Wystarczy niewiele, gdy są przyjaciele [przepisy kulinarne]

Czytaj dalej
Fot. Mirosław Kowalski
Jolanta Młodecka

Wystarczy niewiele, gdy są przyjaciele [przepisy kulinarne]

Jolanta Młodecka

To jedno z najdłużej działających kół w regionie. W Kolonii Byczyna do dziś jest motorem wielu przedsięwzięć, często organizowanych wspólnie z miejscowym kółkiem rolniczym.

Zacierki, polewki, nalewki z pigwy, czernina i oczywiście kujawski żur - tych specjałów - i jeszcze wiele więcej - mieliśmy okazję skosztować, goszcząc u pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Byczynie Kolonii.

Mają mnóstwo pomysłów, nie tylko kulinarnych

To koło z piękną tradycją, jedno z najdłużej działających w regionie - służy lokalnej społeczności od ponad 60 lat. Do dziś jest motorem wielu przedsięwzięć, często organizowanych wspólnie z miejscowym kółkiem rolniczym.

- Nasze uroczystości i spotkania oparte są na patriotyzmie, tradycji i folklorze kujawskim - mówi Anna Kapuścińska, przewodnicząca koła. - Od lat przy naszym kole funkcjonuje zespół folklorystyczny Kujawiaki od Dobrego. Wcześniej, przez ponad trzydzieści lat, mieliśmy inny zespół, Amator. W swej pracy dbamy o rozszerzanie wiedzy zdrowotnej, kulinarnej, staramy się rozwijać turystykę. Wprowadzamy też nowe tradycje, na przykład nabożeństwa majowe przy figurce u państwa Witońskich, połączone ze spotkaniem pokoleń w naszej świetlicy wiejskiej. Cenimy sobie współpracę z różnymi organizacjami, stowarzyszeniami, władzami gminy i powiatu.

Za tę kaczkę dostały nagrodę

Panie zdobywają nagrody w konkursach „Nasze kulinarne dziedzictwo”. Na szczeblu powiatu na przykład za nalewki z pigwy i aronii, barszcz czerwony zabielany z tłuczonymi ziemniakami, próżonka-świeżynka, chruściki. Nie brakuje też sukcesów w konkursach wojewódzkich. Kaczka nadziewana po kujawsku jest na liście krajowych produktów tradycyjnych.

Dobrym duchem społeczności wiejskiej w Byczynie Kolonii jest Anna Kapuścińska - emerytowana nauczycielka historii, pasjonatka i działaczka społeczna. Lubi tradycję i folklor, jest członkiem Towarzystwa Miłośników Kujaw. Kocha muzykę i śpiew, należy do zespołu Kujawiaki od Dobrego. Zawsze ma czas na pracę społeczną, kieruje KGW i sołectwem Byczyna Kolonia. Promuje swoją małą ojczyznę - gminę Dobre. Szuka nowych wyzwań mających na celu integrację społeczności lokalnej, współpracę pokoleń w wielu dziedzinach życia. Pisze projekty, zabiega o granty. Często powtarza: „Wystarczy tak niewiele, gdy są wkoło przyjaciele”.

Razem możemy więcej - to stara prawda

To wszystko nie byłoby oczywiście możliwe bez wsparcia wielu osób. Aktywnie w kole działają: Krystyna Kołudkiewicz, Helena Ziemniewicz, Agnieszka Urbańska, Aneta Mikołajczak, Małgorzata Wrocławska, Katarzyna Zielecka, Jolanta Erwińska. Cenna jest pomoc seniorki Marii Mańkowskiej. Choć nie należą do koła, to z nim współpracują: Anna Mańkowska, Anna Depta, Małgorzata Witońska, Marzena Maciejewski i Ewa Wesołowska z sąsiedniego sołectwa Dobre-Wieś. No i jest jeszcze senior, nieoceniony pan Jan Mańkowski - tata Ani Kapuścińskiej.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.