Wyniki są OK, ale obrany kierunek jest zły i to bardzo

Czytaj dalej
Fot. Fot. tomasz czachorowski
Marek Weckwerth

Wyniki są OK, ale obrany kierunek jest zły i to bardzo

Marek Weckwerth

Tak uważa prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, były wicepremier i minister finansów. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego wystąpił z prelekcją "W jakim kierunku zmierza Polska".

Wielu Polaków jest mocno zaniepokojonych sytuacją polityczną w kraju. W jakim kierunki zmierza Polska?
Wielu Polaków jest zaniepokojonych, bo z punktu widzenia ustroju Polska zmierza w złym kierunku. Po wielu złych latach, a myślę o PRL-u, udało nam wybić się na prawdziwą niepodległość. To zaś pozwoliło pójść w kierunku modelu zachodniego, gdzie władza polityków jest ograniczona przez niezależne sądy i prokuraturę, gdzie gospodarka nie zależy od polityków, bo dominują prywatni przedsiębiorcy. Ten model, jak wiemy z doświadczenia, sprawdza się najlepiej spośród wszystkich istniejących. Niestety, w ostatnich dwóch latach widzimy zmianę kierunku na 
Wschód. To się przejawia w atakach na niezależność sądów, przejęciu Trybunału Konstytucyjnego czy prokuratury, co nie znaczy, że każdy prokurator ulega presji. I wreszcie przejawia się to w nacjonalizowaniu gospodarki. Ci którzy się niepokoją - a słusznie - powinni się lepiej organizować, aby w ramach demokracji przeciwstawić się temu bardzo niebezpiecznemu kierunkowi.

Cały wywiad dostępny w dalszej części.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.