Wypłaty 500 zł na dziecko już w tym tygodniu

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Artur Szymczak

Wypłaty 500 zł na dziecko już w tym tygodniu

Artur Szymczak

Justyna Pawlak, dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, zapewnia: - Przyjmowanie wniosków w ramach Rodzina 500 Plus odbywa się płynnie.

Minęły cztery dni od rozpoczęcia przyjmowania wniosków. Jak to przebiega?
Jest bardzo spokojnie i wszystko odbywa się płynnie. Mieszkańcy Gorzowa są na bieżąco obsługiwani. Docierają do nas takimi „falami”, po 10, 20 osób, ale kolejkę rozładowujemy praktycznie od ręki.

Gdzie mieszkańcy składają wnioski?
W siedzibie GCPR przy ul. Teatralnej. Oprócz tego przyjmujemy w trzech galeriach handlowych na terenie miasta. Z tej formy złożenia wniosku też mieszkańcy chętnie korzystają. W naszych punktach w galeriach handlowych mamy po dwóch pracowników i wszystko odbywa się bez problemów. Ludzie przychodzą, dopytują się i biorą wnioski. Ponadto wnioski wpływają pocztą tradycyjną, wiele otrzymaliśmy też drogą elektroniczną (czytaj we ramce - przyp. red.).

Z czym gorzowianie mają największy problem podczas składania wniosków?
Najwięcej problemów mają mieszkańcy ze złożeniem wniosku na pierwsze dziecko, bo tutaj badana jest sytuacja dochodowa. Często jest tak, że ktoś miał dochód w 2014 r., ale w roku kolejnym go utracił i tutaj potrzebne są nam odpowiednie dokumenty. W takich sytuacjach wnioskodawca musi przedstawić na przykład świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy, a także PIT za 2014 r.

O co jeszcze dopytują mieszkańcy Gorzowa?
Nieco wątpliwości sprawiają im sytuacje, gdy dwie osoby nie tworzą związku małżeńskiego. Wtedy pojawiają się pytania, kogo wpisywać w skład rodziny. W przypadku takich i innych problemów pracownicy działu świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego przy przyjmowaniu wniosków zawsze indywidualnie tłumaczą zasady i od razu odpowiadają na pytania.

Czy urzędnicy nie mieli problemów technicznych?
Przy przyjmowaniu wniosków problemów nie było. Zobaczymy, jak będzie podczas ich rozpatrywania. Właśnie zabieramy się za rozpatrywanie pierwszych złożonych wniosków i sporządzenie decyzji administracyjnych.

Kiedy będą wypłacone pierwsze świadczenia?
Myślę, że pod koniec tego tygodnia będzie można już coś o tym powiedzieć. Wypłaty powinny nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Natomiast jeśli nie, to na pewno za tydzień pierwsi mieszkańcy otrzymają wypłaty świadczeń.

O czym mieszkańcy zapominają? O czym należy pamiętać?
Należy pamiętać, że nie ma znaczenia, czy wniosek zostanie złożony w maju, czy w czerwcu. Świadczenie naliczane i wypłacane będzie z wyliczeniem od kwietnia. Wiadomo, że każdy chce otrzymać jak najszybciej pieniądze. Ale pośpiech nie jest konieczny.

Co z wnioskami, które zostały błędnie wypełnione?
Jeżeli wniosek zawiera błędy, na bieżąco staramy się je poprawiać. W przypadku, gdy błędy będą we wnioskach nadesłanych listownie bądź drogą elektroniczną, będziemy wzywać do poprawienia tego wniosku. Wnioski nie będą z tego powodu odrzucane.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.