Łukasz Klimaniec

Wypad w Beskidy to świetny pomysł. Zwłaszcza, że pogoda sprzyja takim wycieczkom

Beskidzkie kolejki wygodnie i szybko wywiozą nas na szczyt Fot. Łukasz Klimaniec Beskidzkie kolejki wygodnie i szybko wywiozą nas na szczyt
Łukasz Klimaniec

To ostatni weekend, w którym przed zimą można wyjechać kolejką linową na Skrzyczne i jeden z ostatnich dla chętnych na wyjazd gondolą na Szyndzielnię. Pogoda sprzyja. Ale uwaga - swoje trzeba odstać w kolejce.

Niezmienne, duże i rosnące - tak można określić zainteresowanie jesiennymi wypadami w Beskidy. Znakomicie widać to po kultowej - zwłaszcza wśród rodzin - Szyndzielni w Bielsku-Białej, która w ostatni weekend była oblegana przez turystów - w kolejce do kas trzeba było odstać nawet 2,5 godziny! Nic dziwnego, że krótko po tym na wtorkowej sesji bielskich radnych pojawiła się interpelacja o umożliwienie turystom zakupu biletu przez internet.

Marek Hetnał, wiceprezes spółki ZIAD, która administruje kolejką na Szyndzielnię przyznaje, że takie rozwiązanie spółka miała już w planach, ale trzeba było je przełożyć.

- W pewnym momencie pojawił się temat zmiany całego systemu kasowego. Dlatego decyzje o wprowadzeniu zakupu biletów przez internet przesunęły się w czasie. Ale mamy ten temat na uwadze w najbliższych planach - zapewnia. Dodaje, że taka opcja wyeliminuje część kolejek, bowiem nie wszyscy turyści korzystają z internetowych możliwości zakupu.

- Wprowadzenie zakupu biletu przez internet ułatwi obsługę i poprawi komfort turystów, którzy wybierają się na Szyndzielnię. Bo wtedy ci turyści nie będą już stali w kolejce do kasy, ale udadzą się prosto na peron - oznajmia.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie Szyndzielnią, kolejek nie da się zupełnie wyeliminować - bo jeśli wszyscy kupią bilet przez internet, to i tak będą musieli odstać swoje w kolejce do kołowrotków, przez które wchodzi się na peron. Przepustowość kolejki gondolowej na Szyndzielnię to 750 osób na godzinę. A zainteresowanie rośnie - zwłaszcza turystów z rowerami, którzy korzystają z kolejki, by wyjechać na szczyt i stamtąd zjechać trasami enduro. Ze statystyk spółki ZIAD wynika, że rok temu przewozy rowerzystów stanowiły 1/10 wszystkich przewozów, a w tym sezonie już 1/7.

Z kolejki na Szyndzielnię można skorzystać jeszcze przez dwa tygodnie. Jej przegląd rozpocznie się 12 listopada i potrwa do 29 listopada. -Liczmy, że będzie jeszcze ładna pogoda w weekend ze Świętem Niepodległo-ści - tłumaczy Marek Hetnał.

W ten weekend ostatni raz przed zimą można wjechać kolejką linową na Skrzyczne. Jej przegląd ruszy 1 listopada i potrwa do końca miesiąca. Z powo-du przeglądu kolej linowa na Czantorię jest nieczynna w dni robocze, ale w weekendy kolej wywozi turystów w godzinach od 8.30 do 16.30.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.