Bartosz Wojsa

Wyniki matur już w ten czwartek, a rekrutacja do szkół wyższych trwa

Większość szkół wyższych sama pobiera wyniki matur z systemu. Nie trzeba nic uzupełniać Fot. lucyna nenow Większość szkół wyższych sama pobiera wyniki matur z systemu. Nie trzeba nic uzupełniać
Bartosz Wojsa

Gdy proces rekrutacji do szkół średnich dobiega końca, ten do szkół wyższych dopiero się rozkręca. Już w najbliższy czwartek, 4 lipca, maturzyści poznają wyniki egzaminów.

W województwie śląskim maturzyści w prosty sposób mogą sprawdzić wyniki napisanych przez siebie egzaminów maturalnych. 4 lipca o godz. 8 na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie - www.oke.jaworzno.pl - zostanie uruchomiona specjalna zakładka, w której zostaną zamieszczone wyniki egzaminu dla każdego zdającego.

Wystarczy wejść na stronę główną i odnaleźć wątki: „Serwis dla zdających” i później „Serwis maturzysty”. Obowiązywać tam będą loginy i hasła przekazane przez dyrektorów szkół zdającym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, dyrektorzy mogą je przekazać maturzystom ponownie. Świadectwa dojrzałości będą do odbioru w konkretnych placówkach także 4 lipca - w godzinach ustalonych przez dyrektora szkoły.

Absolwenci, którym nie powiodło się na tegorocznych egzaminach, mogą jeszcze przystąpić do poprawki, która odbywać się będzie kolejno: część pisemna - 20 sierpnia (wtorek, godz. 9), część ustna - 20-21 sierpnia (harmonogram ustalają dyrektorzy szkół).

W czasie, gdy maturzyści oczekują na wyniki swoich egzaminów, mogą już (jeśli jeszcze tego nie zrobili) przystąpić do rekrutacji do szkół wyższych, które tego typu placówki w Śląskiem już rozpoczęły.

Dla przykładu, Uniwersytet Śląski udostępnił Internetową Rejestrację Kandydatów na studia w nowym roku akademickim 2019/2020 już 3 czerwca o godz. 12. Tam proces rekrutacyjny potrwa do 10 lipca do godz. 23.59. Z kolei Politechnika Śląska rozpoczęła elektroniczną rejestrację już 6 maja, a ostateczny termin i wniesienie opłat rekrutacyjnych wypada 7 lipca. Uniwersytet Ekonomiczny ostateczny termin ma 8 lipca, więc również zostało niewiele czasu.

Co istotne, absolwenci szkół średnich mogą już normalnie brać udział w rekrutacji, jeszcze przed otrzymaniem wyników matur. Później większość szkół wyższych (chyba że w procesie rekrutacyjnym zapisano inaczej lub nie wyraziliśmy na to zgody) w Śląskiem sama pobiera wyniki z systemu. W drugim i trzecim tygodniu lipca będą publikowane listy osób, które dostały się na studia.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.