Jolanta Pierończyk

Wypadek na huśtawce w Tychach. 6-latek ma połamane nogi

Karolina Kurek  z córeczką również bywa na tym placu zabaw, do huśtawki dla niepełnosprawnych  dzieci nie podchodzi. Wraz z mężem uważa, że zabawy na Fot. Jolanta Pierończyk Karolina Kurek z córeczką również bywa na tym placu zabaw, do huśtawki dla niepełnosprawnych dzieci nie podchodzi. Wraz z mężem uważa, że zabawy na placu zabaw wytężonej uwagi rodziców.
Jolanta Pierończyk

Groźny wypadek na huśtawce w Tychach: Z obiema nóżkami w gipsie Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach opuścił wczoraj 6-letni chłopczyk z Tychów, który w poniedziałek uległ wypadkowi na huśtawce na placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Parku Miejskim w Tychach.

Z obiema nóżkami w gipsie Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach opuścił wczoraj 6-letni chłopczyk z Tychów, który w poniedziałek uległ wypadkowi na placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Parku Miejskim.

Do wypadku doszło na huśtawce, która przeznaczona jest wyłącznie dla dzieci na wózkach inwalidzkich.

- Są na niej stosowne oznaczenia. Nie wiem, jak jeszcze należałoby sygnalizować, że jest to huśtawka tylko dla dzieci niepełnosprawnych - mówi nam Łukasz Kurek, który bywa na tym placu z żoną i ich prawie dwuletnią córeczką.

Sprawdziliśmy. Choć wiadomość o wypadku obiegła już całe miasto, dzisiaj na tej huśtawce na tyskim placu zabaw znów były dzieci i nikt z dorosłych na to nie zareagował.

A był to już drugi wypadek na takiej właśnie huśtawce dla dzieci na wózkach w naszym województwie. Do pierwszego doszło kilka miesięcy temu w Dąbrowie Górniczej. Tam również 6-letni chłopiec złamał obie nogi.

Taka huśtawka znajduje się też w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, ale tam ma wprowadzoną blokadę ograniczającą ruch platformy, na której umieszcza się wózek. - Jest to łańcuch, który sami zamontowaliśmy.

- Dzięki niemu zredukowaliśmy ruch huśtawki do 1/4 pełnego cyklu wahadła w jedną stronę i tyle samo w drugą. W ten sposób huśtawka nie jest w stanie nabrać takiego pędu, jak przy pełnym wychyleniu. Blokada jest założona po konsultacji z naszymi lekarzami z rehabilitacji, którzy uznali, że to ograniczenie nie pozbawia dzieci ani zabawy, ani rehabilitacyjnej wartości podczas huśtania - mówi Wojciech Gumułka, rzecznik szpitala.

Producent tyskiego placu zabaw nie słyszał o wypadku. Huśtawkę dla dzieci niepełnosprawnych wykonała inna firma. - Urząd Miasta w Tychach ma pełną dokumentację całego obiektu. Czekamy na ewentualne uwagi z jego strony - powiedziała nam Magdalena Przybylska z biura producenta.

- Urządzenie ma wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty, ale mogą z niego korzystać wyłącznie osoby na wózkach inwalidzkich, o czym mówi informacja znajdująca się na samej huśtawce, zarówno w instrukcji użytkowania, jak i w formie piktogramów zauważalnych dla każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu - potwierdza Ewa Grudniok, rzecznik UM Tychy, dodając, że w chwili wypadku huśtawka została użyta niezgodnie z przeznaczeniem.

Jednak tyski urząd zareagował natychmiast. Wczoraj prezydent Andrzej Dziuba podjął decyzję o przeniesieniu huśtawki na teren Zespołu Szkół Specjalnych nr 8, gdzie zostanie wkomponowana w powstający tam park sensoryczny.

W jej miejsce na placu zabaw w Parku Miejskim pojawi się inne urządzenie.

Jolanta Pierończyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.