Tomasz Klyta

Wypoczynek nad wodą w woj. śląskim [MAPA]

Jezioro Goczałkowickie. to jeden z największych sztucznych akwenów w Polsce. Nazywane jest "śląskim morzem". Jest to zbiornik wody Fot. ARC Jezioro Goczałkowickie. to jeden z największych sztucznych akwenów w Polsce. Nazywane jest "śląskim morzem". Jest to zbiornik wody pitnej, ale też retencyjny i rekreacyjny, choć rola rekreacji została mocno ograniczona. Dobrze rozwija się jednak wędkarstwo i żeglarstwo. Nad zbiornikiem Goczałkowickim swój port ma Jachtklub PTTK Pszczyna. Za postój własnej łodzi w porcie zapłacimy od 80 do 100 zł/ miesiąc, wynajęcie łodzi na godzinę to koszt 25 – 30 zł/h plus ewentualne wynajęcie sternika to kolejne 30 zł/h.
Tomasz Klyta

Za oknami co raz cieplej, do tego za kilka tygodni zaczynają się wakacje. Do dobry momentu aby już teraz zaplanować sobie wypoczynek, a jeśli wypoczywać w upalne dni, to tylko nad wodą. Na szczęście w woj. śląskim nie brakuje zarówno miejsc do kąpieli, jak i miejsc do np. żaglowania.

Z nieba wkrótce poleje się żar, a w głowach niemal wszystkich kiełkuje jedna myśl: „byle nad wodę!”. Zanim jednak się spakujemy i udamy w ulubione miejsce, musimy sprawdzić, czy aby nie zażyjemy tam wyłącznie kąpieli słonecznej. Woda w miejscach, w których możemy się kąpać, musi zostać bowiem przebadana. Wyniki na bieżąco publikuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

Mieszkanie za czytanie

Przede wszystkim należy rozgraniczyć miejsca kąpieli na kąpieliska (nie mylić z otwartymi basenami) i miejsca wykorzystywane do kąpieli. Te pierwsze muszą mieć rozbudowaną infrastrukturę. Zanim wybierzecie się nad wypoczynek nad wodę, sprawdźcie gdzie możecie się kąpać, żaglować lub gdzie do dyspozycji jest sprzęt pływający. Sprawdźcie również, nad którymi akwenami możecie sobie na przykład rozłożyć namiot lub przyczepę kempingową.

Mapa basenów otwartych na Śląsku. Tam znajdziesz ochłodę w upalne dni

Tomasz Klyta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.