Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Magda Huzarska-Szumiec

XVI-wieczny reporter z pędzlem w ręku: Pieter Bruegel Starszy

"Szalona Greta" Fot. Fot. Wikipedia "Szalona Greta"
Magda Huzarska-Szumiec

Takiej wystawy jeszcze nie było. W wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki otwarto największą na świecie ekspozycję obrazów, grafik i rysunków Pietera Bruegela Starszego.

Wiemy, jak wyglądał, bo sam przedstawił się na autoportrecie z 1525 r. zatytułowanym „Malarz i koneser”. Niezbyt dobrze przystrzyżone włosy, rozczapierzona broda i gęste brwi nad głęboko osadzonymi oczami.

To wystarczy, by uruchomić wyobraźnię i zobaczyć go, jak z przerzuconym przez ramię szkicownikiem wchodzi do chałup wieśniaków, przygląda się ich twarzom, gestom, sięga do mis, kosztując prostej strawy i wychylając dzban wina.

Reporterskim okiem rejestruje przy tym szczegóły biesiady, by przenieść je na obraz taki jak „Chłopskie wesele”.

Innym razem stanie na miejskim placu, rozejrzy się dookoła i widząc przed sobą nieskończenie różnorodne typy ludzkie, spieszące do swoich codziennych zajęć, przypomni sobie tradycję jarmarcznego karnawału, który odbywał się tuż przed nakazanym przez kościół postem.

Tu jego reporterska relacja zostanie podniesiona do poziomu metafory. Dlatego na pierwszym planie obrazu umieści dwie przymierzające się do walki postaci: brzuchatego mężczyznę dosiadającego beczki, którego orężem stanie się ruszt z mięsiwem i wychudzoną postać, która trzyma przed sobą wiosło. Kto symbolizuje tu karnawał, a kto post, tłumaczyć nikomu nie trzeba. Tym bardziej że za jedną z postaci „Walki karnawału z postem” ciągnie rozbawiony tłum, a za drugą procesja z odstraszającymi cholerę kołatkami.

Czytaj więcej i przekonaj się, dlaczego warto zobaczyć dzieła mistrza na żywo. 

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magda Huzarska-Szumiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.