zainteresowanie wymianą starych kotłów na ekologiczne jest duże. Co ciekawe, w Urzędzie Miejskim powołano nawet...
Warto zapamiętać tytuł tej książki - „Jeże. Najeżona kłopotami namiętność”. Jest zabawna, pełna wiedzy, czarująca, przemyślana ekologicznie.
Czaswlas.pl to nowy serwis internetowy stworzony przez Lasy Państwowe. W Sosnowcu ruszyła kolejna edycja konkursu „Ekososna z Ekostacji. Wymień surowce na rośliny”
Początek wakacji to najlepszy czas, żeby zachęcić wszystkich do bliższych i dalszych wyjazdów. Dzisiaj proponujemy wycieczkę do Pszczyny. Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim spodoba się każdemu. Teraz powstaje tam m.in....
W mieście powstaną prototypowe ogrody społeczne, gdzie mieszkańcy sami będą uprawiać warzywa, zioła czy kwitnące byliny. „Zróbmy Sobie Grządki” to nowe działanie Urzędu Miasta w Katowicach i Zakładu Zieleni Miejskiej, realizowane w ramach...
Nowe samochody ratowniczo-gaśnicze trafiają na służbę do kolejnych ochotniczych straży pożarnych. Ich zakup został dofinansowany m.in. ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie - to trzy nowości w programie...
Jak pozbyć się smogu? Na to i wiele innych pytań dyskutowano podczas V Zagłębiowskiego Okrągłego Stołu dla Czystego Powietrza. W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbyła się konferencja zorganizowana przez Zagłębiowski Alarm Smogowy.
W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyła się konferencja w ramach drugiej edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. „MOGĘ! Zatrzymać SMOG - Przedszkolaku złap oddech”.
Staw Kalina, położony na pograniczu Chorzowa i Świętochłowic, jest jedną z największych bomb ekologicznych w naszym regionie. Dzięki podjętym pracom, związanym z oczyszczaniem zbiornika, ma się zmienić w teren rekreacyjny. Prace pochłoną blisko 64...
Przez cały czerwiec można zagłosować na jedno z 16 drzew z całej Polski, które biorą udział w tegorocznym konkursie Drzewo Roku Klub Gaja. O tytuł powalczą dęby, wiązy, czereśnia dzika, lipa, topola, kasztan jadalny, cyprysik, jodła, sosna i...
Strefy aktywności, miejsca do grillowania, a także drewniana wieża widokowa oraz pomosty. To elementy nowego parku w Katowicach. Jest koncepcja, na podstawie której będzie można zrealizować inwestycję przy ulicach Leopolda, Le Ronda i Wiertniczej.
Aż 61 nowych zielonych pracowni powstanie w szkołach województwa śląskiego dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz rozstrzygnął siódmą edycję konkursu „Zielona Pracownia’2021”.
Strażacy z OSP Popów i OSP Bytom Sucha Góra mają już nowe samochody pożarnicze, których zakup został dofinansowany m.in. ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Pięć fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów elektrycznych marki Solaris jest już w zajezdni autobusowej PKM Katowice. Autobusy spełniają najwyższe standardy techniczne oraz normy ekologiczne.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął realizację pilotażowego programu dofinansowania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego.
Ruszył nabór zgłoszeń do programu „Poprawa jakości powietrza w Katowicach poprzez wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych”.
Tylko do 10 czerwca będzie można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w programie „Moja Woda”.
Są już wyznaczone miejsca do nocowania na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w woj. śląskim. Od maja będzie można spędzić noc w lesie, pod warunkiem przestrzegania regulaminu. Taką przygodę można połączyć ze zwiedzaniem atrakcyjnych...
Warto wiedzieć, że już ponad 200 tys. konsultacji i porad udzielono w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.
Trwa trzecia edycja projektu wCOP drzewo w Katowicach. Aplikacja została uruchomiona już w 2018 roku i pozwala w prosty sposób wskazać miejsca nowych nasadzeń w mieście. Warto wiedzieć, że jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego COP24....
Rozmowa z TOMASZEM BEDNARKIEM, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Pszczyna jest jedynym miastem w woj. śląskim, który bierze udział w pilotażowym programie. Ma on na celu poprawę jakości powietrza, a przewidziano na niego około 6 mln złotych.
Trwają potężne remonty w kilku placówkach edukacyjnych w Sosnowcu. Najciekawszymi rozwiązaniami mogą się pochwalić dwie z nich. W Przedszkolu Miejskim nr 18 przy ulicy Szczecińskiej oraz Przedszkolu Miejskim nr 3 przy ulicy Dietla zostaną...
Klub ekologiczny 4H z Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów, realizuje projekty ekologiczne i charytatywne, promuje postawy...
WFOŚiGW w Katowicach rozpoczął przyjmowanie wniosków w Programie „50 kW na start”. To druga edycja programu skierowanego bezpośrednio do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych zabudową mikroinstalacji fotowoltaicznej. Łącznie na...
Warto wiedzieć, że już rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w drugiej edycji programu „Moja Woda”. Można otrzymać dotacje w wysokości do 5 tys. złotych na instalacje do zbierania wód opadowych.
Nie tylko pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy 21 marca. Tego dnia przypada także Międzynarodowy Dzień Lasów. Niewiele osób wie, że każdego roku w Polsce leśnicy sadzą 500 mln młodych drzew. Dzisiaj zalesione jest około 30 proc. kraju.
Rozpoczął się nabór drugiej edycji programu dofinansowania termomodernizacji remiz strażackich. Konkurs przeznaczony jest dla Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa śląskiego.
Katowice przekażą mieszkańcom 90 budek lęgowych dla małych dziuplaków. Budki zostały wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną podczas warsztatu terapii zajęciowej Stowarzyszenia SPES.
W Polsce rocznie marnuje się co najmniej 9 mln ton jedzenia. Co więcej, znajdujemy się w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o marnowanie żywności - nasz kraj zajmuje 5 miejsce w Unii Europejskiej. Najwięcej jedzenia niszczy się w domach - zróbmy...
Nawet 5000 młodych raków błotnych uda się pozyskać w tym roku z założonego w Nadleśnictwie Siewierz stada podstawowego.
To ostatnia szansa, w tej unijnej perspektywie, na zdobycie dofinansowania na kompleksową termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Jest termin składania wniosków: od 29 marca do 28 maja.
Świętochłowice to tysięczna gmina w skali całego kraju, która podpisała porozumienie o współpracy w ramach „Czystego Powietrza”. Warto wiedzieć, że dla gmin, które przystąpią do Programu, przygotowano specjalny pakiet zachęt. Przedstawili go,...
Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, więc nie rezygnujmy z dokarmiania ptaków.
Ekologia, ocieplenie klimatu , zagrożone gatunki - to tematy zarezerwowane nie tylko dla dorosłych. Tylko w jaki sposób o nich mówić, żeby nie wiało nudą? W sukurs przychodzi książka „Bractwo Zagrożonych”, adresowana do dzieci wczesnych...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.