Jolanta Pierończyk

XXVI Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości za nami

XXVI Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości za nami Fot. Arkadiusz Gola
Jolanta Pierończyk

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się XXVI Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Po raz pierwszy w tym święcie śląskiego rzemiosła uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent nie ukrywał, że jednym z powodów przyjęcia zaproszenia jest ten szczególny rok 2019 ogłoszony Rokiem Powstań Śląskich.

- Wśród powstańców wielu było tych, którzy tworzyli Izbę Rzemieślniczą zbliżającą się do 100. urodzin. Za trzy lata będziecie państwo obchodzili sto lat tej Izby - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Powód drugi to dziesięciolecie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Katowicach.

- 10 lat temu, w 2009 r., siedzibę Izby w Katowicach odwiedził prezydent Lech Kaczyński, którego byłem ministrem i miałem zaszczyt pracować u jego boku. Pan prezydent bardzo mocno akcentował wielki szacunek do polskiego rzemiosła, doludzi pracy tradycyjnej, do firmy rodzinnej jako wielkiej wartości naszego społeczeństwa i naszego państwa oraz naszego systemu gospodarczego - mówił Andrzej Duda.

Śląskim przedsiębiorcom prezydent dziękował za 30 tys. miejsc pracy, które stworzyli dzięki swojej woli działania. I życzył, by Polska stawała się coraz bardziej przyjazna przedsiębiorcom.

- Staramy się ułatwiać życie młodym, którzy mają odwagę rozpoczynać działalność. Cieszę się, że rok temu miałem okazję podpisać coś, co nazwaliśmy konstytucją dla biznesu, a był to pakiet pięciu ustaw, które zaczynają działać i które, mam nadzieję, młodym przedsiębiorcom będą ułatwiały codzienne działania - mówił prezydent.

Jako gość wyjątkowy wręczył dwa wyjątkowe nagrody: tytuł Rzemieślnika Roku oraz Szablę im. Jana Kilińskiego. On sam został uhonorowany Specjalną Złotą Nagrodą. Dziękując, powiedział, że jego dziadek, który był kuśnierzem w Nowym Sączu, byłby dumny, iż jego wnuk taką statuetkę dostał od środowiska rzemieślniczego.

Podczas gali wręczono również nagrody w kategorii Firma z Jakością. Otrzymali je: Mój Styl Studio Urody Beata Bonisławska z Katowic, Beta Med-Drzazga Clinic Klinika Laseroterapii i Medycyny Estetycznej w Chorzowie, Jelux Polska z Żor, Studio Fryzur Kasia z Jastrzębia-Zdroju, Mirpol Paweł Kadłubek Piekarnia i Cukiernia z Zawiercia, Askar-Service Antoni Krzykawski z Radzionkowa, Restauracja Dwór Bismarcka z Mysłowic, PPHU Oskar Mariusz Nocoń z Rudy Śląskiej, PUH Palian z Tychów, Zakład Optyki Okularowej Robert Tomalka z Szopienic Piekarnia Ziarenko Centralny Ośrodek Szkoleń Tezaurus Bogusław Zwierzchowski w Chorzowie.

Tytuły Wiarygodny Lider Biznesu odebrali: Bar Paprocański w Tychach, Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Bara Jacek w Mierzęcicach, Metawech z Chełmu Śląskiego i PUH Novax z Zabrza.

Laureatami nagrody w kategorii Firma Rodzinna zostali: Piekarstwo-Cukiernictwo-Produkcja-Sprzedaż Marek Jakubiec z Rudy Śląskiej, Piekarnia Ciastkarnia Kłos z Zabrza, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe RO-JO Robert Kuś ze Świerklan, Michael z Rydułtów, Zakład Remontowo-Budowlany Jan Noster z Rybnika, Elektroserwis Barbara i Dariusz Wachowiak z Mysłowic. Za wspieranie rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości Rzemieślniczy Mikrofon otrzymało Polskie Radio Katowice.

XXVI Wielką Galę prowadzili Krzysztof Respondek i Sabina Klimek. Jednym z patronów był „Dziennik Zachodni”.

Tytuł Rzemieślnika Roku

Od samego początku tytuł ten jest tylko jeden. Tym razem uhonorowany nim został Ryszard Genge, właściciel firmy Moto-Test z Zabrza, założonej w 1991 r. Nie tylko stawia na najwyższą jakość usług, ale również pomoc szkołom i przedszkolom. - Jest osobą bardzo skromną. Ten tytuł należy mu się od dawna, ale zawsze uważał, że inni powinni go otrzymać przed nim. Na estymę całego środowiska rzemieślniczego zasłużył sobie swoją pracą, bezinteresownością, a nade wszystko etyką działania - powiedział prof. Jan Klimek

Szabla im. Jana Kilińskiego

To najwyższe odznaczenie rzemieślnicze otrzymał Mieczysław Kucharski, właściciel Hotelu i Restauracji Marysin Dwór w Katowicach, który na swoim koncie ma wiele medali i innych odznaczeń, łącznie ze Złotym Krzyżem Zasługi nadawanym przez prezydenta RP.

Jolanta Pierończyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.