Wynagrodzenia policjantów w górę? Mundurowi dostaną dodatkowe pieniądze. To nawet 2,5 tysiąca złotych miesięcznie!

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Agnieszka Kamińska

Wynagrodzenia policjantów w górę? Mundurowi dostaną dodatkowe pieniądze. To nawet 2,5 tysiąca złotych miesięcznie!

Agnieszka Kamińska

Rząd proponuje dodatkowe pieniądze m.in. dla na policjantów. "Lepiej jest zatrzymać funkcjonariusza i dać mu to 1,5 tys. czy 2,5 tys. zł brutto miesięcznie, niż wypłacać mu 2 tys. czy 3 tys. zł emerytury, a w jego miejsce zatrudnić młodego policjanta, którego i tak trzeba wyszkolić, uzbroić, wyposażyć" - uważa Artur Garbacz z NSZZ Policjantów.

Funkcjonariusze, którzy pracują w policji powyżej 25 lat, mają otrzymywać 1,5 tys. zł brutto tzw. świadczenia motywacyjnego. Będzie to dodatek do pensji wypłacany co miesiąc. Osoby, których wysługa lat przekracza 28 lat i 6 miesięcy, otrzymają 2,5 tys. zł. Dodatki w tych kwotach planowane są dla policji, ale też Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Projekt ustawy w tej sprawie przyjęła Rada Ministrów i trafił on do Sejmu. Według zapowiedzi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowe przepisy mogłyby wejść w życie w sierpniu, ale miałyby obowiązywać od lipca. Ministerstwo Finansów sugerowało, żeby w najbliższym czasie nie wprowadzać w życie tych dodatków, bo będą one sporym obciążeniem dla budżetu państwa, który i tak będzie nadszarpnięty koniecznością łagodzenia skutków pandemii.

Według resortu spraw wewnętrznych, dodatki są potrzebne teraz, żeby doświadczonych funkcjonariuszy jak najdłużej zatrzymać w służbie. Zakładając, że ktoś rozpoczął pracę w wieku 20 lat, dodatek przysługiwałby mu już po ukończeniu 45 lat. Wyższe świadczenie wypłacane byłoby osobom w wieku 48 lat. Ministerstwo uważa, że dzięki dodatkom, mniej mundurowych będzie chciało przechodzić na emerytury przed pięćdziesiątką. Dodatki podobają się policyjnym związkom zawodowym.

- Lepiej jest zatrzymać funkcjonariusza i dać mu to 1,5 tys. czy 2,5 tys. zł brutto miesięcznie, niż wypłacać mu 2 tys. czy 3 tys. zł emerytury, a w jego miejsce zatrudnić młodego policjanta, którego i tak trzeba wyszkolić, uzbroić, wyposażyć. To kosztuje. Każdy policjant, który będzie się czuł na siłach z pewnością skorzysta z tego, by dłużej pracować i pobierać dodatki – uważa Artur Garbacz z NSZZ Policjantów.

Związkowcy twierdzą też, że dodatki pomogą zahamować stale rosnącą liczbę wakatów w policji. Dodatek motywacyjny będzie powszechny. Będzie przysługiwać funkcjonariuszom, którzy uzyskali pozytywną opinię oraz przeciwko którym nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy zakłada także wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy oraz korzystniejsze zasady naliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Mundurowym będzie przysługiwać zwrot kosztów poniesionych przez nich na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez nich czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone. Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy (za wiek, staż i trudne warunki służby) wypłacany będzie ekwiwalent pieniężny w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia, przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku.
Poza tym, w przepisanych szczegółowo określono warunki otrzymywania wyżywienia - wprowadzono też możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia. To świadczenie ma być przyznawane m.in. funkcjonariuszowi za służbę pełnioną na wolnym powietrzu od 1 listopada do 31 marca przez co najmniej 4 godziny dziennie.

- Generalnie ten projekt trzeba ocenić pozytywnie. System motywacyjny był potrzebny, żeby zatrzymać ludzi w formacjach i żeby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych zjawisk, np. związanych z korupcją. Policjanci od lat apelowali o zmiany, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że mają one charakter przedwyborczej propozycji – mówi Tomasz Matczak, radca prawny, specjalizuje się m.in. w prawie wojskowym i służb mundurowych.

Ile zarabiają policjanci? Z danych, które podaje portal policja.pl, wynika, że w ubiegłym roku kursanci - czyli najniżej uposażeni policjanci ujęci w pierwszej grupie zaszeregowania - otrzymywali średnio na rękę 2,3 tys. zł.

W drugiej grupie zaszeregowania zarabiało się średnio 3,4 tys. zł. Dzielnicowi i kontrolerzy ruchu drogowego otrzymywali 4 tys. zł, detektyw i asystent – 4,3 tys. zł, kierownicy referatu – 4,9 tys. zł, komendanci powiatowi – 7,9 tys. zł, komendanci wojewódzcy – 10,3 tys. zł, zastępca komendanta głównego – 13,9 tys. zł, a komendant główny – 16 tys. zł netto.

W tym roku wynagrodzenia policjantów wzrosły o 500 zł brutto (ubiegłoroczna podwyżka wyniosła 655 zł). Należy pamiętać, że całkowita pensja policjanta to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także służbowego, funkcyjnego i za stopień.

Policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. Teraz dojdzie do tego jeszcze dodatek motywacyjny za nieprzechodzenie na emeryturę. Obecnie w polskiej policji służbę pełni ponad 97 tys. funkcjonariuszy (stan na czerwiec 2019 r.), z czego na stanowiskach wykonawczych ponad 83,7 tys.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej takich treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Dziennika Bałtyckiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie oraz gazeta w formacie PDF do pobrania>>>

W naszym specjalnym serwisie znajdziesz artykuły z Pomorza, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe. Dołącz do naszych stałych Czytelników i czytaj, jak lubisz! PROMOCJA: Przez kwartał w niższej cenie!

Agnieszka Kamińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.