Drapa

Wypadek w Zawierciu: Afera po zatrzymaniu Austriaka. Spowodował poważny wypadek. Zdaniem sądu został zatrzymany nielegalnie

Wypadek w Zawierciu: Afera po zatrzymaniu Austriaka. Spowodował poważny wypadek. Zdaniem sądu został zatrzymany nielegalnie
Drapa

Według sądu, policjanci z Zawiercia nielegalnie zatrzymali Austriaka, sprawcę wypadku w Zawierciu, w którym poważnie ucierpiała 27-latka. Funkcjonariuszy broni Komenda Główna Policji i prokuratura. Tymczasem komendant wojewódzki policji wszczął procedurę... odwołania komendanta powiatowego policji w Zawierciu.

Do wypadku doszło 6 września ubiegłego roku w Zawierciu. Adwokat z Austrii wymusił pierwszeństwo i wjechał w forda. Najciężej ranna została 27-letnia Karolina Bebel. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci. Austriak został zatrzymany, a następnie doprowadzony do prokuratury.

Usłyszał zarzut. 27-latka do dzisiaj pozostaje w śpiączce, a czekają na nią dwie córeczki... W listopadzie ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Zawierciu uwzględnił zażalenie podejrzanego i stwierdził, że zatrzymanie było... bezzasadne, nielegalne i nieprawidłowe. Po naszym materiale do sprawy odniosła się Komenda Główna Policji.

Stanęła murem za policjantami z Zawiercia. Podobnie jak prokuratura. Tymczasem, jak wynika z naszych informacji, wobec 3 funkcjonariuszy, którzy wykonywali czynności związane z zatrzymaniem obywatela Austrii, wszczęto postępowania dyscyplinarne. Na dodatek, komendant wojewódzki policji w Katowicach, nadinsp. Krzysztof Justyński, rozpoczął procedurę... odwołania komendanta powiatowego policji w Zawierciu.

W KWP potwierdzono, że 2 kwietnia komendant Justyński wszczął z urzędu procedurę odwołania insp. Jacka Kurdybelskiego ze stanowiska komendanta powiatowego policji w Zawierciu (na podstawie art. 6e ust. 3 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji). Zgodnie z tym artykułem, osobę ze stanowiska komendanta miejskiego lub powiatowego można odwołać w każdym czasie. Przekazano nam również, że postępowanie jest w toku, a w przypadku, gdy zapadnie ostateczna decyzja, zostanie o niej jako pierwszy poinformowany komendant powiatowy.

Z naszych informacji wynika, że insp. Kurdybelskiemu przedstawiono zarzut dyscyplinarny dotyczący sprawozdania z czynności wyjaśniających odnośnie zatrzymania Austriaka. W tym dokumencie miał zakwestionować postanowienie sądu, zgodnie z którym zatrzymanie Austriaka było bezzasadne, nielegalne i nieprawidłowe. Insp. Kurdybelskiemu zarzuca się, że w ten sposób naraża dobre imię i wizerunek społeczny policji, tymczasem komendant swoje wnioski opisał w dokumencie wewnętrznym, nigdzie niepublikowanym.

Drapa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.