Wymazobus jeździ po Częstochowie i powiecie częstochowskim

Czytaj dalej
Fot. arc
js

Wymazobus jeździ po Częstochowie i powiecie częstochowskim

js

Do mieszkańców powiatu częstochowskiego, objętych kwarantanną wyruszył “wymazobus”, czyli specjalny ambulans do pobierania wymazów.

Pojazd udało się wysłać do przeprowadzenia akcji dzięki połączonym siłom Starostwa Powiatowego w Częstochowie, 13. Śląskiej Brygady Terytorialnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego czas oczekiwania na badanie diagnostyczne, a potem na jego wynik zdecydowanie się skróci.

[polecane]20027027,19958247,19877355,19902997;1;Musisz to znać[/polecane]

[promo]2611;1;[/promo]

-Bardzo dobrze rozumiem osoby, które oczekują na pobranie próbek, a później z obawą czekają na wyniki, bo sam byłem w tej ciężkiej sytuacji. Dlatego tym bardziej zależy mi na skróceniu tego okresu niepewności wszystkim, którzy pozostają w kwarantannie - mówi starosta częstochowski Krzysztof Smela.

Mobilny punkt pobrań funkcjonuje za sprawą działań podjętych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie. - Podjęliśmy natychmiastowe działania w celu przeprowadzenia badania na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u jak największej liczby mieszkańców powiatu częstochowskiego - mówi naczelniczka wydziału Anetta Ujma. - Powiat na swoim terenie nie posiada placówki służby zdrowia, wobec której jest organem założycielskim, w związku z tym podjęliśmy współpracę z 13. Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Próbki będą pobierane według zleceń wystawionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie, która zapewni również testy. Materiały niezbędne do poboru próbek oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu zapewnia Śląski Urząd Wojewódzki. Władze Częstochowy w trosce o zdrowie swoich mieszkańców także postanowiły sfinansować możliwość wykonywania takich badań przez mobilny punkt, obsługujący tylko miasto.

W akcje walki z koronawirusem angażują się różne służby i organizacje.

Do częstochowskiej Straży Miejskiej trafiła przesyłka ze szwalni Madmar, w której znajdowało się 50 maseczek dla osób bezdomnych.

- Strażnicy miejscy rozdawali już w Częstochowie maseczki osobom bezdomnym przygotowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub własne prywatne zakupione ze swoich pieniędzy - przypomina Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie.

Z kolei z inicjatywy posła i lekarza Zdzisława Wolskiego do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dostarczono 100 sztuk przyłbic ochronnych. Przekazano je organizacjom, które działają na rzecz częstochowianek i częstochowian.

Przyłbice wykonała i przekazała nieodpłatnie firma S PLASTIC. Do paczek z przyłbicami przymocowano kolorowe obrazki i kartki z dedykowanymi wiadomościami, przygotowanymi przez rodziny pracowników firmy.

[polecane]20020047,20036411,20033271,20022973;1;Obejrzyj dokładnie[/polecane]

[polecane]19985299,19950275,20044949,19933693;1;Zobacz koniecznie[/polecane]

[promo]1071;1;Bądź na bieżąco i obserwuj [/promo]

js

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.