Bartosz Wojsa

Wyniki matur już w ten czwartek, a rekrutacja do szkół wyższych trwa

Większość szkół wyższych sama pobiera wyniki matur z systemu. Nie trzeba nic uzupełniać Fot. lucyna nenow Większość szkół wyższych sama pobiera wyniki matur z systemu. Nie trzeba nic uzupełniać
Bartosz Wojsa

Gdy proces rekrutacji do szkół średnich dobiega końca, ten do szkół wyższych dopiero się rozkręca. Już w najbliższy czwartek, 4 lipca, maturzyści poznają wyniki egzaminów.

W województwie śląskim maturzyści w prosty sposób mogą sprawdzić wyniki napisanych przez siebie egzaminów maturalnych. 4 lipca o godz. 8 na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie - www.oke.jaworzno.pl - zostanie uruchomiona specjalna zakładka, w której zostaną zamieszczone wyniki egzaminu dla każdego zdającego.

Wystarczy wejść na stronę główną i odnaleźć wątki: „Serwis dla zdających” i później „Serwis maturzysty”. Obowiązywać tam będą loginy i hasła przekazane przez dyrektorów szkół zdającym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, dyrektorzy mogą je przekazać maturzystom ponownie. Świadectwa dojrzałości będą do odbioru w konkretnych placówkach także 4 lipca - w godzinach ustalonych przez dyrektora szkoły.

Absolwenci, którym nie powiodło się na tegorocznych egzaminach, mogą jeszcze przystąpić do poprawki, która odbywać się będzie kolejno: część pisemna - 20 sierpnia (wtorek, godz. 9), część ustna - 20-21 sierpnia (harmonogram ustalają dyrektorzy szkół).

W czasie, gdy maturzyści oczekują na wyniki swoich egzaminów, mogą już (jeśli jeszcze tego nie zrobili) przystąpić do rekrutacji do szkół wyższych, które tego typu placówki w Śląskiem już rozpoczęły.

Dla przykładu, Uniwersytet Śląski udostępnił Internetową Rejestrację Kandydatów na studia w nowym roku akademickim 2019/2020 już 3 czerwca o godz. 12. Tam proces rekrutacyjny potrwa do 10 lipca do godz. 23.59. Z kolei Politechnika Śląska rozpoczęła elektroniczną rejestrację już 6 maja, a ostateczny termin i wniesienie opłat rekrutacyjnych wypada 7 lipca. Uniwersytet Ekonomiczny ostateczny termin ma 8 lipca, więc również zostało niewiele czasu.

Co istotne, absolwenci szkół średnich mogą już normalnie brać udział w rekrutacji, jeszcze przed otrzymaniem wyników matur. Później większość szkół wyższych (chyba że w procesie rekrutacyjnym zapisano inaczej lub nie wyraziliśmy na to zgody) w Śląskiem sama pobiera wyniki z systemu. W drugim i trzecim tygodniu lipca będą publikowane listy osób, które dostały się na studia.

Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.