Piotr Furtak

Wyjazdy strażaków ochotników z pomocą tylko... za zgodą

Wyjazdy strażaków ochotników z pomocą tylko... za zgodą
Piotr Furtak

Strażacy z OSP są zbulwersowani pismem w sprawie wyjazdów na tereny dotknięte nawałnicą

Strażacy ochotnicy z powiatu człuchowskiego są zdezorientowani po piśmie, które trafiło do wójtów i burmistrzów z powiatu człuchowskiego. Czytamy w nim, że jednostki chętne do pracy na terenach nawiedzonych przez nawałnicę mogą wyjeżdżać „tylko i wyłącznie” na podstawie pisemnej decyzji z komendy wojewódzkiej w Gdańsku.

„Samodzielne zadysponowanie zastępów OSP bez uzgodnienia z SKKW [Stanowiskiem Kierowania Komendy Wojewódzkiej - dop. red.] skutkować będzie niewprowadzeniem takich zastępów do działań w chwili przybycia do punktu koncentracji” - czytamy w piśmie podpisanym przez Ernesta Szczepańskiego, komendanta powiatowego straży pożarnej w Człuchowie.

Strażacy obawiają się, że dla tych, którzy będą chcieli jechać do gminy Brusy, Rytla czy też Lotynia, aby pomagać ludziom poszkodowanym przez kataklizm, oznacza to problemy.

- Chcemy pomagać ludziom, nie chcemy jednak wchodzić w konflikt ze strażakami z PSP - mówi jeden z ochotników z gminy Czarne.

Piotr Zabrocki, burmistrz Czarnego, nie zamierza poddawać się jednak naciskom i chce nadal wysyłać swoich ludzi do sąsiednich gmin.

W powiecie chojnickim pracują ochotnicy z całego kraju. Trudno wyobrazić sobie usuwanie szkód bez ich pomocy

- Nie zatrzymają mnie - mówi Piotr Zabrocki, burmistrz Czarnego. - Dopóki otrzymujemy sygnały od ludzi, którzy ucierpieli w nawałnicy, że nasza pomoc jest im potrzebna, będziemy pomagali, tym bardziej że nasi strażacy chcą pomagać. Nie zabronię ludziom jeździć na tereny, gdzie nawałnica dokonała spustoszenia. W tamtych gminach potrzebni są pilarze - fachowcy, którzy są w szeregach naszych jednostek OSP. Jeżdżą tam z własnymi piłami, z własnym paliwem... Jako burmistrz nie ugnę się żadnym naciskom i rozkazom komendantów.

Mł. brygadier Alicja Kaźmierczak, rzecznik prasowy PSP w Człuchowie, mówi, że pismo zostało źle zrozumiane i nie jest to zakaz wyjazdu.

- Nie możemy tego zabronić - mówi Alicja Kaźmierczak. - Konieczny jest jednak nadzór nad jednostkami. W tej chwili sytuacja często wygląda tak, że w rejonie działania pojawiają się strażacy z całej Polski i nikt tak naprawdę nie wie, kto przyjechał, gdzie pracuje... To musi być skoordynowane. My musimy wiedzieć, gdzie w danym momencie są strażacy z danej jednostki.

Pojawiają się zastrzeżenia, że nie powinno dochodzić do sytuacji, że grupą kilkudziesięciu strażaków dowodzi sołtys Rytla.

Strażacy z PSP mówią, że nie mogą nikomu zabronić wyjazdu, tymczasem jak się dowiedzieliśmy, dochodziło do sytuacji, że strażacy z gminy Rzeczenica, którzy już w samochodzie czekali na wyjazd do powiatu chojnickiego, zostali zawróceni, gdyż w komendzie wojewódzkiej nie wydano zgody na ich wyjazd.

Piotr Furtak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.