Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wykrakali sobie, że trafią tu zbrodniarze wojenni z Bałkanów

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Śmigielski
Karolina Wojna

Wykrakali sobie, że trafią tu zbrodniarze wojenni z Bałkanów

Karolina Wojna

Polska może przyjąć 5 zbrodniarzy osądzonych i skazanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Dwóch serbskich generałów już do nas trafiło. Obaj siedzą w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim

Ulica Wronia 66, oddział ogólny X. To tu odbywają kary Radislav Krstić i Sreten Lukić. Lukić, były szef serbskiej policji w Kosowie, skazany w Hadze na 20 lat za deportacje, morderstwa i inne zbrodnie przeciw ludzkości wobec albańskiej ludności Kosowa w latach 1998-1999, ma do swojej dyspozycji celę pojedynczą. Krstić, który został przez MTK skazany na 35 lat bezwzględnego więzienia za masakrę muzułmanów w Srebrenicy, siedzi sam w celi trzyosobowej. Było to konieczne ze względu na niepełnosprawność generała. 29 grudnia miną dokładnie 23 lata od wypadku, któremu uległ podczas inspekcji wojsk w rejonie Kladanj i Olova, w północno-wschodniej części Bośni i Hercegowiny. 46-letni wtedy Krstić nadepnął na minę przeciwpiechotną. Obrażenia były na tyle poważne, że w styczniu 1995 lekarze podjęli decyzję o amputacji prawej nogi poniżej kolana, ale już w maju tego samego roku wrócił do czynnej służby. Teraz 69-letni Serb używa protezy, ale w celi ma także wózek inwalidzki. - Wózek w zasadzie jest w celi, wydaje mi się, że osadzony nie chce się obnosić ze swoją niepełnosprawnością - mówi por. Cezary Jabłoński, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie, i wyjaśnia, że większa cela przysługuje wszystkim niepełnosprawnym przebywającym przy ul. Wroniej. - Większa cela jest po to, żeby wózek mógł się obrócić.

Dlaczego Radislav Krstić i Sreten Lukić trafili do Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim? Czy warunki odbywania przez nich kary zostaną złagodzone? A także jak czują się w polskim więzieniu? O tym, w zamkniętej części artykułu

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Karolina Wojna

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.