Wyssane z jadem matki [KRONIKA TORUŃSKA]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Ryszard Warta

Wyssane z jadem matki [KRONIKA TORUŃSKA]

Ryszard Warta

Najciekawsze postanowienie tego tygodnia? Na moje oko postanowienie toruńskiej Prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie facebookowego wpisu prof. Jacka Bartyzela z UMK.

Kilka miesięcy temu, w czasie kolejnego zaostrzenia polsko-izraelskich realcji, profesor napisał m.in. tak: „To, że nas Żydzi nienawidzą i opluwają, jestem w stanie przyjąć ze spokojem - w końcu czegóż można spodziewać się od tego plemienia żmijowego pełnego pychy, jadu i złości?”. O wpisie zrobi się głośno a prokuratura zaczęła sprawdzać, czy nie doszło tu do prawnie zakazanego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Sprawdziła i wyszło jej, że nie doszło.

- W naszej ocenie publikacja na prywatnym profilu stanowiła dozwoloną prawem krytykę, była komentarzem do aktualnych wydarzeń -tłumaczył prok. Krzysztof Lipiński z Prokuratora Rejonowego Toruń Centrum-Zachód.

No, można i tak.

Mam tylko nadzieję, że ci, którym ocena toruńskiej prokuratury przemawia do wyobraźni i którzy byliby skłonni się pod nią podpisać, nie będą się oburzać, irytować, ani nie poczują się dotknięci w swej narodowej dumie, kiedy znów ktoś wypali - tak, jak zrobił to niedawno szef izraelskiej dyplomacji- że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Że co? Że to krzywdzące, nieuczciwie uogólnenie? Że powtarzając takie bzdury utrwala się nienawistne stereotypy? Ależ skąd, przecież to tylko „dozwolona prawem krytyka”.

W wtorek donosiliśmy w „Nowościach” że podczas prac konserwatorskich w toruńskim kościele św. Jakuba odsłonięty został wizerunek diabła. Specjaliści od średniowiecznej ikonografii, twierdza, że to niejaki Tutivillus, diabeł zajmując się dokumentowaniem i rejestrowaniem różnego rodzaju ludzkich przewin i występków. Dziś, przynajmniej częściowo jego funkcję spełniają media społecznościowe.

Pozostało jeszcze 19% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ryszard Warta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.